Πρώτο «πράσινο» τρίποντο στο 2017

«Με το δεξί» ξεκίνησε τη νέα χρονιά στην Κυψέλη ο Παναθηναϊκός καθώς η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, που ζορίστηκε ιδιαίτερα στο 2ο σετ, επιβεβαίωσε στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της  Volleyleague πιο δύσκολα από όσο φανερώνει το τελικό σκορ την ανωτερότητά της επί της νεοφώτιστης Κυζικου Ν. Περάμου και με «όπλα» του σερβίς και μπλοκ επικράτησε με 3-0 (25-15, 31-29, 25-23) σετ .

Ανήμερα των των Χριστουγέννων των Ορθόδοξων Χριστιανών σε Σερβία, Ρωσία, Ουκρανία, ο Σέρβος άσος του Παναθηναϊκού, που πριν το παιχνίδι  παρέλαβε το βραβείο του ΜVP της 10ης αγωνιστικής Volleyleague ΟΠΑΠ, κατάφερε από την αρχή με το καλό του σερβίς να πιέσει την υποδοχή των φιλοξενούμενων, που καθηλωμένοι στο αποτελεσματικό μπλοκ του “τριφυλλιού” βρέθηκαν να χάνουν με 8-5 και 16-9. Στη συνέχεια ο εορτάζων τεχνικός  της Κυζίκου, Γιάννης Λάιος που πριν το ματς κέρασε στα αποδυτήρια γλυκάκι τους παίκτες του, πέρασε για λίγο τον Τόμιλιν διαγώνιο, αντί του «άσφαιρου» Μασιέλ και τον Κρέτση αντί του πασαδόρου Δρογκάρη, αλλά ούτε κι έτσι οι νεοφώτιστοι κατάφεραν να απειλήσουν τους «πράσινους». Με επιθετικές αιχμές τους Πέπε, Μεργκαρέχο ο Παναθηναϊκός διατηρούσε σταθερά μια διαφορά πάνω από 6 πόντους και τελικά με μπλοκ άουτ του Τσίροβιτς κατέκτησε το α’ σετ με 25-15.

Στο β’ σετ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, τακτοποίησαν λίγο την υποδοχή τους, ανέβασαν λίγο τα ποσοστά τους στην επίθεση, αλλά μετά το 5-5 ο Παναθηναϊκός κατάφερε με μονό μπλοκ του Τσίροβιτς στον Μασιέλ να ξεφύγει 8-5. Το καλό σερβίς των φιλοξενούμενων χάλασε την υποδοχή του Παναθηναϊκού και η Κύζικος ισοφάρισε 12-12 και από λάθη των γηπεδούχων, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 16-15 και 20-18. Οι άστοχες επιθέσεις του Γκούλακ βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίσει 22-22 και τελικά παρά τα τέσσερα χαμένα σετ μπολ των μαχητικών φιλοξενούμενων, Μεργκαρέχο και μια ακόμη επίθεση στα… πουλιά του Γκούλακ, λύτρωσαν με 31-29 τους γηπεδούχους, που ζευγάρωσαν με 2-0 τα κερδισμένα τους σετ.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός με καλό σερβίς, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των απογοητευμένων, για τον τρόπο που χάθηκε μέσα απ’ τα χέρια τους το 2ο σετ, φιλοξενούμενων και ξέφυγε από νωρίς με 8-2 της Κύζικου, που έπαιξε με Τόμιλιν αντί Σαρικεϊσογλου και Κρέτση αντί Δρογκάρη. Τα προβλήματα στην υποδοχή των παιδιών του Λάιου, διατήρησαν τη διαφορά στους 7 πόντους 12-7 για τους γηπεδούχους, που παρά την αντίδραση των αντιπάλων τους με πρωταγωνιστή τον Τόμιλιν, έκαναν το 16-13 με τον Πέπε. Ο Μασιέλ προσπάθησε να κρατήσει την Κύζικο “ζωντανή” απέναντι στον Παναθηναϊκό του Μπέλου, αντί Πέπε, όμως οι γηπεδούχοι έκαμψαν με τον Τσίροβιτς την αντίσταση των αντιπάλων τους και με 25-22 πανηγύρισαν την 5η συνεχόμενη και 10η συνολικά νίκη στον  με 3-0 σετ.

Θάνος Μαρούλης (πασαδόρος ΠΑΟ): «Εύχομαι καλή χρονιά, με θετική σκέψη και όλα μπορούν να συμβούν. Σήμερα κάναμε πολύ κακή εμφάνιση. Μπήκαμε συγκεντρωμένα στο πρώτο σετ γιατί ξέραμε ότι τα παιχνίδι μετά τις διακοπές κρύβουν κινδύνους. Δεν ήμασταν στην καλύτερη κατάσταση. Ουσιαστικά μόνο το τελευταίο διήμερο ήμασταν όλοι μαζί.

Είχαμε πολλά κενά στην υποδοχή και όταν έβγαινε κάναμε κακή ανάπτυξη. Ευτυχώς φέτος ξέρουμε να παίρνουμε τα αποτελέσματα και να βρίσκουμε λύσεις.  Με καλό σερβις καταφέραμε να πάρουμε το τρίποντο. Ο Γενάρης είναι πολύ σημαντικός μήνας που θα ξεκαθαρίσουν οι φετινές δυνατότητες της ομάδας».

Γιάννης Λάιος (προπονητής Κύζικου): «Ξεκινήσαμε με μέτρια υποδοχή και αφήσαμε τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει. Χωρίς να έχουμε απέναντί μας ένα τρομερό σερβις, ήμασταν κακοί στην υποδοχή. Σιγά Σιγά βελτιώσαμε κάποια πράγματα μέσα στο παιχνίδι. Φτάσαμε κοντά στο να πάρουμε το δεύτερο σετ, αλλά σε μια από τις 2-3 φάσεις που είναι αμφισβητούμενες δεχτήκαμε τον κρίσιμο πόντο. Ελπίζω να κρατήσουμε λίγο καλύτερη ψυχολογία απέναντι σε πιο δυνατές ομάδες. Γιατί πρέπει να πιστεύεις ότι μπορείς να διεκδικήσεις κάτι καλύτερο».

Τα σετ: 3-0 (25-15, 31-29, 25-22) σε 80΄

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 4 (0/1 επ, 1 άσσος 3 μπλοκ), Μελγκαρέχο 10 (5/13 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 56% υπ -44% άριστες), Χαραλαμπίδης 5 (3/6 επ, 2 μπλοκ), Τσίροβιτς 13 (10/20 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 40% υπ – 20% άριστες), Γκονζάλες 13 (9/22 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ρανγκέλ 10 (8/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) /Δαρίδης (λ, 69% υπ – 50% άριστες), Σύρος (λ), Δημητριάδης, Μπέλος 0 (0/3 επ), Πανταλέων 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ)

ΚΥΖΙΚΟΣ N. ΠΕΡΑΜΟΥ(Λάιος): Κατσανεβάκης 2 (2/6 επ), Σονάρι 7 (3/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκουλάκ 9 (8/20 επ, 1 άσσος, 63% υπ – 37% άριστες), Δρογκάρης, Ματσιέλ 18 (17/36 επ, 1 άσσος), Σαρικεΐσογλου 6 (5/12 επ, 1 άσσος, 48% υπ 21% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 67% υπ – 50% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ), Μπεκιάρης 1 (1/2 επ), Κρέτσης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Θεοδωρόπουλος, Κογκαλίδης, Λυκουρέσης 1 (μπλοκ)