Στα… ίσα η Κηφισιά τον ΠΑΟ στο Ζηρίνειο

Η Κηφισιά ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά κόντρα στον Παναθηναϊκό, επικρατώντας μ 3-2 σετ στην σκληροτράχηλη έδρα του και το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την προσεχή Τρίτη 6/4 στο γυμναστήριο του Πανελληνίου όπου ο νικητής θα πάρει και την πρόκριση στα ημιτελικά.

H Κηφισιά μπήκε πολύ δυαντά στον αγώνα και με ρίσκο στο σερβίς αλλά και σταθερή υποδοχή κατάφερε να οργανώσει το παιχνίδι της. Με τον εντυπωσιακό Λάανε να βγάζει μάτια και να παίρνει δύο επιθέσεις και έναν άσσο η Κηφισιά προηγήθηκε 16-10 αφήνοντας τον Παναθηναϊκό σε δεύτερο ρόλο. Η διαφορά έφτασε και στο +10 όταν ο Ρουμελιωτάκης στο σερβίς «κλείδωσε» την πράσινη υποδοχή και ο Χαντ με τον Λόπαρ σκόραρ κατά βούλησε. Με σερί 5-0 το σκορ εκτινάχθηκε στο 24-14 και το σετ έκλεισε με λάθος των φιλοξενουμένων.

Η Κηφισιά μπήκε δυνατά και στο 2ο σετ με μικρό προβάδισμα δύο πόντων που συντηρήθηκε μέχρι το 11-9 όταν ο Χαντ κατέβασε επίθεση στα 3μ.  Ο Παναθηναϊκός απάντησε με τον Πελεκούδα και σε σερί 3-0 που τους έδωσε προβάδισμα 12-11 και τον αφύπνησε. Με δύο άσσους του Γιορντάνοφ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 15-12. Η Κηφισιά απάντησε με ισοφάρισε στο 19-19 με τον Ρουμελιωτάκη, ενώ στο 22-22 δύο καθοριστικοί πόντοι του Γιορντάνοφ έκαναν το 24-22 και το σετ έκλεισε ο Γιάκομπσεν 25-23.

Στο 3ο σετ έγινε μεγάλη μάχη. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 8-6 αλλά η Κηφισιά προσπέρασε 11-10 και ακολούθησαν μεγάλες μονομαχίεςσ το φιλέ με εναλλαγές στο σκορ. Στο 16-16 ο άσσος του Ρουμελιωτάκη και ο πόντος του Λάανε έκαναν το 18-16, ενώ αργότερα ο Ρεκ έκανε το 21-18. Η Κηφισιά έφτασε στο 24-20 αλλά ο Παναθηναίκός με δύο άσσους του Πανταλέοντα και πόντους από Γιορντάνοφ, Πελεκούδα έκανε το 24-24. Η Κηφισιά είχε πάντα το προβάδισμα και ο Λόπαρ με τον Ρουμελιωτάκη (με άσσο) έκαναν το 28-26.

Ο Παναθηναϊκός απάντησε στο 4ο σετ και με πολύ καλούς τους Ράπτη, Πελεκούδα προηγήθηκε 10-7 και με τον άσσο του Γιορντάνοφ 16-10. Ο την επίθεση του Ανδρεόπουλου έγινε το 25-20 και το 2-2.

Στο 5ο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 8-5 αλλά τα μπλοκ Λάανε, Λόπαρ και το σερβίς του Ρουμελιωτάκη έφεραν τα οπάνω κάτω. Η Κηφισιά με σερί 4-0 πέρασε μπροστά 9-8, ο Παναθηναϊκός για τελευταία φορά πέρασε 11-10 και ο Λάανε, ο Χάντ και το λάθος του Ράπτη έκριναν το σετ 15-12.

Ο Καναδός διαγώνιος του Α.Ο.Π.Κηφισιάς Τέιλορ Χαντ δήλωσε: «Ήταν ένα ιδιαίτερα αμφίρροπο παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Καταφέραμε και πήραμε τη νίκη έστω και στο τάι μπρέικ και μείναμε ζωντανοί για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Το τρίτο παιχνίδι είναι διαφορετικής ψυχολογίας καθώς κρίνονται τα πάντα και για τους δύο. Ο Παναθηναϊκός έχει το πλεονέκτημα της έδρας, εμείς όμως την ψυχολογία λόγω της νίκης απόψε. Απόψε όλη η ομάδα έκανε το καλύτερο δυνατό σε κάθε φάση και αυτό ήταν που μας έδωσε τη νίκη».

Σε δήλωση του στο www.panathinaikos1908.gr ο τεχνικός του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος τόνισε: «Ήταν ένα πολύ γέρο παιχνίδι, έτσι όπως είναι πάντα τα ματς με την Κηφισιά. Φτάσαμε στο τάι μπρέικ και εκεί είναι όλα πιθανά αφού μία δύο ενέργειες μπορούν να αλλάξουν τη ροή του, δηλαδή μια άμυνα ,μια κόντρα επίθεση , τις οποίες και έκανε η Κηφισιά. Εμείς πλέον προετοιμαζόμαστε για το τρίτο παιχνίδι που είναι στην έδρα μας και πρέπει να το πάρουμε».

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βουδούρης.

1ο σετ: 8-5, 16-10, 21-14, 25-15
2ο σετ: 8-7, 14-16, 19-21, 23-25
3ο σετ: 6-8, 15-16, 21-17, 28-26
4ο σετ: 5-8, 10-16, 15-21, 20-25
5ο σετ: 3-5, 10-9, 12-11, 15-12

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 9 άσσοι, 57 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν: 8 άσσοι, 56 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-15, 23-25, 28-26, 20-25, 15-12) σε 131΄.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 3π. (2 μπλοκ, 1 άσσος), Ρουμελιωτάκης 21 (17/27, 4 άσσοι, 56%υπ., 28%αρ.), Ρεκ 11 (7/10, 4 μπλοκ), Χαντ 18 (15/38, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Λάανε 17 (13/28επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 55%υπ., 24%αρ.), Λόπαρ 9 (5/8, 4 μπλοκ) / Κάπελας (λ. – 64%υπ., 44%αρ.), Παπαδόπουλος, Γκούζντα, Ρούσης, Μπέλος, Σπυριούνης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 4π., (2/3 επ., 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 26 (21/40, 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Ανδρεόπουλος 8 (6/19, 2 μπλοκ, 61%υπ., 11%αρ.), Πανταλέων 10 (4/9επ., 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Ράπτης 19 (17/32επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 32%υπ., 15%αρ.), Πελεκούδας 8 (6/11, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ.  52%υπ., 17%αρ.), Γαλλιώτος.