ΑΓΩΝΕΣ

Πάει Ιεράπετρα για τα κεκτημένα ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ του Παναθηναϊκού και το διήμερο 20-21/4 θα βρεθεί στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας στην Ιεράπετρα για να υπερασπιστεί τα κεκτημένα.

Το καμπανάκι της ήττας από τον Παμβοχαϊκό αλλά και η επιστροφή του Μουαγκουτούτια έβαλαν τα πράγματα στη θέση τους για το Δικέφαλο, που παρουσιάστηκε σοβαρός και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του θεσμού.

Ο ΠΑΟΚ πήρε από νωρίς προβάδισμα στο πρώτο σετ (8-5, 10-6) με τον Παναθηναϊκό να ακολουθεί στο σκοράρισμα (10-7,10-8, 10-9). Για τους γηπεδούχους -που εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των πρασίνων- ο Κλαπβάικ ήταν η σίγουρη λύση στην επίθεση  ενώ μετά τα μέσα του σετ η διαφορά ήταν ασφαλείας για τους Θεσσαλονικείς (16-11, 21-15) που με 25-18 άνοιξαν λογαριασμό.

Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε 7-9. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει και να περάσει μπροστά 10-9, πατώντας γκάζι για το 16-11. Η διαφορά παρέμεινε (20-16, 22-18) με αποτέλεσμα το 2-0 (25-22).

Με ψυχολογία υπέρ του, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά και το τρίτο σετ (8-4). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε με τους Γιορντάνοφ-Πανταλέων για την ισοφάριση σε 10-10. Όμως, οι γηπεδούχοι με περισσότερες λύσεις και από τους Όκολιτς-Μουαγκουτούτια ολοκλήρωσαν το σετ με 25-20, πανηγυρίζοντας το εισιτήριό τους στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Διαιτητές: Θεμελής, Δεληκωστίδης

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-22, 25-20)