ΑΓΩΝΕΣ

Πρεμιέρα με ήττα στην Τσεχία οι Παίδες

Την ήττα με 3-0 από την Τσεχία στο εναρκτήριο παιχνίδι της στον 1ο Όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Παίδων που φιλοξενείται στην πόλη Ζλίν της Τσεχίας γνώρισε η Εθνική μας ομάδα… Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα την Κυριακή του Πάσχα αντιμετωπίζει την Τουρκία.

Πρεμιέρα με το… αριστερό πραγματοποίησε η Εθνική μας ομάδα των Παίδων στα τελικά του Ευρωπαϊκού που φιλοξενούνται στην Τσεχία.

Οι «μικροί» του Στέφανου Νανά στο ντεμπούτο τους στην διοργάνωση γνώρισαν την ήττα με 3-0 από τους οικοδεσπότες Τσέχους οι οποίοι έδειξαν περισσότερο έτοιμοι στο πρώτο τους παιχνίδι στον Όμιλο.

Ένα παιχνίδι όπου η Εθνική πλήρωσε τα αρκετά λάθη της και τα χαμηλά ποσοστά στην υποδοχή έχοντας  πρώτο σκόρερ τον Δημήτρη Μουχλια με 13 πόντους και τον Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο με 11.

hellas-paides-czech 2 hellas-paides-czech 4

H Εθνική μας ομάδα μπήκε με νεύρο και όρεξη στο πρώτο σετ του αγώνα προηγούμενη με 4-6, ωστόσο η Τσεχία αντέδρασε άμεσα φθάνοντας στο 9-7. Μούχλιας και Ανδρεόπουλος ισοφάρισαν για τους «κυανόλευκους» σε 9-9, αλλά οι γηπεδούχοι με αποτελεσματικές επιθέσεις έφθασαν στο 13-10 και 16-13. Ο Μικουλένκα ανέβασε την διαφορά στο +4 για την Τσεχία (17-13), αναγκάζοντας τον Στέφανο Νανά να ζητήσει ταϊμ-άουτ.

Αυτό όμως δεν άλλαξε την ροή του αγώνα καθώς τα λάθη των διεθνών μας στον φιλέ και το μπλοκ στον Ανδρεόπουλο έφερε το σκορ στο 20-16. Μια διαφορά που οι παίκτες της Τσεχίας φρόντισαν να κρατήσουν και με τον Ντραχονόφσκι να γράψουν το 25-21 και το 1-0.

Στο δεύτερο σετ η Τσεχία συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, η Ελλάδα δεν μπόρεσε να ακολουθήσει με αποτέλεσμα να γίνει το 2-0 με το 25-21. Μια Τσεχία που με πολύ καλό σερβίς και επίθεση έκανε το 8-5 και 15-8 «βραχυκυκλώνοντας» το παιχνίδι των διεθνών μας.

Παρά τις προσπάθειες και τις φωνές του Στέφανου Νανά η διαφορά ανέβηκε στο 18-10 για τους γηπεδούχους που δεν δυσκολεύτηκαν να φθάσουν στο 2-0 με το 25-17…

hellas-paides-czech 6 hellas-paides-czech 3

Στο τρίτο σετ η Εθνική μας ομάδα έδειξε να αντιδρά κοντράροντας τους οικοδεσπότες και με τον Σπύρο Χανδρινό έκαναν το 7-8. Δύο συνεχόμενα μπλοκ όμως και ο άσος του Μπάλαζ έφερε την Τσεχία στο 10-8, ενώ λίγο αργότερα με νέο μπλοκ στον Δημήτρη Μούχλια η διαφορά ανέβηκε στο 13-9 και ο ασος του Μικουλένκα το 14-9.

Όπως και στα δύο πρώτα σετ, έτσι και στο τρίτο οι «μικροί» της Εθνικής μας δεν κατάφεραν να αντιδράσουν καθώς είδαν τους γηπεδούχους με καλό μπλοκ να φθάνουν στο 16-11. Ένα μικρό σερί από τους διεθνείς μας και το μπλοκ του Ανδρεόπουλου στον Μικουλένκα μείωσε σε 16-13, ενώ ο ακραίος του Παναθηναϊκού έκανε και το 17-15.

Η Εθνική μας έμεινε κοντά στους γηπεδούχους μέχρι το 18-16, ωστόσο δεν μπόρεσε να μειώσει περισσότερο καθώς η Τσεχια έκανε το 21-16 με τον Ντραχονόφσκι βάζοντας τέλος σε κάθε ελπίδα ανατροπής.

Το λάθος σερβίς του Μούχλια και το λάθος του Κεσεσίδη έκαναν το 24-18, ενώ ο Γίρι Μικουλένκο έφερε την Τσεχία στο 25-19 και το 3-0.

Παναγιώτης Μποζίδης : «Κάναμε ένα πολύ κακό παιχνίδι, δεν ήμασταν αρκετά έτοιμοι όσο θα έπρεπε. Ήταν πρώτος αγώνας κόντρα στους γηπεδούχους, είχαμε πολύ άγχος και αυτοί το αβαντάζ, γιατί είχαν και την βοήθεια από την εξέδρα. Πιστεύω θα μπορούσαμε να παίξουμε καλύτερα, αλλά κάναμε πολλά αχρείαστα λάθη με αποτέλεσμα οι Τσέχοι να πάρουν τα σετ. Η τύχη ήταν με το μέρος τους. Στην ουσία δεν κέρδισαν αυτοί το ματς, εμείς το χάσαμε. Ξεχνάμε αυτό το ματς και πλέον κοιτάμε μπροστά το ματς με την Τουρκία».

ΤΣΕΧΙΑ (Ζακ): Ντζαβόρονοκ 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σπούλακ 8 (4/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ντραχονόβσκι 15 (12/19 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 22% άριστες), Μπάλαζ 11 (8/12 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μέντεκ 12 (9/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 22% υπ. – 11% άριστες) / Κούμπρουχτ (λ, 38% υπ. – 19% άριστες).

ΕΛΛΑΔΑ (Νανάς): Χανδρινός Σ. 6 (6/13 επ., 39% υπ. – 30% άριστες), Δορδοκίδης 2 (2 μπλοκ), Μποζίδης, Κεσεσίδης 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Μούχλιας 13 (12/26 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 11 (10/19 επ., 1 μπλοκ, 22% υπ. – 6% άριστες) / Σωνάκης (λ, 20% υπ. – 7% άριστες), Χανδρινός Α. (λ), Κουτσόγιαννος, Χάκκας, Στράτος, Γιαμακίδης.