Πρώτο φετινό τρίποντο για ΑΟ Θήρας στον Εύοσμο

Στο ματς του Ευόσμου, που άνοιξε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής Α1 Γυναικών η ανωτερότητα του ΑΟ Θήρας ήταν εμφανής σε όλους τους τομείς και η ομάδα της Σαντορίνης πανηγύρισε εύκολα με 3-1 (25-15, 25-20, 23-25, 25-10) επί του τοπικού Αίαντα την πρώτη της φετινή νίκη στο πρωτάθλημα.

Η γηπεδούχος ομάδα, όταν βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ, προσπάθησε στο 3ο σετ να αντιδράσει, προηγήθηκε με 7-5 αλλά από εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι το 13-13, όπου στη συνέχεια η Σαντορίνη ξέφυγε με 17-14. Ο Αίαντας, εκμεταλλευόμενος τις αλλαγές του Ρούση (Καλανταρίδου, Ξανθοπούλου) σε πάσα και ακραία, ισοφάρισε 18-18, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενες πήραν κεφάλι με 21-18, αλλά η ομάδα του Ζωλασταθιάδη, δεν τα παράτησε και με καθαρό μυαλό στις κρίσιμες φάσεις, έφτασε με 25-22 στην ανατροπή, 2-1 σετ, που την κράτησε “ζωντανή” στο παιχνίδι.

Ενώ όλοι περίμεναν πως το κερδισμένο σετ θα ανέβαζε την ψυχολογία των γηπεδούχων και θα πάλευαν για την ισοφάριση, στο τελευταίο ο Αίαντας, έβγαλε και πάλι το κακό του πρόσωπο… Ο ΑΟ Θήρας, παίζοντας ξανά σε υψηλά στανταρντς μετά το αρχικό 5-5 με ένα επιμέρους σερί 5-0 πόντων έφτασε σε νταμπλ σκορ, 10-5 το οποίο συντήρησε και στο 16-8, για να φτάσει τελικά εύκολα με 25-10 στη νίκη, κόντρα σε έναν αντίπαλο, που έδειξε να μην το πιστεύει πια.

Ηλίας Ζωλασταθιάδης (ΑΠΣ Αίας): «Φάνηκε η ανεπάρκεια της προετοιμασίας. Δείχνουμε σημεία που μπορούμε να παίξουμε πολύ καλό βόλεϊ και σημεία που έχουμε έλλειμμα ψυχολογίας Αν διορθώσουμε αυτό θα μιλάμε για άλλη ομάδα. Το μόνο κέρδος από αυτό το ματς είναι τα κορίτσια με ημερομηνία γέννησης 2001 που στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων».

Γιώργος Ρούσης (ΑΟ Θήρας): «Είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα, στόχος ήταν οι 3 βαθμοί. Στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα είχαμε καλή εμφάνιση αλλά στο δεύτερο και στο τρίτο κάναμε  «κοιλιά» που δεν επιτρέπεται για τέτοια ομάδα επιπέδου. Το ενθαρρυντικό είναι ότι βλέπω ότι έχουμε πολλά περιθώρια βελτίωσης και πρέπει κάθε παιχνίδι να βελτιωνόμαστε».

Αίας Ευόσμου – ΑΟ Θήρας (15-25, 20-25, 25-23, 25-10)