Με Τού(ρ)μπο στη μηχανή ο Ηρακλής

Με Τού(ρ)μπο  στη μηχανή ο Ηρακλής

Νικηφόρο ντεμπούτο πραγματοποίησε στον Ηρακλή ο Δημοσθένης Τούμπος καθώς ο νεαρός Θρακιώτης τεχνικός οδήγησε τον “Γηραιό” στη νίκη με 3-1 επί του Παμβοχαϊκού και πλέον οι “κυανόλευκοι” βρίσκονται  στην 6η θέση έχοντας 3 βαθμούς διαφορά από την ομάδα της Κορίνθου.

Οι άθλοι του Ηρακλή στην Volleyleague συνεχίζονται αφού κόντρα στα προβλήματα και κάθε λογική οι “κυανόλευκοι” κατέκτησαν το τρίποντο κόντρα στον Παμβοχαϊκού κάνοντας αποφασιστικό βήμα παραμονής στην κατηγορία.

Με τον Δημοσθένη Τούμπο να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του στον “κυανόλεκο” πάγκο, τους Σουτζίνσκι -Σακόγλου να σταματάνε στους 16 πόντους, ο Ηρακλής επέστρεψε στις νίκες πανηγυρίζοντας ένα τρίποντο -χρυσάφη.

Αυτή ήταν η 7η για τον “Γηραιό” που πλέον βρίσκεται σταθερά στην 6άδα της Volleyleague και με το +3 από τον Παμβοχαϊκό που είχε κορυφαίο τον Κωτσάκη με 18.

Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στον αγώνα και πήρε από την αρχή μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα 2-3 πόντων το οποίος συντήρησε σε όλο το 1ο σετ. Ο Παμβοχαϊκός πίεσε, ακολούθησε στο σκορ αλλά έκανε πολλά εύκολα λάθη στην τελική προσπάθεια. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 9-6 και 15-13, αλλά ο Παμβοχαικός με τον Λάππα μείωσε 20-19. Ο Στουντζίσκι με δύο πόντους έκανε το 22-19 και το σετ έκλεισε ο Μαυροβουνιώτης 25-22.

Το πιο αμφίρροπο ήταν το 2ο σετ με τις δύο ομάδες να δίνουν σκληρές μάχες στο φιλέ και να πηγαίνουν πόντο πόντο. Με τον Κωτσάκη και τον Πέιν ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 24-22 αλλά ο Ηρακλής απάντησε με τον Πεντίδη και το λάθος του Δροαγκάρη (24-24). Ο Πέιν έκανε το 25-24 για τον Παμβοχαϊκός, ο Πεντίδης ισοφάρισε 25-25 αλλά έχασε το σερβίς (25-26). Ο Στουντζίσκι ισοφάρισε 26-26 αλλά έχασε το σερβίς ο Σακόγλου (26-27). Χαμένο ήταν το σερβίς και από τον Δρογκάρη (27-27) και το σετ τελείωσε με δύο πόντους του Λάππα, επίθεση και άσσο πάνω στο Μπουράκη για το 28-26 και το 1-1 σετ.

Απο το 3ο σετ ο Ηρακλής έκανε την διαφορά σε υποδοχή και επίθεση και με σερί 3-0 από Σακόγλου Στουντζίσκι προηγήθηκε 12-9. Μέχρι το τέλος του σετ κράτησε το +3 και με δύο λάθη των φιλοξενουμένων έκλεισε το σετ 25-21.

Το σερβίς του Χήρα έκανε τη διαφορά στο 4ο και καθοριστικό σετί και το 6-7 έγινε 15-7 με συνολικό σερί 9-0 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών των φιλοξενουμένων. Ο Νίκος Νεόφυτος έκανε αλλαγές επι αλλαγών αλλά ο Παμβοχαϊκός κυριολεκτικά κόλλησε σε αυτή την περιστροφή και έχασε τον αγώνα ο οποίος έκλεισε με επίθεση του Χήρα.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 27-29, 25-21, 25-17) σε 102΄.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ (Δημοσθένης Τούμπος): Χήρας 11π. (4/9επ., 5 μπλοκ, Μαυροβουνιώτης 13 (13/29επ., 74%υπ., 48%αρ.), Προύσαλης 1 (1/2επ.), Στουτζίνσι 16 (16/25επ., 55%υπ., 29%αρ.), Πεντίδης 9 (5/5επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Σακόγλου 16 (15/27επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ. – 57%υπ., 44%αρ.), Στεφανίδης, Χατζηπαραδείσης, Καλαϊτζίδης.

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Νίκος Νεόφυτος): Γκελ 2 (1/2επ., 1 άσσος), Πέιν 10 (6/12επ., 4 μπλοκ), Παπαδόπουλος Ηρακλής 14 (14/36επ.), Κωτσάκης 18 (16/25επ., 49%Υπ., 33%αρ.), Λάππας 9 (8/23επ., 1 άσσος, 39%υπ., 17%αερ.), Μεχία 8 (3/10επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος) / Αχιλλεόπουλος (46%υπ., 23%αρ.), Δρογκάρης 2 (1/3επ., 1 άσσος), Παπαδόπουλος Παναγιώτης.