CEV CUP

Πρόκριση στην Λευκορωσία

Την πρόκρισή του στους 16 του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας πανηγύρισε στην Λευκορωσία ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη του με 3-2 επί της Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ… Επόμενος αντίπαλος των Πειραιωτών η Τουρκική BBSK που είχε αποκλείσει στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ ο ΠΑΟΚ.

Το ταξίδι- οδύσσεια του Ολυμπιακού στην Λευκορωσία είχε αίσιο τέλος καθώς οι «ερυθρόλευκοι» επιστρέφουν στον Πειραιά με την πρόκριση στις αποσκευές τους και μια ακόμη νίκη επί της Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ.

Ο Ολυμπιακός είχε κορυφαίους τους Σμίτ, Φράγκο και Ζουπάνι με τον Φερνάντο Μουνιόθ να χρησιμοποιεί όλους τους παίκτες που είχε στην διάθεση του μετά το 1-2 που «σφράγισε» και τυπικά την πρόκρισή.

Επόμενος αντίπαλος των «ερυθρολεύκων» η Τουρκική BBSK που προκρίθηκε στην Κωνσταντινούπολη στο χρυσό σετ κόντρα στην Αζαξιό.

Πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων θα διεξαχθεί στις 19 Δεκεμβρίου στην Κωνσταντινούπολη και ο επαναληπτικός στο Ρέντη στις 16 Ιανουαρίου.

Η Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ με πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση και την υποδοχή με το 25-18 έκανε το 1-0 και με το 15-11 δημιούργησαν προϋποθέσεις έκπληξης. Ωστόσο ο Ολυμπιακός ανεβάζοντας την απόδοσή του απέκτησε τον έλεγχο του σετ κάνοντας το 21-19 και περισσότερο ψύχραιμος στο τέλος με το 29-27 ισοφάρισε σε 1-1.

Ιδιαίτερα καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 8-7 και 16-15, αλλά τον Ολυμπιακό να μιλά στο τέλος και με το 26-24 να κάνει το 2-1 και να πανηγυρίζει την πρόκριση.

Ο Φερνάντο Μουνιόθ έχοντας εξασφαλίσει το ζητούμενο φρόντισε να ξεκουράσει Σμίτ, Μπέμε, Φράγκο και Τραβαπόρτι  χρησιμοποιώντας βασικούς τους Ζουπάνι, Ανδρεάδη, Κουμεντάκη και Στιβαχτή αντίστοιχα.

Οι Λευκορώσοι με το 25-20 ισοφάρισαν σε 2-2, όμως στο ταϊ-μπρεϊκ ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα και με το 15-8 ζευγάρωσε τις νίκες τους κόντρα στην Σαχτιόρ.

Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ (Προπονητής Ολυμπιακού) : «Όπως είχα πει και μετά το τέλος του πρώτου αγώνα στο Ρέντη, ότι θα είναι δύσκολος ο αγώνας εκτός έδρας. Ξέρω το γήπεδο και τους παίκτες της Λευκορωσίας και στην έδρα τους η απόδοση τους είναι πάντα πιο καλή από ότι όταν παίζουν εκτός έδρας. Ήταν ένα δύσκολο και δυνατό παιχνίδι αλλά συγκεντρωθήκαμε, παίξαμε καλά από το τρίτο σετ και μετά, διορθώσαμε κάποια τεχνικά στοιχεία και το σημαντικό είναι ότι πήραμε την πρόκριση και συνεχίζουμε ακόμα πιο δυνατά».

Γερούν Ραούβερντικ (Ολυμπιακός) : «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, όπως περιμέναμε. Η Σαχτιόρ έπαιξε καλύτερα από ότι στον πρώτο αγώνα στο Ρέντη. Μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα, πήρε το πρώτο σετ αλλά εμείς συνεχίσαμε να τα δίνουμε όλα, συγκεντρωμένοι, πήραμε τα δυο σετ που χρειαζόμασταν και τη νίκη. Είμαστε στους 16 του CEV Cup και συνεχίζουμε την ευρωπαϊκή μας πορεία».

Σαχτιόρ (Μπέκσα): Σματ 15 (13/19 επ., 2 μπλοκ), Αντάνοβιτς 18 (15/28 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 61% υπ., 50% αρ.), Βοϊνάου 4 (3/7 επ., 1 άσσος), Τεβκούν 21 (16/27 επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Κιμιαλέφσκι 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ, 39% υπ., 39% αρ.), Κουράχ 1 (1/4 επ.),Μπουντζιουκίν (λ, 13% υπ., 13% αρ.) / Μαρτσένκο (λ), Μαρτουνάου, Μάκινεν 4 (4/6 επ.), Σουκρεντάου 4 (4/5 επ.)

Ολυμπιακός (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 5 (3/11 επ., 2 μπλοκ), Μπέμε 8 (4/4 επ., 4 μπλοκ), Φράγκος 12 (7/26 επ., 5 μπλοκ, 46% υπ., 31% αρ.), Σμιτ 13 (13/26 επ.),  Τερβαπόρτι, Ραούβερντικ 13 (13/18 επ., 39% υπ., 22% αρ.),Στεφάνου (λ, 48% υπ., 43% αρ.) / Δαρίδης (λ, 43% αυπ., 29% αρ.),Χριστοφιδέλης 1 (1 άσσος), Ζουπάνης 11 (8/16 επ., 3 άσσοι), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Κουμαντάκης 6 (6/14 επ., 27% υπ., 13% αρ.).