«Ηφαίστειο» η Θήρα «έκαψε» τον ΠΑΟ στον Άγιο Θωμά

Σπουδαίο διπλό για τον ΑΟ Θήρας με 3-2 επί του Παναθηναϊκού σε ακόμα ένα ντέρμπι στη φετινή Α1 γυναικών -φυσικά χωρίς τηλεοπτική κάλυψη- στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Ο ΑΟ Θήρας μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση, πήρε τα δυο πρώτα σετ πιέζοντας τον Παναθηναϊκό και έχοντας επιθετική πολυφωνία. Ωστόσο, ο ΠΑΟ βρήκε δυνάμεις, αφυπνίστηκε από τις φωνές του Καμπερίδη επανήλθε στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί και πάλι οι γηπεδούχες υπέπεσαν σε λάθη σε αντίθεση με το ΑΟ Θήρας που στο φινάλε του σετ βρήκε τη συγκέντρωση και τις λύσεις για να αποδράσει με ένα διπλό που τον διατηρεί αήττητο και πρωτοπόρο στο φετινό πρωτάθλημα!

Ντέρμπι από το πρώτο σετ η αναμέτρηση με τη Θήρα να εχει προβάδισμα 7-9 και τον Παναθηναϊκό γρήγορα να ισοφαρίζει. Οι φιλοξενούμενες με την Μπρίνκμαν και μπλοκ της Εμμανουηλίδου πήραν εκ νέου προβάδισμα 12-14. Η Οικονομίδου μείωσε σε 17-18 και ένα λάθος του ΑΟΘ έφερε παλι στα ίσα το ματς. Η Μπρίνκμαν και πάλι έκανε το 18-19 και η Κοσμά ισοφάρισε με την «πράσινη» ακραία να κάνει και το 20-20 μπαίνοντας οι δυο ομάδες στην τελική ευθεία του σετ. Οι φιλοξενούμενες με πρώτο χρόνο της Χατζηευστρατιάδου και εκμεταλλευόμενες άουτ επίθεση της Οικονομίδου πήραν προβάδισμα με 20-22 αλλά και πάλι οι «πράσινες» ισοφάρισαν με μπλοκ της Βεργίδου στο 22-22. Η Μερτέκη με μπλοκ και άσο της Καραφουλίδου έφτασαν τον ΑΟΘ σε σετ μπολ με 22-24. Η Πότοκαρ μείωσε 23-24 αλλά η Μερτέκη έγραψε το 23-25 (0-1σετ).

Παρόμοια η εικόνα και στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός έκανε ένα καλύτερο ξεκίνημα πιέζοντας από το σερβίς (3-1) αλλά ο ΑΟ Θήρας πιο συγκεντρωμένος και με λιγότερα λάθη είχε τον έλεγχο. Το σετ πήγε πόνοτ πόντο μέχρι το 18-18 και εκεί η νησιωτική ομάδα με σερί 4-0 που προήλθε από πίεση στην υποδοχή αλλά και λάθη του αντιπάλου πήρε σημαντικό προβάδισμα με 18-21. Η Διώτη πέρασε αντί της Κοσμά και με άουτ επίθεσή της έγινε το 19-23. Το 0-2 σετ έκανε η Εμμανουηλίδου διαμορφώνοντας το 21-25.

Στο τρίτο σετ, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε καθώς ο ΠΑΟ αντέδρασε, πίεσε στο σερβίς, μείωσε τα λάθη σε συνδυασμό με το γεγονός ότι η Θήρα δυσκολεύτηκε επιθετικά.   Οι «πράσινες» πήραν διαφορά ασφαλείας (12-7, 15-8) και μείωσαν σε 1-2 σετ με 25-15.

Στο τέταρτο σετ, η Θήρα επέστρεψε στην κόντρα και πήρε κεφάλι με 2-7 έπειτα από δυο άσους της Μεντάρο. Ο Παναθηναϊκός ροκάνισε και ισοφάρισε σε 10-10 με μπλοκ της Κοσμά στην Μπρίνκμαν. Οι γηπεδούχες πήραν διαφορά +5 (18-13), οι φιλοξενούμενες μείωσαν με Μπρίνκμαν 20-18 αλλά ο Παναθηναϊκός έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ με 25-21.

Στη ρώσικη ρουλέτα των πόντων, οι δυο ομάδες φάνηκαν κουρασμένες με την Θήρα να παίρνει κεφάλι στο σκορ με 2-7 χάρη στα σερβίς της Εμμανουηλίδου. Ο Παναθηναϊκός δεν τα παράτησε και κατάφερε να καλύψει τη διαφορά για το 8-8 με την Πότοκαρ. Οι δυο ομάδες ήταν μαζί και στο 10-10 και από εκείνο το σημείο η ομάδα της Σαντορίνης με καθαρό μυαλό και εκμεταλλευόμενη την αδράνεια των γηπεδούχων έφτασαν στο ματς μπολ μετά τον άσο της Καραφουλίδου και την Μερτέκη να υπογράφει το 12-15 για ένα μεγάλο διπλό της Θήρας μέσα στον Άγιο Θωμά.

Κυριάκος Καμπερίδης (Παναθηναϊκός ΑΟ): «Δεν θεωρώ ότι ήταν διδακτική ήττα η σημερινή καθώς χάσαμε με τρόπο που έχουμε ηττηθεί ξανά. Ο στόχος μας είναι η τετράδα αλλά με τη λογική ότι θα παίζουμε στα ίσα και θα κερδίζουμε τις υπόλοιπες τρεις ομάδες. Είμαστε ο Παναθηναϊκός και ο όρος νεοφώτιστοι στην κατηγορία δεν μας ταιριάζει. Έχουμε παίκτριες που είναι στην Εθνική ομάδα και έχουν εμπειρία. Έχουμε μια μόνιμη πίεση και χρειάζεται ηρεμία».

Μπράνκο Γκάιτς (ΑΟ Θήρας): «Εκτός έδρας νίκες απέναντι σε ομάδες με ίδιους στόχους με εμάς, είναι σαν να πήραμε έξι πόντους. Κάναμε πολλά λάθη στα δύο πρώτα σετ και ευτυχώς που τα κατακτήσαμε, γιατί αλλιώς θα ήταν τελείως διαφορετικό το αποτέλεσμα. Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος για τη νίκη, σε μία δύσκολη έδρα και απέναντι σε μία ομάδα με πολύ καλές μονάδες, την οποία και σέβομαι πολύ».

Διαιτητές: Βουδούρης, Χρηστίδης.

Τα σετ: 2-3 (23-25, 21-25, 25-15, 25-21, 12-15)

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 43 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 41 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 9 άσσους, 49 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Καμπερίδης): Βεργίδου 6 (2/4 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κοσμά 15 (12/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ. – 25% άριστες), Κωνσταντέλλου 1 (1 μπλοκ), Καλαντάτζε 6 (2/5 επ., 4 μπλοκ), Οικονομίδου 12 (9/38 επ., 3 άσσοι), Πότοκαρ 16 (13/34 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ. – 31% άριστες) / Ρόγκα (λ, 54% υπ. – 29% άριστες), Διώτη 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Βογιατζόγλου, Κελεσίδη 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ).

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Μεντάρο 15 (11/23 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπρίνκμαν 17 (15/41 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 25% άριστες), Νογκούερας 1 (1/2 επ.), Μερτέκη 12 (11/44 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 25% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 13 (6/12 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 8 (5/11 επ., 3 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 59% υπ. – 23% άριστες), Παναγιωτίδου, Βενέτη, Καραφουλίδου 3 (3 άσσοι), Κούση.