Πρόκριση για Φοίνικα και ημιτελικά με ΠΑΟΚ

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε στην Χαλκίδα τον τοπικό Ηρακλή με 3-1 σετ και προκρίθηκε με 2-0 νίκες στα ημιτελικά του πρωταθλήματος Volley League Πάμε Στοίχημα.

Οι Συριανοί θα αντιμετωπίσουν με ντεζαβαντάζ έδρας τον ΠΑΟΚ. Είναι η πέμπτη φορά που ο Φοίνικας Σύρου προκρίνεται σε ημιτελική φάση του πρωταθλήματος μετά την 4η θέση του 2014, την 3η του 2015 και τις δύο δεύτερες θέσεις το 2012 και το 2016.

Ο Φοίνικας είχε σε εξαιρετική μέρα τον Γιορντάνοφ και παρόλα αυτά ο Ηρακλής Χ. προηγήθηκε 15-13 στο 1ο σετ αλλά το σερβίς του Γιορντάνοφ έφερε σερί 5-0 για τον Φοίνικα που προσπέρασε 18-15. Στο 21-18 και πάλι ο Βούλγαρος άσος με το σερβίς του δημιουργησε ρήγματα στην υποδοχή του Ηρακλή και ο Φοίνικας πήρε εύκολα το σετ 25-18.

Μια από τα ίδια και στο 2ο σετ με τον Ηρακλή να βγαίνει μπροστά 8-7 αλλά αυτή τη φορά πρωταγωνιστής σε επίθεση και σερβίς ήταν ο Στεφανίδης και ο Πέτερλιν. Ο Φοίνικας προηγήθηκε με 10-8. Ο Ηρακλής πίεσε μέχρι το τέλος του σετ. Κρατήθηκε στον πόντο αλλά ο Πέτερλιν πήρε τις κρίσιμες επιθέσεις και το σετ τελείωσε 25-23 με την επίθεση του Γιορντάνοφ.

Ο γηραιός “απάντησε” στο 3ο σετ που ήταν γεμάτο εναλλαγές στο σκορ. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 10-7 με ένα καλό σερί από τον Δελιπρίμη που πήρε τρεις σερί προσωπικούς πόντους. Οι Γιορντάνοφ, Πέτερλιν ισοφάρισαν 15-15 αλλά το μπλοκ του Γκόμεζ και δύο εποιθέσεις του Χαραλαμπίδη έβαλαν μπροστά τον Ηρακλή 18-15. Με δύο άσσους και μία επίθεση του Γιορντάνοφ ο Φοίνικας ισοφάρισε 20-20. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες αλλά στο 23-23 ο Μαρούλης έχασε το σερβίς (24-23) και ο Πέτερλιν ισοφάρισε 24-24. Ο Χαραλαμπίδης με επίθεση και ο Γκελίνσκι με άσσο έκαναν το 26-24 και το 2-1 σετ.

Επεισοδιακό… σετ

Το τέταρτο σετ ήταν… επεισοδιακό με την αποβολή του διαγωνίου του Ηρακλή Χαλκίδας, Ερνάντο Γκόμεζ. Στο 8-6 του 4ου σετ ο διαιτητής Δημήτρης Ονόπας έδειξε κίτρινη κάρτα στον Τσαδήμα. Ακολούθως έδειξε κόκκινη κάρτα στον Ερνάντο Γκόμεζ για διαμαρτυρία. Στη συνέχεια ο Φοίνικας με το σερβίς του Γιορντάνοφ έκανε συνολικό σερί 8-0 και προσπέρασε 13-8.

Στο 16-13 για τον Φοίνικα έγινε πάλι αμφισβητούμενη φάση η οποία δόθηκε στον Ηρακλή Χαλκίδας. Οταν ο διαγώνιος του Ηρακλή Ερνάντο Γκόμεζ πήγαινε στη θέση του σερβίς χειροκρότησε ειρωνικά τον ρέφερι ο οποίος τον απέβαλε από το σετ και στη συνέχεια και από τον αγώνα! Το σετ έκλεισε με 25-20 αλλά η ένταση στο φινάλε ήταν έντονη με όσα προηγήθηκαν…

1ο σετ:  8-6 , 15-16, 17-21, 18-25
2ο σετ:  8-7 , 13-16, 19-21, 23-25
3ο σετ:  8-7 , 16-15, 21-20,  26-24
4ο σετ:  8-4 , 12-16, 16-21, 20-25

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 3 άσσοι, 50 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 9 άσσοι, 56 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 18-25, 23-25, 26-24, 20-25 (νίκες: 0-2)

ΑΠΦΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 12π. (10/17, 2 μπλοκ), Μακρυγιάννης 1 (1 μπλοκ), Κολτσιάκης 9 (9/24, 42%υπ., 23%αρ.), Δελιπρίμης 7 (6/25, 1 άσσος, 63%υπ., 3%αρ.), Γκόμεζ 16 (14/46, 2 μπλοκ), Γκελίνσκι 6 (3/4, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Τσαδήμας (λ. – 52% υπ., 12%αρ.), Αδάμ, Αναστασόπουλος 1 (1/1επ.), Μότα, Μιχαλόπουλος (λ).

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάσμαρτσικ): Χήρας 10 (5/10επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Μαρούλης, Λιντς 1 (1/6, 33%υπ.), Γιορντάνοφ 31 (24/56επ., 2 μπλοκ, 5 άσσοι), Πέτερλιν 19 (18/36, 1 μπλοκ, 56%υπ., 25%αρ.), Γάτσης 4 (3/8, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ. – 71%υπ., 50%αρ.), Στεφανίδης 6 (5/13, 1 άσσος, 57%υπ., 29%αρ.).