Η Θήρα τη νίκη,το Μαρκόπουλο τις εντυπώσεις

Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΟ Θήρας που χρειάστηκε να λυγίσει στο τάι μπρέικ το Μαρκόπουλο με 3-2 και με το δίποντο που πήρε,  παρέμεινε στην τέταρτη θέση της βαθμολογία της Α1.

Απο την αλλη το Μαρκόπουλο που θύμισε έντονα την απόδοση που έπιασε στο τελικό του τουρνουά “Νομίκεια”, κόντρα στις νησιώτισες, πάλεψε, εβγαλε πάθος και μπόρεσε να φύγει με τον πόντο της παρηγοριάς που το διατήρησε μόνο στην πέμπτη θέση.

Το παιχνίδι ηταν συναρπαστικό με πολλές ανατροπές στο σκορ και ικανοποίησε τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο ΔΑΠΠΟΣ.

Εντυπωσιακά μπήκε  στον αγώνα το Μαρκόπουλο  που εκμεταλλεύτηκε και σε συνδυασμό με το πολύ χαλαρό ξεκίνημα των γηπεδούχων πήρε προβάδισμα στο σκορ με 11-16, ξέφυγε με +11 (12-23) και πήρε το σετ με περίπατο 12-25.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα της Σαντορίνης «ξύπνησε» μπήκε με περισσότερη διάθεση και πάθος και πήρε από την αρχή μεγάλο προβάδισμα στο σκορ με 16-9. Εκεί και πάλι οι παίκτριες του  Οικονόμου χαλάρωσαν, έκαναν πολλά λάθη και οι φιλοξενούμενες με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να φέρουν το ματς στο -2 (21-19) . Η Θήρα και πάλι ανέβασε την απόδοση της και με σερί 4-2 κατάφερε να πάρει το σετ με 25-21 και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Μάχη είχαμε και στο τρίτο σετ όπου οι δύο ομάδες πάλεψαν σκληρά για την κατάκτηση του σετ. Αρχικά ο ΑΟ Θήρας ξεκίνησε με 8-4 το σετ, το Μαρκόπουλο μείωσε σε 12-9 και οι γηπεδούχες πήγαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-14.  Στη συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ μέχρι το 21-19. Με τη βοήθεια των φιλάθλων της και με περισσότερη ψυχραιμία και λιγότερα λάθη κατάφερε να επικρατήσει με 25-21 και να πάρει κεφάλι στο σκορ με 2-1.

Ανατροπή σκηνικού είχαμε στο τέταρτο σετ με το Μαρκόπουλο να πιέζει στο σέρβις να κλείνει καλά στο μπλοκ και να διατηρεί το προβάδισμα στο σετ από την αρχή με 13-16, 14-19 και 15-25 στέλνοντας εύκολα το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο το παιχνίδι ήταν πάλι ντέρμπι όπου οι δύο ομάδες μπήκαν με πίστη και πάθος για τη νίκη. Οι παίκτριες του Οικονόμου με όπλο το σέρβις και απέναντι σ’ ένα Μαρκόπουλο που ειχε πρόβλημα υποδοχής πήραν κεφάλι στο σκορ με 8-4 και 10-6, ξέφυγαν με 13-6 και «κλείδωσαν» το σετ και το δίποντο με 15-10 και 3-2.

Απόστολος Οικονόμου: «Είμαστε ικανοποιημένοι από τη νίκη γιατί ήταν ένα ματς τετράδας, αλλά υπάρχει προβληματισμός από τα σκαμπανεβάσματα που είχαμε στην απόδοση μας κατά τη διάρκεια του αγώνα. Κι αυτό ξεκινά από το δίπτυχο σερβίς – υποδοχή. Παίξαμε τρία καλά σετ και δυο πολύ άσχημα, με πολλά λάθη. Κι αυτό προσπαθούμε να διορθώσουμε για να αποκτήσουμε σταθερότητα».

Γιάννης Νικολάκης: «Είναι ανάμεικτα τα συναισθήματα… Πήραμε ένα πόντο σε μία πολύ δύσκολη έδρα, ίσως όμως θα μπορούσαμε και τη νίκη. Το σημαντικό είναι ότι παλέψαμε και δίνω συγχαρητήρια στα κορίτσια. Οι λεπτομέρειες και η εμπειρία έδωσαν τη νίκη στον ΑΟΘ σε ένα καλό και ποιοτικό ματς».

Τα σετ: 12-25, 25-21, 25-21, 15-25, 15-10

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου, Ζντόβτς, Μεταξά, Όστοϊτς, Βεργίδου, Τερζιτς, Αρτακιανού -λ / Μουντάκη, Τσβετκλόβα, Τσοχατζή, Τσομπανίδου, Παναγιωτίδου.

Μαρκόπουλο (Νικολάκης): Δικαιούλια, Σόουζα, Μερκάντο, Κλάιν, Φακοπουλίδου, Διάλλα, Ιακωβίδου –λ / Καρακάση, Νικολογιάννη, Λιάγκη, Πατεράκη.