Με Ρανγκέλ-Στάροβιτς νικηφόρα απόδραση από τη Σύρο

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής, ο Παναθηναϊκός απέδρασε από τη Σύρο, επικρατώντας με 3-2 σετ επί του Φοίνικα Σύρου, έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Ρανγκέλ με 18πόντους (9 μπλοκ!) και τον Στάροβιτς με 21πόντους. Ντεμπούτο για τον Τσάτσις με θετικά στοιχεία.

Για το Πειρατικό ο Γκονζάλες ήταν μια ομάδα μόνος του, καθώς σημείωσε 34 πόντους με συμπαραστάτες τους Στερν (15π.) και Στοΐλοβιτς (11π.).

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά, πήρε προβάδισμα 6-2 και 13-10 με τον Ράπτη αλλά ο Φοίνικας με τα σερβίς του Πέπε Γκονζάλες έκανε σερί 5-0 και προσπέρασε 15-13. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα και με τον Μπουτσούγιεβιτς έγινε το 1-0 σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το 10-10 αλλά οι δύο δύσκολες επιθέσεις του Ράοτη έδωσαν στους πρασίνους προβάδισμα 12-10. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και με +5 (19-14) με τον Στάροβιτς αλλά ο Φοίνικας ροκάνισε τη διαφορά και με το χαμένο σερβίς του Τσάτσιτς, την επίθεση του Στερν και τον άσο του Μπουτσούγιεβιτς έφτασε στο 24-23. Ο Πελεκούδας έσβησε το προβάδισμα του Φοίνικα ο οποίος στη συνέχεια προηγήθηκε και με 25-24, 26-25 και 27-26. Ολες τις φορές ο Παναθηναϊκός κρατήθηκε στο ματς. Με το λάθος του Στοΐλοβιτς ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 28-27 και με την επίθεση του Τσάτσιτς έγινε το 29-28. Ο Ανδρεόπουλος έκανε το 30-29, ο Γκονζάλες ισοφάρισε 30-30 και ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ με το μπλοκ του Στάροβιτς και το λάθος του Λινάρδου για το 32-30 και το 1-1 σετ.

Η ισοφάρισε λειτούργησε τονωτικά για τον ΠΑΟ, αν και στο τρίτο σετ και πάλι οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 18-18. Το λάθος του Στερν, το μπλοκ του Πανταλέοντα και ο άσσος του Τσάτσιτς έδωσαν στον Παναθηναϊκό σερί 3-0 και ξέφυγε 21-18 και οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα για το 1-2 με 25-21.

Όλα για όλα… τα έπειξε ο Φοίνικας στο 4ο σετ πιέζοντας από το σερβίς με τους Στοΐλοβιτς, Γκονζάλες δίνοντας σερί 3-0 για το 12-9. Η διαφορά έστω και μικρή διατηρήθηκε ενώ με δύο άσσους του Μήλη το σκορ έγινε 22-18 και με το μπλοκ του Λινάρδου έκλεισε το σετ 25-20 με το οποίο το Πειρατικό οδήγησε την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ.

Στη ρώσικη ρουλέτα, ο Παναθηναϊκός με τους Ράπτη, Στάροβιτς στην επίθεση και τον Ανδρεόπουλο να επιστρέφει στη θέση του Τσάτσιτς ξέφυγαν με άσο του Πελεκούδα για το 6-11. Με επίθεση του Ανδρεόπουλου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στα πέντε ματς μπολ και το 9-14. Οι Συριανοί δεν τα παρατούσαν και εκμεταλλευόμενοι λάθη των Γιάκομπσεν και Ράνγκελ αλλά και επίθεση του Γκονζάλες μείωσαν σε 12-14. Το φινάλε όμως ύπέγραψε ο Ράπτης για το 12-15 και ένα μεγάλο διπλό!

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Πρέντζας. Παρατηρητής: Ανδρονικίδης. Επόπτες: Συρίγος, Βαρατάσης. Γραμματεία: Πιρπινιά.

Διακύμανση
1ο σετ: 4-8, 16-14, 21-18, 25-19
2ο σετ: 8-6, 13-16, 15-21, 30-32
3ο σετ: 7-8, 15-16, 18-21, 21-25
4ο σετ: 8-5, 16-12, 21-18, 25-20
5ο σετ: 3-5, 6-10, 7-12, 12-15

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν: 10 άσσοι, 61 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν: 7 άσσοι, 63 επιθέσεις, 16 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-19, 30-32, 21-25, 25-20, 12-15) σε 141΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Γκονζάλες 34π. (30/58επ., 4 άσσοι), Στοΐλοβιτς 11 (10/29επ., 1 άσσος, 54%υπ., 11%αρ.), Χριστόφας 10 (5/14επ., 5 μπλοκ), Λινάρδος 5 (3/5επ., 2 μπλοκ), Ζίγκα Στερν 15 (13/26επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 47%υπ., 20%αρ.), Μπουτσούγιεβιτς 3 (2 μπλοκ, 1 άσσος) / Καρασαββίδης (λ. – 62%υπ., 32%αρ.), Κωστόπουλος 1 (1 άσσος), Κανέλλος 1 (0/1επ., 1 μπλοκ), Βελούδης (λ), Μήλης 2 (2 άσσοι).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 5π. (4/4επ., 1 μπλοκ), Στάροβιτς 21 (16/42επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Ρανγκέλ 18 (9/14επ., 9 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 7 (7/15επ., 26%υπ., 4%αρ.), Ράπτης 13 (10/20, 2 μπλοκ, 25%υπ.), Πελεκούδας 9 (7/12επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. – 33%υπ., 8%αρ.), Τσάτσιτς 9 (8/25επ., 46%υπ., 12%αρ.), Ρουσσόπουλος (λ), Πανταλέων 4 (2/2επ., 2 μπλοκ).

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...