Πρώτο «τρίποντο» για Πανναξιακό

Νικηφόρα ξεκίνησε τη.. φετινή του διαδρομή στο πρωτάθλημα ο Πανναξιακός, που επικράτησε με 3-1  του Αίαντα Ευόσμου στην πρεμιέρα της Α1 γυναικών.

Με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να βρουν πατήματα και ρυθμό σε ένα ματς που είχε ένταση, ο Πανναξιακός βρήκε τις λύσεις στην επίθεση έχοντας 4 παίκτριες με διψήφιο αριθμό πόντων (Διώτη 16, Ντάλτον 13, Κάλτερ 12 Μπράουν 12) και επιβλήθηκε του Αίαντα.

Οι φιλοξενούμενες παρόλο που ισοφάρισαν σε 1-1 σετ δεν κατάφεραν να… φύγουν με κάτι περισσότερο από το παιχνίδι παρότι έδειξαν δείγματα μαχητικότητας.  Η Τζούριτς ήταν η πρώτη σκόρερ με 14 πόντους για τον Αίαντα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο τρίτο σετ οι προπονητές των δύο ομάδων δέχτηκαν κάρτες για διαμαρτυρία. Ο Παπαδόπουλος του Πανναξιακού δέχθηκε κίτρινη και ο Ζωλασταθιάδης του Αίαντα, κόκκινη.

Τέλος, πριν το πρώτο σερβίς της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγής για τον πρόωρο χαμό της Άννας Ξερικού την οποία και δεν ξεχνούν στον ΠΑΟΝ!

Κώστας Παπαδόπουλος (προπονητής Πανναξιακού):«Το κέρδος είναι οι τρεις πόντοι. Ξέραμε ότι είχαμε απέναντι μας μια σκληροτράχηλη ομάδα, η οποία μας πίεσε από το δεύτερο σετ και μετά. Όταν περιορίσαμε την Τζούριτς τότε βρήκαμε λύσεις. Γενικά ήταν ένα καλό ματς και πιστεύω άξια πήραμε τη νίκη».

Ηλίας Ζωλασταθιάδης (προπονητής Αίας): «Νομίζω ότι αξίζαμε κάτι παραπάνω από τον αγώνα. Συγχαρητήρια στον Πανναξιακό».

Τα σετ: 25-20, 12-25, 25-22, 25-20

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Παπαδόπουλος): Ντάλτον 13 (10/29 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Διώτη 16 (13/39 επ., 3 μπλοκ, 24% υπ. – 6% άριστες), Κάλτερ 12 (11/26 επ., 1 άσσος, 24% υπ. – 10% άριστες), Καλαντάτζε 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Σεφεριάδου 1 (άσσος), Μπράουν 12 (9/12 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ιακωβίδου (λ, 50% υπ. – 22% άριστες), Νούσια, Κατερίνη, Μπολέτου.

ΑΠΣ ΑΙΑΣ (Ζωλασταθιάδης): Ανδρονικίδου 7 (7/24 επ., 31% υπ. – 0% άριστες), Τζούριτς 14 (13/38 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 8 (6/13 επ., 2 άσσοι), Βλάχου 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Κούση 11 (8/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κλέπκου 13 (12/23 επ., 1 άσσος, 79% υπ. – 5% άριστες) / Γεωργιάδου (λ, 56% υπ. -15% άριστες), Καλαγασίδη 1 (άσσος), Ηλιοπούλου.