Τα βρήκε δύσκολα ο ΠΑΟ στην Ηλιούπολη

Με φόρα από τον Πανναξιακό η Ηλιούπολη και επηρεασμένος από τη διακοπή ο Παναθηναϊκός με αποτέλεσμα το τάι μπρέικ να είναι αναπόφευχτο για τις δυο ομάδες τη 13η αγωνιστική.

Ο ΓΣ Ηλιούπολης πρόσθεσε έναν ακόμα πολύτιμο βαθμό στο σακούλι του καθώς «έκοψε» βαθμό από τον Παναθηναϊκό στην αναμέτρηση όπου κρίθηκε με 8-15 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Οι “πράσινες” μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και πήραν προβάδισμα με 22-25 για το 0-1 σετ.

Η Ηλιούπολη όμως δεν τα παρατούσε ενώ στο δεύτερο σετ είχε προβάδισμα στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ με 16-13. Η Μερτέκη από το σερβίς έβαλε δύσκολα στις γηπεδούχες, οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά (23-24) αλλά η Ηλιούπολη ισοφάρισε και με τη Σπανού έφτασε σε σετ μπολ 25-24.

Η Καββαδία ισοφάρισε αλλά και πάλι οι γηπεδούχες δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν το σετ μπολ με τη Ματσούκα να ισοφαρίζει 26-26. Με επίθεση της Πολ διαμορφώθηκε το 26-27 αλλά η Γερμανίδα απώλεσε το σερβίς για το 27-27. Πιο ψύχραιμος ο Παναθηναϊκός με τις Καββαδία-Ρίτσι έκανε το 27-29 για το 0-2 σετ.

Ο Γ.Σ Ηλιούπολης κυνηγούσε να πάρει σετ αφού η απόδοσή του ήταν σταθερά καλή. Μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ (7-3), ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 0-9 αλλά η ομάδα της Λυκογιάννη έφτασε πρώτ στο β‘ τεχνικό τάιμ άουτ με 16-13. Τα σερβίς της Τσουμήτα δυσκόλεψαν την υποδοχή των φιλοξενουμένων ενώ η Ηλιούπολη κατάφερε να χτίσει σκορ 23-16 (Γιοβάνη). Ο ΠΑΟ πλησίασε (23-19) αλλά η Σπανού έγραψε το 25-20 και μείωσε σε 1-2σετ.

Μεγάλη «μάχη» και στο τέταρτο σετ με τον Παναθηναϊκό να προηγείται (6-8, 12-16) και την Ηλιούπολη να ακολουθεί κατά πόδας να ισοφαρίζει (18-18, 21-21) και να ανατρέπει το εις βάρος του 21-23 (άσος Χρυσομάλλη). Η Σπανού ισοφάρισε σε 24-24 με την Μερτέλη να δίνει σετ μπολ για τις «πράσινες» αλλά να καρφώνει άουτ στην επόμενη επίθεση (25-25). Σαλούστρου-Γκλιγκόροβιτς ύψωσαν μπλοκ για το 25-26 με την Ηλιούπολη να κατακτά το σετ 27-25 και να ισοφαρίζει σε 2-2σετ!

Στο τάι μπρέικ, ο Παναθηναϊκός είχε από την αρχή τον έλεγχο. Με τη Μερτέκη να δυσκολεύει την υποδοχή της Ηλιούπολης η ψαλίδα του σκορ άνοιξε (5-11) για το τελικό 8-15 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Δήμητρα Λυκογιάννη: «Υπήρχε ψυχολογία μετά τη νίκη στη Νάξο, πήραμε ένα σημαντικό βαθμό κόντρα σε ένα μεγάλο αντίπαλο. Σημασία έχει τα παιδιά να πιστέψουν ότι μπορούν να έχουν καλύτερη απόδοση και διάρκεια στα παιχνίδια που ακολουθούν. Εύχομαι να συνεχίσουμε στον ίδιο ρυθμό είναι νωρίς να μιλάμε ακόμα για σίγουρη παραμονή στην κατηγορία».

Δημήτρης Καζάζης: «Το σημερινό παιχνίδι έδειξε ότι η μεγάλη αποχή από τους αγωνιστικούς ρυθμούς επηρέασε την ομάδα μας. Με τέτοια εικόνα δεν μπορούμε να διεκδικήσουμε τίποτα στο πρωτάθλημα. Πρέπει να διορθώσουμε τα πράγματα, να βελτιωθούμε και να μπούμε ξανά στους ρυθμούς που θέλουμε. Κοιτάμε παιχνίδι με παιχνίδι πώς θα μειώσουμε τα λάθη μας».

Τα σετ: 22-25, 27-29, 25-20, 27-25, 8-15

Οι συνθέσεις

ΓΣ Ηλιούπολης (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς, Σπανού, Γιοβάνη, Σαλούστρου, Μαλουσάρη, Γκρέκα, Κοκίου λ. /Μαθουδάκη, Ματσούκα, Τσουμήτα

Παναθηναϊκός (Δ. Καζάζης): Ρίτσι, Χρυσομάλλη, Φιλντ, Πολ, Μερτέκη, Καββαδία, Ρόγκα (λ),Καρπουζά, Παπαδοπούλου, Λαγουδάκη, Κωνσταντινίδου