Συριανή ισοφάριση και όλα για όλα στην Κυψέλη!

Ο Φοίνικας είναι πολύ σκληρός για να… πεθάνει και το απέδειξε ακόμα μια φορά μέσα στην έδρα του, επικρατώντας με 3-2 επί του Παναθηναϊκού και ισοφαρίζοντας σε 1-1 τις νίκες στη σειρά των προημιτελικών της Α΄φάσης των πλέι οφ.

Πλέον το εισιτήριο για τα ημιτελικά στα οποία περιμένει ήδη ο ΠΑΟΚ, θα περάσει από το κλειστό της Κυψέλης στον τρίτο αγώνα την Πέμπτη 6 Απριλίου.

O Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στον αγώνα με το σερβίς του Γκονζάλες που έκανε σερί 7-0 για το 9-1 με τον Φοίνικα να μην μπορεί να βρει ρυθμό και τους φιλοξενούμενους να πατάνε γκάζι για το 1-0 σετ με 25-13.

Ο Ντούσκο Νίκολιτς πέρασε στον αγώνα τον Δημήτρη Εφραιμίδη στη θέση του Σούρδι και ο Ο Φοίνικας ισορρόπησε την υποδοχή του. Στο 7-7 του 2ου σετ έκανε σερί 5-0 από το σερβίς του Μρντακ και το μπλοκ του Χήρα και κατάφερε να ξεφύγει 12-7. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 15-13 αλλά ποτέ δεν πλησίασε περισσότερο καθώς ο Εφραιμίδης και ο Ρεϊνάλντο απέκτησαν τον έλεγχο, η διαφορά άνοιξε στο +4 (20-16) και διατηρήθηκε μέχρι το 25-19 και το 1-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 4ο σετ όπου είχαμε πολλές εναλλαγές στο σκορ. Ο Φοίνικας ξέφυγε 4-1 με δύο λάθη του Παναθηναϊκού, αλλά οι πράσινοι απάντησαν με τους Τσίροβιτς και Μελγκαρέχο και πέρασαν μπροστά 9-7. Ο Φοίνικας ισοφάρισε 11-11 με Εφραιμίδη και λάθος του Τσίροβιτς. Το σερβίς του Εφραιμίδη έφερε τον Φοίνικα στο +3 (16-13) και αργότερα στο +4 (18-14) αλλά το σερβίς του Χαραλαμπίδη έφερε σερί 4-0 για το 18-18. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο και στο 23-23 ο Μρντακ έκανε μπλοκ στον Μελγκαρέχο και στην επόμενη φάση τελείωσε την κόντρα επίθεση για το 25-23 και το 2-1 σετ.

Ίδια εικόνα είχαμε και στο 4ο σετ με τον Παναθηναϊκό να έχει οριακό προβάδισμα 8-6 με τον άσσο του Γκονζάλες, ο Φοίνικας ισοφάρισε 13-13 με επίθεση του Μρντακ και νέο μπλοκ του Σέρβου στον Μελγκαρέχο. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 20-20. Επίθεση του Τσίροβιτς και δύο μπλοκ των πρασίνων πάνω σε Μρντακ και Εφραιμίδη έδωσαν προβάδισμα με 23-20. Ο Φοίνικας με τον Μρντακ, το άουτ του Τσίροβιτς και τον άσσο του Χήρα ισοφάρισε 23-23 και το σετ κρίθηκε με 25-23 από την επίθεση του Τσίροβιτς και το άουτ του Μρντακ.

Στο τάι μπρέικ ο Φοίνικας ήταν πιο αποτελεσματικός ενώ ο Παναθηναϊκός υπέπεσε σε λάθη στο φινάλε. Οι “πράσινοι” αν και βρέθηκαν πίσω με 6-2 ισοφάρισαν σε 6-6 ενώ στο 8-8 ένα χαμένο σερβίς του Ρεζκ και μια άουτ επίθεση του Γκονζάλες διαμόρφωσαν το 10-8. Ο Ρανγκέλ μείωσε 10-9, αλλά ο Μρντακ με επίθεση, ο Τουράνιανιν με μπλοκ και ο Χήρας με άσο έκαναν το 13-9 τελειώνοντας ουσιαστικά τον αγώνα που ολοκληρώθηκε 15-10 μπλοκ Τουράνιανιν στον Γκονζάλες.

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου δήλωσε: «Εχουμε παίξει εφέτος 12 τάι μπρέικ. Η ομάδα μας αναγεννιέται από τις στάχτες της όπως άλλωστε είναι και το όνομα του συλλόγου. Θέλαμε να γυρίσουμε στην Αθήνα για να παίξουμε την πρόκριση. Είμαστε καλά αγωνιστικά και ψυχολογικά και έτοιμοι για να δώσουμε έναν ακόμα δύσκολο αγώνα».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος: «Δυστυχώς στη ρουλέτα του τάι μπρέικ δεν κάναμε αυτό που έπρεπε. Είχαμε ευκαιρία να πάρουμε την πρόκριση από σήμερα αλλά στο 9-9 κάναμε πολλά λάθη. Έχουμε μπροστά μας ένα ακόμα δυνατό παιχνίδι. Πιστεύω πως την Πέμπτη θα νικήσουμε».

Τα σετ: 13-25, 25-19, 25-23, 23-25, 15-10

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Δημητριάδης 1 (άσσος), Χήρας 11 (4/7 επ, 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Μρντακ 28 (24/51 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρεϊνάλντο 11 (11/30 επ, 62% υπ – 54% άριστες), Σούρδι (14% υπ – 14% άριστες), Τουράνιανιν 15 (10/14 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 57% υπ – 39% άριστες), Σζάρεκ 1, Μάρκου, Εφραιμίδης 8 (6/13 επ, 2 άσσοι, 50% υπ – 39% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Μελγκαρέχο 20 (17/26 επ, 3 μπλοκ, 59% υπ – 24% άριστες), Τσίροβιτς 16 (11/25 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 53% υπ – 33% άριστες), Γκονζάλες 27 (22/49 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (6/10 επ, 5 μπλοκ), Πανταλέων 5 (2/4 επ, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 76% υπ – 33% άριστες), Χαραλαμπίδης, Ρεζκ, Μπέλος.

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...