Πρόβα Κυπέλλου για Ολυμπιακό στο Μετς

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Ολυμπιακού από το Μετς καθώς με το 3-1 επί του Παναθηναϊκού οι «ερυθρόλευκες» κατέκτησαν το τρίποντο στο ντέρμπι «αιωνίων» διευρύνοντας παράλληλα την διαφορά τους από τις «πράσινες» στην βαθμολογία.

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να προηγήθηκε στο Μετς με 1-0 απέναντι στον Ολυμπιακό, ωστόσο οι Πειραιώτισσες με πίεση στο σερβίς χάλασαν την «πράσινη» υποδοχή και με το 3-1 κατέκτησαν το τρίποντο κατά την 18η αγωνιστική.

Ένα ντέρμπι που ουσιαστικά ήταν και πρόβα τζενεράλε εν όψει του ημιτελικού του Κυπέλλου Ελλάδος που είναι προγραμματισμένο για τις 4-5 Μαρτίου στην Γλυφάδα.

Το καλό ξεκίνημα για τις «πράσινες» έφερε αισιοδοξία στην εξέδρα, ωστόσο ο Ολυμπιακός κατάφερε να αντιδράσει στην συνέχεια του αγώνα και παρά την αλλαγή της Λαζάρεβιτς με την Τσίμα έφθασε στη νίκη έχοντας κορυφαία την Χίππε με 21 πόντους και τις Γιώτα- Λαμπρούση με 11 και 10 αντίστοιχα.

Αντίθετα ο Παναθηναϊκός από το δεύτερο σετ και μετά «έπεσε» στην απόδοσή του καθώς προδόθηκε από τα λάθη του και τα χαμηλά ποσοστά στη υποδοχή με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κρατήσει ρυθμό απέναντι στον Ολυμπιακό που με τα σερί που έκανε έφθασε στη νίκη.

Άντεξε και προηγήθηκε

Αρκετά νευρικό ήταν το πρώτο σετ στο Μετς καθώς Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός έκαναν αρκετά λάθη έδειξαν πως το ντέρμπι θα κρινόταν στις λεπτομέρειες.

Οι «πράσινες» ξεκίνησαν δυνατά και με τον κόσμο στο πλευρό τους έκαναν το 4-0, ωστόσο ο Ολυμπιακός απάντησε γρήγορα προσπερνώντας με την Χίππε με 5-6.

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε άμεσα κάνοντας το 76 και το 9-7 με μπλοκ στην Χίππε, όμως οι φιλοξενούμενες έκαναν το 9-9 και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 15-15.

Δύο συνεχόμενα λάθη έφεραν τον Ολυμπιακό στο 15-17, ωστόσο και πάλι οι γηπεδούχες κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 18-18 με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν το προβάδισμα μέχρι το 20-21 χάρις το μπλοκ της Λαμπρούση στην Κωνσταντινίδου.

Ένα σερί από τον Παναθηναϊκό όμως έκανε το 23-21 βάζοντας φωτιά στο γήπεδο. Φωτιά στο σετ όμως πήγε να βάλει η επόμενη φάση όταν και η άμυνα της Κονόμη δόθηκε αρχικά πόντος για τις «πράσινες» με τον Ολυμπιακό όμως να ζητά το video Referee και να δικαιώνεται καθώς ο Μιχάλης Κουτσούλας έδειξε επανάληψη.

Ο Ολυμπιακός με την Χίππε και τον άσο της Λαμπρούση ισοφάρισε σε 23-23 και 24-24 με την Γιώτα, ωστόσο το λάθος της Κονόμι και η άουτ επίθεση της Γιώτας έφεραν το 26-24 και το 1-0 για τον Παναθηναϊκό.

Σερί ισοφάρισης

Το δεύτερο σετ ήταν ντέρμπι μέχρι τα μισά του όταν και οι δύο «αιώνιοι» ήταν μαζί μέχρι το 14-14, ωστόσο ο Ολυμπιακός με την Χίππε από το σερβίς και καλό μπλοκ –επίθεση έκανε το 14-22 φθάνοντας στην ισοφάριση.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 5-5, ωστόσο οι «πράσινες» έκανα το 7-5 και με τον άσο της Χρυσομμάλη το 9-6. Ο Ολυμπιακός όμως κατάφερε να αντιδράσει άμεσα καθώς και με τις Μαλασάϊ και το μπλοκ έτρεξε ένα σερί 4-0 κάνοντας το 9-10.

Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 14-14 και με αποτελεσματικές επιθέσεις έδειξαν αποφασισμένες να πάρουν το αποτέλεσμα που ήθελαν. Ωστόσο ο άσος της Χίππε και το μπλοκ της Λαμπρούση στην Ρίτσι έφερε τις «ερυθρόλευκες» στο 14-16 και στο δεύτερο τεχνικό ταϊμ-άουτ.

Η Τσίμα και η άστοχη επίθεση σε φάση διαρκείας από την Ρίτσι και η Χριστοδούλου ανέβασαν την διαφορά στο +5 για τον Ολυμπιακό. Η Λαμπρούση έκανε το 14-20 και οι άσοι της Χίππε το 14-22 φθάνοντας το σερί του στο 9-0.

Η Μερτέκη έβγαλε την Χίππε από το σερβίς μειώνοντας σε 14-22, ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα να φθάσει στο 17-25 και το 1-1 που έφερε στα ίσα το ντέρμπι.

Προβάδισμα στο… χαλαρό

Βγάζοντας περισσότερο ενέργεια και δυναμική στο παιχνίδι του ο Ολυμπιακός απέκτησε διαφορά στο τρίτο σετ και σε συνδυασμό με τα λάθη και την κούραση του Παναθηναϊκού έφθασε σχετικά εύκολα στο 1-2.

Ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς στο τρίτο σετ κράτησε την Τσίμα στην θέση της Λαζάρεβιτς και ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε στο 5-4 με το λάθος της Χιστοδούλου έκανε το 5-6 με άσο της Λαμπρούση και το 6-8 με την πρώην αρχηγό του Παναθηναϊκού.

Μια διαφορά που κράτησαν οι Πειραιώτισσες καθώς η Λαμπρούση έκανε το 8-10, ενώ λίγο αργότερα η Χίππε πήγε το σκορ στο 9-12 και η Μαλασαϊ στο 10-13.

Τα διαδοχικά λάθος σερβίς έφεραν το σκορ στο 12-15 και η άστοχη επίθεση της Ρίτσι το 12-16. Η άουτ επίθεση της Χίπε έκανε το 13-16 όμως εκεί ο Ολυμπιακός φρόντισε να τρέξει ένα σερί 5-0 και να απλοποιήσει τα πράγματα αφού η Χίππε έκανε το 13-17, το μπλοκ της Μαλασαϊ στην Κωνσταντινίδου το 13-18, ενώ Τσίμα-Χίππε ανέβασαν την διαφορά στο 13-21.

Οι «ερυθρόλευκες» φρόντισαν να κρατήσουν την υπέρ τους διαφορά και στο τέλος με την Γιώτα να κάνουν το 16-25 και να πάρουν το προβάδισμα με 1-2.

Τρίποντο με… προσπέραση στο Foto Finish

Ο Παναθηναϊκός στο τέταρτο σετ έδειξε να «ξυπνά» από τον λήθαργο και με την Χρυσομάλλη στο σερβίς έκανε το 4-0 δείχνοντας έτοιμος να διεκδικήσει τη νίκη.  Το λάθος της Μαλασαϊ (αντένα) και ο άσος της Χρυσομάλλη έπειτα από το video Referee  έφερε τις «πράσινες» στο +5  κάνοντας το 5-0, και το 6-1 λίγο αργότερα.

Ο Ολυμπιακός όμως φρόντισε με τις Χίππε-Χριστοδούλου να μειώσει σε 6-4, ενώ το μπλοκ της Γιώτα στην Πολ και τους δύο συνεχόμενους άσου της Χριστοδούλου να ισοφαρίσει σε 7-7.

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός ήταν μαζί στο σκορ με τις «πράσινες» να έχουν προβάδισμα με την ελάχιστη διαφορά με αποτελεσματικές επιθέσεις από Ρίτσι, Μερτέκη και Πολ (8-7, 9-8 και 12-11). Με το λάθος των «ερυθρολεύκων» οι γηπεδούχές έκαναν το 13-11, ωστόσο η Χίππε και η Τσίμα ισοφάρισαν σε 13-13 συνεχίζοντας έτσι το μπράντεφερ των «αιωνίων».

Το λάθος σερβίς του Ολυμπιακού αλλά και το μπλοκ στην Μαλασαϊ οδήγησαν τις «πράσινες» στο 16-14, ενώ η Μερτέκη και η άστοχη επίθεση της Τσίμα έγραψε το 18-15 για τον Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός όμως με την Χίππε και το στοπ της Τσίμα στην Καββαδία μείωσε σε 18-17 και 19-18 για να ισοφαρίσει σε 19-19 με το λάθος της Πολ.

Η άουτ επίθεση της Ρίτσι έπειτα από το video Referee που ζήτησε ο Κοβάτσεβιτς ο Ολυμπιακός πέρασε για πρώτη φορά στο σκορ κάνοντας το 19-20, ενώ το μπλοκ στην Καναδή ακραία του Παναθηναϊκού έφερε τις «ερυθρόλευκες» στο 19-21.

Ρίτσι και Τσίμα ανέβασαν το σκορ στο 20-22, το λάθος σερβίς της Τσίμα και τις Χρυσομάλλη στο 21-23, ενώ Χίππε και μπλοκ στην Ρίτση έκαναν το 21-25 χαρίζοντας τη νίκη στις Πειραιώτισσες που με το 3-1 πανηγύρισαν το τρίποντο και διεύρυναν την διαφορά τους στον βαθμολογικό πίνακα.

Δημήτρης Καζάζης (Προπονητής Παναθηναϊκού) : «Όταν χάνεις πως να είναι κανείς ικανοποιημένος. Θεωρώ ότι η υποδοχή μας σήμερα μας πρόδωσε. Σίγουρα μας πίεσαν στο σερβίς, ο Ολυμπιακός έχει αυτήν την ικανότητα αφού είναι δυνατός στο σερβίς. Νομίζω βρήκαν ρυθμό και μας πίεσαν. Σε αντίθεση με εμάς αφού με την έξοδο της Λαζάρεβιτς και την είσοδο της Τσίμα ο Ολυμπιακός γινόταν πιο ευάλωτος και εμείς δεν μπορέσαμε να το εκμεταλλευτούμε. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να έρθει η δίκαιη νίκη του Ολυμπιακού. Το παιχνίδι κρίθηκε στο κομμάτι σέρβις – υποδοχή.

Εμείς δεν πιέσαμε καθόλου τον Ολυμπιακό και εκείνος μας πίεσε εκεί που πονάμε» Αναφερόμενος στο γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός έπαιρνε μεγάλη διαφορά στο σκορ και την έχανε, σημείωσε: «Μιλάμε για γυναικείο βόλεϊ. Κάποια στιγμή έτσι όπως εξελίχτηκε το πρώτο σετ μου έδωσε μία εικόνα ότι πήραμε ένα σετ από τον Ολυμπιακό και είμαστε ικανοποιημένοι. Αυτό το είπα στα κορίτσια.

Από εκεί και πέρα θεωρώ ότι στο τέταρτο σετ κάναμε κάτι καλύτερο, αλλά δεν αντέξαμε μέχρι το τέλος. Πάλι μας πρόδωσε το κομμάτι της υποδοχής. Κρατάμε τα αρνητικά τα οποία πρέπει να διορθώσουμε και βλέπουμε το επόμενο παιχνίδι. Πρώτα είναι ένα ματς πρωταθλήματος και στη συνέχεια ο ημιτελικός του Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό».

Μπράνκο Κοβάσεβιτς (Προπονητής Ολυμπιακού) : «Είναι μία σημαντική νίκη για εμάς. Το πρώτο σετ ήταν πιθανότατα το χειρότερο που έχουμε παίξει από την ημέρα που ανέλαβα την ομάδα. Τουλάχιστον, στη συνέχεια αρχίσαμε να παίζουμε με λιγότερα λάθη και για σήμερα μας έφτανε αυτό.

Είμαστε σίγουρα χαρούμενοι για τη νίκη και είναι καλό ότι θα πάμε στο Βέλγιο με καλή διάθεση. Ήταν ένα περίεργο παιχνίδι ειδικά στο πρώτο σετ. Σίγουρα μιλάω για τη δική μου ομάδα, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα συμφωνήσει σε αυτό και ο προπονητής του Παναθηναϊκού και πιστεύω ότι δεν είναι χαρούμενος με τον τρόπο που έπαιξε η ομάδα του. Είναι περίεργο, αλλά τουλάχιστον πήραμε αυτό για το οποίο ήρθαμε».

Τα σετ: 26-24, 17-25, 16-25, 21-25

Παναθηναϊκός (Καζάζης):  Χρυσομάλλη 4 (3 άσοι 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (4/13 επ., 1 μπλοκ), Πολ 8 (8/36 επ., 18% υπ. – 18% άριστες), Μερτέκη 16 (14/45 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ρίτσι 8 (7/32 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. – 12% άριστες), Φιλντ 8 (5/8 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ρόγκα –λ (38% υπ. – 38% άριστες) / Λαγουδάκη, Καββαδία 1 (0/6 επ., 1 μπλοκ), Παπαδοπούλου, Καρπουζά 1 (1 μπλοκ), Παρασχάκη.

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 11 (8/13 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 3 (2/13 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ.- 50% άριστες), Μαλασάι 8 (6/37 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 40% άριστες), Λαμπρούση 10 (4/11 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 8 (5/7 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Χίπε 21 (19/45 επ., 2 άσοι), Κονόμι –λ (62% υπ. – 50% άριστες) / Τσίμα 9 &/16 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ. – 20% άριστες).