The Italian job στην Ηλιούπολη

Στην Ηλιούπολη ο Αίαντας Ευόσμου βρέθηκε να χάνει με 2-1 από τις «ερυθρόλευκες», ωστόσο στο τέλος με κορυφαία την Γκουίτζι που σταμάτησε στους 31 πόντους έφθασε στο 3-2  πανηγυρίζοντας με ανατροπή την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Η «αυλαία» του πρωταθλήματος πάντα κρύβει εκπλήξεις και ανατροπές και αυτό φάνηκε και στο κλειστό της Ηλιούπολης, όπου ο Αίαντας Ευόσμου με την Μαρτίνα Γκουίτζι στους 31 πόντους φρόντισε να κάνει το μεγάλο κόλπο και να αποδράσει με τη νίκη…

Εκεί όπου Ηλιούπολη και Αίαντας Ευόσμου πάλεψαν μέχρι τέλους για τη νίκη, αλλά αυτή που χαμογέλασε στο τέλος ήταν η ομάδα της Θεσσαλονίκης

Η μονομαχία Σπανού – Γκουίτζι κρίθηκε στις λεπτομέρειες με την Ιταλίδα να επικρατεί στο μπράντερφερ του φιλέ πανηγυρίζοντας τη νίκη στο ταϊ-μπρεϊκ και την Ελληνίδα άσο να παίρνει έναν πολύτιμο βαθμός στις αποσκευές της.

Από το πρώτο σετ του αγώνα οι δύο ομάδες έδειξαν το τι θα επακολουθούσε, αφού η Ηλιούπολη προηγήθηκε με 24-19, όμως ο Αίαντας με την Δαμιανίδου έκανε το 24-26 και πήρε το προβάδισμα στον αγώνα.

Η αγωνιστική άνοδος από τις Σπανού- Κομλένοβιτς έφερε την αντίδραση της Ηλιούπολης που με το 25-21 και 25-17 έκανε το 2-1.

Κάπου εκεί όμως άλλαξαν τα δεδομένα αφού οι φιλοξενούμενες με τις Γκουίτζι και Κόγιτς ισοφάρισαν σε 2-2 με το 25-21 στέλνοντας την αναμέτρηση στο ταϊ-μπρεϊκ.

Εκεί οι δυο ομάδες ήταν κοντά μέχρι το 9-7, ωστόσο η άουτ επίθεση της Γκουίτζι προκάλεσε την έκρηξη του Ηλία Ζωλασταθιάδη με αποτέλεσμα να δεχθεί κόκκινη κάρτα και το σκορ να πάει στο 11-7.

Με την υπέρ της διαφορά η Ηλιούπολη φρόντισε να φθάσει στο 12-8, όμως οι φιλοξενούμενες με το σερβίς της Κούση ισοφάρισαν σε 12-12 και στο τέλος με την Γκουίτζι έκαναν το 16-14 φεύγοντας με το δίποντο.

Γιάννης Παγανέλης (ΓΣ Ηλιούπολης): Από το 12-8 έγιναν αρκετά λάθη δικά μας. Χασαμε δύο σερβίς, δεχθήκαμε άσσο και δεν μπορέσαμε να τελειώσουμε κάποιες φάσεις. Ίσως πιστέψαμε ότι τελείωσε το παιχνίδι. Στο πρώτο σετ κολλήσαμε στο 24-20 και το χάσαμε, στο τέταρτο σετ πάλι κάναμε πάλι δικά μας λάθη και το χάσαμε. Έπαιξε και ο αντίπαλός μας αλλά θεωρώ πως κάναμε πολλά λάθη σε σημεία που δεν έπρεπε».

Ηλίας Ζωλασταθιάδης (ΑΠΣ Αίας Ευόσμου): «Ένα δύσκολο παιχνίδι με τρία-τέσσερα λάθη των διαιτητών, παρόλα αυτά νικήσαμε. Η μεγάλη αποκάλυψη της ημέρας είναι ότι άλλη μία φορά, ξεπερνώντας τα όρια έδειξα πως πρέπει να δουλέψουμε για να πάει μπροστά το ελληνικό βόλεϊ. Σήμερα έβαλα στο παιχνίδι μία 15χρονη αθλήτρια. Δείξαμε χαρακτήρα και με την προσωπικότητα της Γκουίτζι, τέλος καλό όλα καλά».

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Παγανέλης): Γκλιγκόροβιτς 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Σπανού 22 (16/54 επ., 3 άσσοι, 3μ πλοκ, 40% υπ.), Κομλένοβιτς 13 (12/31 επ., 1 άσσος), Μαλουσάρη 6 (2/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Καλαϊτζάκη 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Πότοκαρ 20 (15/44 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 87% υπ.) / Κοκκίου (λ, 48% υπ.) Καλαφατάκη.

ΑΠΣ ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Ζωλασταθιάδης): Κόγιτς 20 (17/45 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ.), Ανδρονικίδου 6 (5/16 επ., 1 άσσος, 45% υπ.), Γκουίτζι 31 (27/61 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γιορανίδη 3 (2/8 επ., 1 άσσος), Κούση 7 (3/11 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Βλάχου 2 (2/5 επ.) / Ιακωβίδου (λ, 63% υπ.), Χαμαλίδου 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Αργυρίου, Δαμιανίδου 2 (2 άσσοι).