Πρόκριση με Εβάντρο για Φοίνικα Σύρου

Ραντεβού στα ημιτελικά κόντρα στον Ολυμπιακό έκλεισε ο Φοίνικας Σύρου καθώς πέρασε νικηφόρα από το Βραχάτι και με το 3-1 επί του Παμβοχαϊκού εξασφάλισε την παρουσία του στην 4άδα της Volleyelague.

Την 2η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια κόντρα στον Παμβοχαϊκό πανηγύρισε ο Φοίνικας Σύρου και πλέον μπορεί να ετοιμάζει τα πλάνα του για τα ημιτελικά. Εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό με μειονέκτημα έδρας και θα προσπαθήσει για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Στην αναμέτρηση του Βραχατίου οι «Πειρατές» του Ράτκο Παβλίσεβιτς με ηγέτη τους τον Εβάντρο που σταμάτησε στους 22 πόντους και καθοριστικό τον Καϊσλασάλο με 19, έριξαν στο καναβάτσο τους «κυανοκίτρινους» που είχε τον Ολιβέϊρα με 20 πόντους.

Η αναμέτρηση είχε συναρπαστική εξέλιξη καθώς οι γηπεδούχοι στο πρώτο σετ προηγήθηκαν με 8-4 και 12-9. Η απάντηση των «κυανέρυθρων» ήταν να τρέξουν ένα σερί 7-0 και να προσπεράσουν με 16-12 και λίγο αργότερα με 20-14.

Μια διαφορά που κράτησαν μέχρι τέλους και με ο 25-18 έκαναν το 1-0 βάζοντας φωτιά στον αγώνα.

Ένα προβάδισμα που έδωσε ψυχολογία στους παίκτες του Φοίνικα που μπήκαν δυνατά στο δεύτερο σετ κάνοντας το 8-5 και 12-8. Με χαρακτηριστική ευκολία οι νησιώτες έφθασαν στο 18-13 όμως με ένα εντυπωσιακό σερί ο Παμβοχαϊκός προσπέρασε με 20-19 και 23-21.

Με αποτελεσματικές επιθέσεις έφθασαν στο 24-23 και 26-25, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 26-26, όμως αυτοί που χαμογέλασαν έστω και προσωρινά ήταν οι «κυανοκίτρινοι» που με το 28-26 ισοφάρισαν σε 1-1.

Οι παίκτες του Ράτκο Παβλίσεβιτς όμως φρόντισαν να δώσουν τα διαπιστευτήριά τους στο τρίτο και τέταρτο σετ όπου έκαναν το 16-9 και 16-11 αντίστοιχα βάζοντας τις βάσεις για την πολύτιμη νίκη.

Ένα δεύτερο σετ που ήρθε εύκολα με το 25-21 και το τρίτο με λίγο περισσότερο αγχωτικό τρόπο αφού το 16-11 έγινε 21-19 για τους γηπεδούχους.  Εκεί όμως μίλησε η εμπειρία του Φοίνικα που έκανε το 22-21, ο Παμβοχαϊκός σε μια τελευταία του προσπάθεια πέρασε μπροστά με 23-22 όμως οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί ολοκλήρωσαν την επικράτησή τους με το 25-23 που τους έστειλε στα ημιτελικά.

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...