«Σεφτέ» και στην Ελλάδα ο ΠΑΟΚ το 2017

Με ευρωπαϊκό αέρα από το παρθενικό του νικηφόρο παιχνίδι του 2017 στο Challenge Cup και.. rotation από Καλμαζίδη, o ΠΑΟΚ παρέσυρε το μεσημέρι της Κυριακής στην Πυλαία τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στο α’ ματς των ομάδων για το β’ γύρο της Volleyleague και με “όπλο” του το σερβίς και επίθεση επικράτησε με 3-0 (25-19, 25-13, 25-23) της ακριτικής ομάδας, που έδειξε το ανταγωνιστικό της πρόσωπο, χωρίς όμως αντίκρυσμα μόνο στο γ’ σετ.

Στο κρύο “Παλατάκι” μεταξύ… συγγενών και φίλων λόγω αλλαγής ώρας (σ.σ ήταν προγραμματισμένο στις 14.30), αλλά και του ποδοσφαιρικού αγώνα του “δικέφαλου του Βορρά”, ο Γιάννης Καλμαζίδης έδωσε ανάσες σε παίκτες του και λίγο χρόνο συμμετοχής στον Ερνάντο Γκόμεζ. Ωστόσο με “επιθετικές αιχμές” τους Σακόγλου και Σωτηρίου οι πρωταθλητές κατάφεραν στα δύο πρώτα σετ να επιβάλλουν το ρυθμό τους και χτίζοντας από τα μέσα υπερδιπλάσια διαφορά (16-7 στο α’ , 16-6 στο β’) κατάφεραν εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των αντιπάλων τους να προηγηθούν εύκολα με 2-0 (25-19, 25-13).

“Με την πλάτη στον τοίχο” οι Εβρίτες, που αγωνίστηκαν χωρίς Χαριτωνίδη (πασαδόρος), Καβαρατζή (λίμπερο)προσπάθησαν να φανούν ανταγωνιστικοί στο γ’ σετ και με τον Παλέντζας να πάλευει σχεδόν μόνος του, κατάφεραν από την αρχή να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 8-6. Μετά όμως το 16-12 του β’ τεχνικού τάιμ άουτ οι ασπρόμαυροι με τον Παντακίδη ξέφυγαν με 21-16 και έδειξαν να “καθαρίζουν” το ματς. Παρόλα αυτά ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, ανέβασε ταχύτητα, πίεσε στο σερβίς και κατάφερε να μειώσει σε 23-22 και 24-23, αλλά λίγο πριν “μπλέξει” περισσότερο δια χειρός Σακόγλου οι Θεσσαλονικείς έγραψαν με 25-23 το τελικό 3-0 σετ, πανηγυρίζοντας την πρώτη τους νίκη στη Volleyleague για το 2017.

Από μια ντουζίνα πόντους για τους γηπεδούχους οι Σακόγλου, Σωτηρίου, ενώ τοπ σκόρερ του αγώνα ήταν με 17 πόντους ο Παλέντζας των φιλοξενούμενων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-13, 25-23)

Π.Α.Ο.Κ (Γ. Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Σακόγλου 12 (12/25 επ), Σωτηρίου 12 (10/19 επ, 2 άσσοι, 55% υπ – 32% άριστες), Ανδρεάδης 3 (0/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 6 (6/14 επ), Σαφράνοβιτς 4 (2/5 επ, 71% υπ – 29% άριστες) / Γκαράς (λ), Κωνσταντινίδης (λ, 67% υπ -67% άριστες), Παντακίδης 4 (3/4 επ, 1 μπλοκ), Γκόμεζ, Παπαδόπουλος 5 (4/9 επ, 88% υπ – 75% αριστες).

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Σ. Μουστακίδης): Βλαχόπουλος, Λεάλ 10 (8/23 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 68% υπ -42% άριστες), Βανέγκας 6 (6/17 επ, 50% υπ – 40% άριστες), Στίγγας 4 (2/11 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παλέντζας 17 (14/27 επ, 3 άσσοι), Τσέλιος 1 (1/3 επ) / Κωνσταντινίδης Αχ (λ, 41% υπ -24% άριστες), Μύρος (λ), Χατζόπουλος 1 (1/1 επ), Χαραλαμπίδης.