Ψέκασε, σκούπισε και… τελείωσε σε 65′ ο Ολυμπιακός

Εύκολο έργο είχε ο Ολυμπιακός το Σάββατο 2 Δεκεμβρίου κόντρα στον Ηρακλή καθώς στον αγώνα της 6ης αγωνιστικής Volleyleague στου Ρέντη οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν απόλυτα του ελλιπή “Γηραιού”, που αγωνίζόμενος χωρίς τέσσερις βασικούς του, εκ των οποίων ο ‘μπόμπερ” Αρμενάκης και ο “εγκέφαλος” Προύσαλης, δεν κατάφερε να προβάλλει ιδιαίτερη αντίσταση στους γηπεδούχους που διατήρησαν το φετινό τους αήττητο στην Volleyleague κερδίζοντας τους Θεσσαλονικείς με 3-0 (25-14, 25-17, 25-12) σε 65’ . Τοπ σκόρερ της αναμέτρησης ο Ράουνβέρντικ του Ολυμπιακού με 17 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους δεν υπήρχε παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων.

Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ ξεκίνησε ιδανικά στον αγώνα αποκτώντας τον έλεγχο και το προβάδισμα. Οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ μπροστά στο σκορ με 8-4 και 16-8 και στη συνέχεια διεύρυναν το προβάδισμά τους φτάνοντας με χαρακτηριστική ευκολία στο 25-14, χάρη στο οποίο προηγήθηκαν με 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ συνεχίστηκε η ίδια εικόνα με τον Ολυμπιακό να οδηγεί στο σκορ έχοντας επιβάλει πλήρως τον ρυθμό του. Ο Μίκο Οϊβάνεν έφτασε στο δεύτερο σετ στους 11 πόντους με 10/18 επιθέσεις και ο Θρύλος άνετα στο 25-17 με το οποίο έκανε το 2-0 στα σετ. Mε χαρακτηριστική ευκολία πήρε και το τρίτο σετ ο Ολυμπιακός με 25-12 για το τελικό 3-0 και πλέον στρέφει την προσοχή του στο παιχνίδι της Τετάρτης με την Τουρ

Οι Πειραιώτες πανηγύρισαν έτσι την έκτη νίκη σε ισάριθμα ματς και στρέφουν πλέον την προσοχή τους στο πρώτο παιχνίδι με την Τουρ για την φάση των «32» του Challenge Cup που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη (6/12) στις 18:00 στο Ρέντη. Από κει και πέρα κόντρα στον Ηρακλή ο Θρύλος έφτασε εύκολα στην τελική επικράτηση αγωνιζόμενος με σοβαρότητα και συγκέντρωση από την αρχή μέχρι το φινάλε.

Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης ο Μάρκους Μπέμπε παρέλαβε το βραβείο, από το γενικό αρχηγό του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π., κ. Γιάννη Δαλέζιο, για την ανάδειξη του ως ΜVP της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Σήμερα αντιμετωπίσαμε τον Ηρακλή ο οποίος αγωνίστηκε χωρίς τέσσερις βασικούς παίκτες και ήταν διαφορετικό ματς σε σχέση με αυτό που περιμέναμε. Έχουμε αυτοπεποίθηση σε αυτά τα παιχνίδια και αγωνιζόμαστε συγκεντρωμένοι. Είμαστε συγκεντρωμένοι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Τώρα κοιτάμε μπροστά και θα ξεκινήσουμε την προετοιμασία για το παιχνίδι κόντρα στην Τουρ. Έχουμε πρόγραμμα με συνεχόμενα παιχνίδια τόσο στην Ελλάδα όσο και στην Ευρώπη και πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι για αυτά».

Ο Γιάννης Ρουμελιωτάκης δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Με το σημερινό παιχνίδι συνεχίσαμε το δρόμο με τα συνεχόμενα ματς. Το θετικό είναι ότι διαθέτουμε το επιτελείο και την ομάδα που είναι έμπειρη και μπορεί να διαχειριστεί τέτοιες καταστάσεις με τέτοιο πρόγραμμα. Από κει και πέρα εμείς χαρήκαμε αυτή τη νίκη γιατί προσθέσαμε άλλους 3 βαθμούς στην πορεία μας στο πρωτάθλημα. Τώρα κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι με την Τουρ. Θα προετοιμαστούμε όπως ξέρουμε και αγωνιστούμε για τη νίκη δίνοντας το 100%».

Τα σετ: 3-0 σε 1:05′ 25-14 (21′), 25-17 (23′), 25-12 (21′)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-4, 16-8, 21-12, 25-14

2ο σετ: 8-5, 16-10, 21-14, 25-17

3ο σετ: 8-5, 16-8, 21-8, 25-12

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Οϊβάνεν  11(10/18 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Πετρέας 13 (8/8 επ., 5 μπλοκ), Ανδρεάδης 10 (8/8 επ., 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 8 (7/9 επ., 1 μπλοκ), Ραουβερντίνκ 2 (2/6 επ.), Στεφάνου -λ (100%υπ.-75%αρ.)/ Ρουμελιωτάκης 6 (5/8 επ., 1 άσσος, 80%.υπ.-50%αρ.), Χριστοφιδέλης 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 71%υπ.-43%αρ.), Ζουπάνης 6 (4/7 επ., 1 άσσοι), Μπέμε

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιάννης Ορφανός): Ελευθερίου 9 (8/25 επ.,1 μπλοκ), Σκαρλατίδης, Εφραιμίδης 8 (8/23 επ.,53%υπ.-27%αρ.), Φέργκιουσον 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Φωτιάδης 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 3 (3/9 επ., 60%υπ.-60%αρ.), Μπουράκης -λ (53%υπ.-26%αρ.)/ Μουχλιάς, Ευγενίδης

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...