Σάλπαρε για το 6ο ο Ολυμπιακός

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του 6ου συνεχόμενου πρωταθλήματος έκανε στο Ρέντη ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν 3-0 του Άρη, διατήρησαν το πλεονέκτημα έδρας και ανανέωσαν το ραντεβού τους με τις «κιτρινόμαυρες» για την Κυριακή στην Θεσσαλονίκη.

Ένα σετ κράτησε η αγωνία στον πρώτο τελικό καθώς ο Άρης παρά το καλό ξεκίνημα που είχε στο Ρέντη δεν άντεξε την πίεση του Ολυμπιακού που έφθασε εύκολα στο 3-0 και το 1-0 στην σειρά των αγώνων.

Οι «ερυθρόλευκες» με όπλο τους το καλό σερβίς και κορυφαίες τις Χίπε και Πόλ επικράτησαν εύκολα του Άρη που έδειξε άκρως ανταγωνιστικός στο πρώτο σετ και τρίτο σετ και αν ήταν λίγο πιο προσεκτικός θα μπορούσε να προηγηθεί στον αγώνα.

Οι «κιτρινόμαυρες» του Γιάννη Τσαϊρέλη με κεκτημένη ταχύτητα από την πρόκρισή τους επί της Σαντορίνης και με καλή ψυχολογία είχαν τον έλεγχο του πρώτου σετ προηγήθηκαν με 9-14 και 15-17 και κοίταζαν κατάματα τις γηπεδούχες μέχρι το 19-19. εκεί όμως ο Ολυμπιακός φρόντισε να ανεβάσει ταχύτητα και να φθάσει στο 25-20 και το 1-0 που του άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη.

Με τον Ολυμπιακό στο 1-0, η σειρά των τελικών μεταφέρεται την Κυριακή στην Θεσσαλονίκη όπου οι «κιτρινόμαυρες» στο γήπεδο της Μίκρας θα προσπαθήσουν να διεκδικήσουν την ισοφάριση.

Μίλησε στο τέλος

Στον πρώτο τελικό ο Άρης μπήκε με άγνοια κινδύνου και έδειξε ανταγωνιστικός έχοντας το προβάδισμα μέχρι τα μισά του πρώτου σετ, ωστόσο μετά το 19-19 δεν άντεξε την πίεση του Ολυμπιακού που με ένα σερί 5-1 έκανε το 25-20 και το 1-0.

Οι «κιτρινόμαυρες» με καλή υποδοχή και επίθεση και τις Αλεξάκου, Πίττα προηγήθηκε 1-5 και με τα λάθη του Ολυμπιακού 6-9.

Παρά την ισοφάριση των «ερυθρολεύκων» με την Χίπε (9-9), ο Άρης ξέφυγε με +3 κάνοντας το 9-12 και το 13-16 με την Σιμόν.

Η Καραφουλίδου έφερε τις «κιτρινόμαυρες» στο 15-17, όμως ο Ολυμπιακός με την Πόλ και τον άσο της Γιώτας έκανε το 18-17, ενώ η Χίπε το 19-19.

Η Αλεξάκου ισοφάρισε για τον Άρη σε 19-19 αλλά κάπου εκεί οι γηπεδούχες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς πάτησαν γκάζι και με σερί 5-1 έφθασαν στο 25-20 και το 1-0.

Σετ τίτλου

Στο δεύτερο σετ ο ήταν απόλυτος κυρίαρχος καθώς μετά το πρώτο τεχνικό ταϊμ-αουτ με το σερβίς της Χίπε, και την επίθεση και το μπλοκ φρόντισε να αποκτήσει διαφορά από τις «κιτρινόμαυρες» που δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν.

Η αρχή πάντως για τις «κιτρινόμαυρες» στο δεύτερο σετ ήταν καλή αφού Χιντίμα και Σιμόν έκαναν το 4-7 και η Καραφουλίδου το 7-8. Η συνέχεια όμως ανήκε στον Ολυμπιακό που έκανε εύκολα το 15-9 με την Νιέμερ, ενώ λίγο μετά η διαφορά ανέβηκε στους +11 με το σερβίς της Λαμπρούση και την Γιώτα που έκανε το 22-11.

Ένα σετ που ολοκληρώθηκε με επίθεση της Πολ που έγραψε το 25-15 και το 2-0 που έβαλε τις βάσεις για την πρώτη νίκη στην σειρά των τελικών.

Εύκολα για το 3-0

Ίδια εικόνα είχαμε και στο τρίτο σετ. Εκεί όπου ο Άρης ήταν κοντά στις “ερυθρόλευκες” μέχρι τα 12-12 αλλά μετά το σερβίς και το μπλοκ του Ολυμπιακού έκανε την διαφορά.

Μια διαφορά που εκτοξεύθηκε στους +6 με το 18-12 και λίγο αργότερα με τον άσο της Πολ το σκορ πήγε στο 20-13 βάζοντας νωρίς τίτλους τέλους στον πρώτο τελικό.

Η Σιμόν μείωσε την διαφορά στο 21-15, ωστόσο ο Ολυμπιακός με τις Χίπε και Πόλ έφθασε στο 15-17 και το 3-0 κερδίζοντας το χειροκρότημα της εξέδρας…

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (Προπονητής Ολυμπιακoύ) : «Είμαστε ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα. Ήμασταν πολύ καλοί στο σερβίς, κάναμε καλή δουλειά σε γενικές γραμμές αλλά πρέπει να βελτιώσουμε μερικά στοιχεία εν όψει του δεύτερου αγώνα. Στο γήπεδο του Άρη θα είναι πιο δύσκολο παιχνίδι. Κάναμε το πρώτο βήμα για το πρωτάθλημα και αυτό είναι πολύ σημαντικό. Θέλουμε ακόμα δυο νίκες και θα συνεχίσουμε συγκεντρωμένοι».

Γιάννης Τσαϊρέλης (Προπονητής Άρη): «Μπήκαμε καλά στον αγώνα με τακτική και δυναμική. Για να πάρεις σετ απέναντι στον Ολυμπιακό θα πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος σε όλο το σετ και ιδιαίτερα μετά τον 20ο πόντο. Ο Ολυμπιακός εκεί είχε λύσεις και επιλογές. Για εμάς δυστυχώς ήταν κλειδί το χαμένο πρώτο σετ. Ύστερα βγάλαμε κούραση, λόγω της ελλιπούς προετοιμασίας λόγω της παρουσίας τριών αθλητριών μας στην Εθνική Νεανίδων. Τις επόμενες ημέρες η προετοιμασία θα είναι καλύτερη προκειμένου να φανούμε αντάξιοι των τελικών».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 8 (5/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λαμπρούση 6 (1/7 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Νιέμερ 10 (8/24 επ., 2 άσσοι, 55% υπ.), Πολ 11 (5/15 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 54% υπ.), Χίπε 22 (17/32 επ., 5 άσσοι), Χριστοδούλου 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 46% υπ.).
ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Αλεξάκου 11 (11/30 επ., 47% υπ.), Γκλιγκόροβιτς 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Καραφουλίδου 6 (6/11 επ., Πήττα 5 (2/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σιμόν 5 (5/20 επ.), Χουντιμά 4 (4/16 επ., 52% υπ.) / Χίτζιου (λ, 24% υπ.), Γουγούση, Ζωΐδου, Καθάριου 1 (μπλοκ).
16/03/2024

Σε τροχιά πλέι οφ ο Ηλυσιακός

Σε θέση πλέι οφ βρίσκεται ο Ηλυσιακός, ο οποίος επικράτησε με 3-1 σετ στην έδρα του Απολλώνιου και με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφτασε τους 25, ισοβαθμώντας...