Στον έβδομο ουρανό το… 7ο σερί πρωτάθλημα για τον Ολυμπιακό!

Ούτε οι δυσκολίες, ούτε οι ατυχίες με τους τραυματισμούς, ούτε τίποτα δεν μπόρεσε να σταματήσει για ακόμα μια χρονιά τον Ολυμπιακό, που κατέκτησε το 7ο σερί πρωτάθλημα, επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί αλλά και το απόλυτο μέταλλο πρωταθλητή που έχει χτίσει.

Οι ερυθρόλευκες νίκησαν με 3-0 σετ τον Πανναξιακό στο “Μελίνα Μερκούρη” και με 3-0 στις νίκες κατέκτησαν το πρωτάθλημα Ελλάδας, ολοκληρώνοντας τη σεζόν εντός συνόρων με μόλις μία ήττα (26-1 στη Volleyleague Γυναικών και 4-0 στο Κύπελλο) και με σερί νικών 30-0.

Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης ήταν η Κωνσταντίνα Βλαχάκη με 16 πόντους, με την συμπαίκτριά της στα άκρα Λάουρα Έμοντς να προσθέτει άλλους 15. Για τον φιναλίστ Πανναξιακό, η Αλεξάντρα Ριντ είχε 10.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ανωτερότητα και η πληρότητα του Ολυμπιακού δεν άφησε περιθώρια αντίδρασεις στον Πανναξιακό, που πάλεψε το πρώτο σετ όταν μετά το αρχικό 12-8, αντέδρασε και προηγήθηκε με 12-13. Η Λαμπρούση με μπλοκ ισοφάρισε σε 13-13 και μέχρι το 23-23 οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Με μπλοκ της Ζακχαίου στην Λιάγκη διαμορφώθηκε το 25-23 και το 1-0 σετ.

Το ξεκίνημα του δευτέρου σετ βρήκε τις δυο ομάδες να κοντράρονται πόντο πόντο με τις «ερυθρόλευκες» να ξεφεύγουν για πρώτη φορά στο 14-11. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός “έτρεξε” επιμέρους σκορ 11-4 για το 25-15 και το 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-2 και ο Πανναξιακός κατάφερε να μειώσει μέχρι στους 2 (9-7). Ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ και με την Κατερίνα Ζακχαίου στο σερβίς, οι «ερυθρόλευκες» έφθασαν σε νταμπλ σκορ (14-7). Το σετ και ο αγώνας τελείωσε με επίθεση της Κωνσταντίνας Βλαχάκη που διαμόρφωσε το τελικό 25-14.

Διαιτητές: Πρέντζας, Χρηστίδης.

1ο σετ: 8-4, 15-16, 21-20, 25-23
2ο σετ: 7-8, 16-12, 21-15, 25-15
3ο σετ: 8-3, 16-9, 21-12, 25-14

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 40 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Πανναξιακού προήλθαν από 4 άσσους, 26 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-15, 25-14)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Λαμπρούση 12 (6/10 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Βλαχάκη 16 (11/22 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 33% υπ. – 24% άριστες), Χριστοδούλου 4 (2/4 επ., 2 άσσοι), Ζακχαίου 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Έμοντς 15 (12/30 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 27% υπ. – 18% άριστες), Χουντ 8 (6/18 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες) / Κονόμι (λ, 45% υπ. – 27% άριστες), Κοκκινάκη (λ), Νομικού.