Πρόκριση με Φιλίποφ για ΠΑΟΚ

Με τον Γιούρι Φιλίποφ στον πάγκο ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες και με το 3-0 επί του Ηρακλή στην Πυλαία πανηγύρισε την πρόκρισή του στα ημιτελικά της Volleyleague και πλέον ετοιμάζεται για τις αναμετρήσεις με την Κηφισιά έχοντας το πλεονέκτημα έδρας.

Η παρουσία του Φιλίποφ στον «ασπρόμαυρο» πάγκο ήταν καταλυτική στην σημερινή νίκη του ΠΑΟΚ, καθώς ο Δικέφαλος του Βορρά στον αγώνα –τελικό απέναντι στον Ηρακλή παρουσιάστηκε σοβαρός και μετρημένος και με το 3-0 προκρίθηκε στους ημιτελικούς του πρωταθλήματος.

Την ίδια ώρα ο κόσμος του ΠΑΟΚ έδωσε ώθηση στους παίκτες της ομάδας που έβγαλα πάθος στο παιχνίδι τους και ήταν καλύτεροι των «κυανόλευκων» που τερμάτισαν στην 7η θέση.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε εντυπωσιακά στο ντέρμπι δείχνοντας τις διαθέσεις του με το πάθος και τη δύναμη στο σερβίς. Με 6 άσσους συνολικά στο σετ διέλυσε την υποδοχή του «γηραιού» και από την αρχή πήρε μεγάλο προβάδισμα.

Στο 10-8 ο Σαφράνοβιτς με δύο άσσους και τέσσερις συνολικούς πόντους έκανε το 14-8. Στο 16-11 ήταν η σειρά του Κλαπβάικ να «πυροβολήσει» από τα 9 μέτρα και με νέους άσσους η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 21-11 κρίνοντας άνετα το σετ το οποίο έκλεισε με την επίθεση του Κλαπβάικ.

Για γερά νεύρα ήταν το 2ο σετ όπου σημειώθηκαν ανατροπές στο σκορ αλλά τον ΠΑΟΚ να κυριαρχεί σε ένα κρίσιμο σημείο. Ο Ηρακλής ξεκίνησε καλά με σκοπό να πιέσει τον ΠΑΟΚ και μέχρι τα μισά του σετ τα κατάφερε. Με τον Ποπόφ και τον Κλίντι να πιέζουν στο σερβίς και στην επίθεση ο Ηρακλής ξέφυγε 6-4, ενώ η διαφορά ανέβηκε στο +3 όταν ο Οκολιτς κάρφωσε άουτ δίνοντας προβάδισμα στον Ηρακλή 10-7.

Ο Μουαγκουτούτια μείωσε με επίθεση (8-10) και ο Κλαπβάικ με φοβερό σερβίς αλλά και νέα επίθεση του Μουαγκουτούτια έφεραν την ισοφάριση 10-10. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο, ο Ηρακλής προηγήθηκε τελευταία φορά με 15-14 και από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές. Με τον Τακουρίδη στο σερβίς και του παίκτες του Ηρακλή να κάνουν λάθη ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 4-0 και προηγήθηκε 18-15.

Σταδιακά ανέβασε την διαφορά και προηγήθηκε 23-17. Εκεί που όλα έδειχναν πως το σετ έχει τελειώσει ο Σαφράνοβιτς έκανε λάθος επίθεση, ο Ηρακλής μείωσε 23-18 και ο Κλίντι πήγε στο σερβίς…

Ο Βραζιλιάνος ακραίος του Ηρακλή ήταν εντυπωσιακός. Πήρε τρεις άσους και μάλιστα στον δεύτερο χρειάστηκε η χρήση του video check για να διαπιστωθεί πως η μπάλα χτύπησε γραμμή κι ενώ οι τηλεοπτικές κάμερες δεν είχαν «πιάσει» την ταχύτητα της μπάλας.

Το σκορ έγινε 23-22 και ακολούθησε και νέος άσσος για το 23-23. Ο Κλίντι έχασε το επόμενο λυτρώνοντας τον ΠΑΟΚ που έκανε το 24-23 και το σετ τελείωσε με κόντρα επίθεση του Μουαγκουτούτια 25-23 εν μέσω αποθέωσης από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ όπου ο Ηρακλής και πάλι ξεκίνησε καλά με πίεση στο σερβίς και έβαλε δύσκολα στον δικέφαλο. Με προβάδισμα δύο πόντων από την αρχή μέχρι και το 11-9 με τον πόντο του Ντίνα ο «γηραιός» κρατούσε το προβάδισμα. Ήταν η στιγμή όμως ο ΠΑΟΚ αποφάσει να ξεκαθαρίσει την κατάσταση.

Με όπλο το μπλοκ του Όκολιτς ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 11-11 και προσπέρασε και με 15-12 όταν οι παίκτες του γηραιού πιεσμένοι από το μπλοκ του ΠΑΟΚ κάρφωναν άουτ. Όλα κρίθηκαν στο 17-15. Ο ΠΑΟΚ με τον Κλαπβαικ στο σερβίς και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις έκανε σερί 4-0, ξέφυγε 21-15 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας και μαζί και η πρόκριση στα ημιτελικά.

Γιούρι Φιλίποφ (Προπονητής ΠΑΟΚ) : «Κάναμε αυτό που έπρεπε. Ο ΠΑΟΚ είναι για μεγάλα πράγματα. Ενα μεγάλο ευχαριστώ στους παίκτες μου αλλά και στον κόσμο. Αυτό έπρεπε να κάνουμε και το κάναμε».

Γιάννης Ορφανός (Προπονητής ΠΑΟΚ) : «Δίκαια πήρε τη νίκη ο ΠΑΟΚ σήμερα. Είχε καλύτερο σερβίς και μας πίεσε. Εμείς καταφέραμε να φτάσουμε το ματς κοντά στο 1-1. Νιώθω θλίψη για το ρατσιστικό επεισόδιο του σε βάρος του Μπάιρον Φέργκιουσον. Είναι ένα παιδί με ήθος που ποτέ δεν έχει προκαλέσει, έχει προσφέρει στο ελληνικό βόλεϊ και χρειαζόμαστε τέτοιους αθλητές στο πρωτάθλημα μας».

Θάνος Τερζής  (ΠΑΟΚ) : «Συγχαρητήρια στην ομάδα. Εκμεταλλευτήκαμε. Αφιερώνουμε στον οπαδό του ΠΑΟΚ που χάθηκε χθες. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ είναι συνηθισμένοι από αλλαγές προπονητών. Είναι κρίσιμος μήνας για την ομάδα. Μπορούμε και θέλουμε να κατακτήσουμε και τους δύο τίτλους».

Απόστολος Αρμενάκης (Ηρακλής) : «Ο ΠΑΟΚ μας πίεσε πολύ στο σερβίς του. Το ξέραμε πως έπρεπε να κρατήσουμε αλλά ήταν δύσκολο. Δίκαια νίκησε ο ΠΑΟΚ. Κάναμε την προσπάθεια μας και ίσως εάν κερδίζαμε κάποιο σετ θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι καλύτερο. Το πρωτάθλημα τελείωσε για μας και στρέφουμε το ενδιαφέρον μας στον ημιτελικό του κυπέλλου με τον Φοίνικα. Θα προσπαθήσουμε να πάμε στον τελικό όπως κάναμε και το 2018».

ΠΑΟΚ (Γιούρι Φιλίποφ): Οκολιτς 13π. (7/9επ.,6 μπλοκ), Μουγκουτούτια 5 (5/13επ., 67%επ., 44%αρ.), Φιλίποφ Ντ. 2 (1/1επ., 1 άσσος), Τακουρίδης 5 (3/4επ., 2 μπλοκ), Κλαπβάικ 16 (12/27επ., 4 άσσοι), Σαφράνοβιτς 11 (8/16επ., 3 άσσοι, 30%υπ., 10%αρ.) / Εφραμίδης Ν. (λ. – 54%υπ., 42%αρ.).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Γιάννης Ορφανός): Ντίνας 5π. (3/6επ., 2 μπλοκ), Προύσαλης, Μαυροβουνιώτης 8 (8/16επ., 29%υπ.), Φέργκιουσον 3 (2/4, 1 άσσος), Κλίντι Ρίου ντα Ρόσα 10 (7/22, 3 άσσοι, 44%υπ., 22%αρ.), Ποπόφ 11 (11/27επ.) / Μπουράκης (λ. – 57%υπ., 36%αρ.), Μούχλιας, Τερζόγλου, Κουκουμάκας, Τζιουμάκας, Αρμενάκης 1 (1/4).

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...