Τους… κάρφωσε ο πρώην!

Ντεμπούτο με νίκη για τον Νίκο Νεόφυτο στον πάγκο της Κυζίκου Ν. Περάμου που μετά από ένα συγκλονιστικό ματς στο κλειστό των Αγίων Θεοδώρων πανηγύρισε σπουδαία νίκη με 3-2 (28-26, 22-25, 18-25, 27-25, 15-13) επί του Φοίνικα Σύρου. Οι “Πειρατές”, απόντος του τραυματία Τουράνγιανιν, αν και βρέθηκαν  πίσω στο σκορ, κατάφεραν ανεβάζοντας διαρκώς την απόδοσή τους με αποτελεσματικό σερβίς να προηγηθούν 2-1 σετ. Τελικά όμως τα ψυχικά αποθέματα των γηπεδούχων του κορυφαίου Μασιέλ χάρισαν το “χρυσό” δίποντο στην προσπάθεια παραμονής.

Στο α΄σετ οι Συριανοί με το εξαιρετικό σερβίς του Πάρις προηγήθηκαν με τον α χρόνο του Ππαδόπουλου 8-5. Το καλό μπλοκ αλλά και οι άσοι του Ιταλού πασαδόρου των Πειρατών ανέβασαν τη διαφορά στο 16-10. Οι επιθέσεις του πολυ καλού Μασιέλ, αλλά και η αστοχία αντίστοιχα του Μρντακ, έβαλαν ξανά στο ματς τους γηπεδούχους, που ισοφάρισαν σε 19-19.

Από κει και πέρα το παιχνίδι έγινε ακατάλληλο για καρδιακούς, καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο μέχρι και το 23-23 του Γκούλακ. Ο Βραζιλιάνος Μασιέλ προκάλεσε ενθουσιασμό φέρνοντας με δική του ενέργεια σε σετ μπολ την ομάδα της Ν. Περάμου, η οποία έπειτα από 4 χαμένα σετ μπολ και συνολικά 6, χάρισε με 28-26 το σετ στους γηπεδούχους, παρά τις πολύ ομορφες προσπάθειες του Χρηστου Παπαδόπουλου, που ωσεί παρόντος του Μρντακ, προσπάθησε να κρατήσει “ζωντανούς” τους Συριανούς, χωρίς όμως επιτυχία.

Με ανεβασμένη ψυχολογία οι νεοφώτιστοι του Νεόφυτου μπήκαν δυναμικά στο δευτερο σετ και προηγήθηκαν 6-4 με μονό μπλοκ του Γκούλακ στον Μρντακ, που ήταν εμφανώς μακριά από τον καλό του εαυτό. Στη συνέχεια ο Ρεινάλντο  “πήρε το όπλο του και με δύο άσους και συνολικά 5 πόντους από το δικό του σερβίς έφερε τους Συριανούς επικεφαλής στο σκορ με 9-6. Στην κακή υποδοχή του Εφραιμίδη ο Κατσανεβάκης δεν αστόχησε στην “εσχάτη των ποινών” στο φιλέ  ισοφαρίζοντας σε 10-10.

Με το “φονικό” σερβίς του Πάρις και το σταδιακό ανέβασμα του Μρντακ ο Φοίνικας Σύρου ξέφυγε με 13-10 αλλά τα λάθη των φιλοξενούμενων σε συνδυασμό με το καλό σερβίς-μπλοκ  των γηπεδούχων έδωσαν προβάδισμα στην Κύζικο με 16-15 από μπλοκ άουτ του Γκούλακ. Η είσοδος του Βραζιλιάνου Ιγκόρ ντε Σόουζα στο ματς, αντί του Γκούλακ, δεν βοήθησε τους γηπεδούχους να διατηρήσουν το προβάδισμα, καθώς ο Μρντακ με τα καλά του σερβίς έφερε μπροστά στο σκορ με 19-16 τους “Πειρατές”. Παρά την αντικατάσταση του Κρέτση με το Δρογκάρη η… πλάστιγγα του σετ φάνηκε να γέρνει στην πλευρά της νησιώτικης ομάδας, που μετά το 22-19 ισοφάρισαν με 25-22 από επίθεση του Ρεινάλντο το σκορ, 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ το ελαφρύ προβάδισμα της Κυζίκου 5-3 από το καλό σερβίς του Σαρικεισογλου εξανεμίστηκε γρήγορα και ο Φοίνικας εκμεταλλευόμενος τα λάθη των γηπεδούχων πήρε κεφάλι 8-7. Καλό σερβίς του Πάρις και μπλοκ του Μρντακ στον νεοεισελθώντα Ιγκόρ, ανέβασαν τη διαφορά στο 12-9 για να πάνε οι “Πειρατές” με το μπλοκ του Πάρις στον Μασιέλ στο 16-12.

Ο τεχνικός της ομάδας της Περάμου, συνέχισε τος ανακάτεμα της τράπουλας, ρίχνοντας τον Δρογκάρη αντί Κρέτση, στο ματς, όμως το μομέντουμ ήταν για τους “Πειρατές” που με το καλό σερβίς του κορυφαίου Ρεινάλντο, σταθερή υποδοχή και περιορισμένα λάθη ξέφυγαν 20-14 με δύο σερί επιθέσεις του ανεβασμένου Εφραιμίδη. Παρά το πιεστικό σερβίς των γηπεδούχων οι Συριανοί ελέγχοντας απόλυτα το ρυθμό, πέρασαν για πρώτη φορά στο ματς  μπροστά στο σκορ 2-1 σετ, με 25-18 από την επίθεση α’ χρόνου του Χήρα.

Οι “Πειρατές” αποφασισμένοι στο τέταρτο σετ να καθαρίσουν το ματς, προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τα λάθη των γηπεδούχων, που τα δωσαν όλα για την ισοφάριση με δίδυμο ακραιων τους Σαρικείσογλου-Σόουζα.  Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 8-6 με τον Ρεινάλντο, όμως η Κύζικος Ν. Περάμου δεν τα παράτησε και με εντυπωσιακό μονό μπλοκ του Δρογκάρη στον Ρεινάλντο έφερε μπροστά τους παίκτες του Νεόφυτου με 12-11 και 16-14. Με αιχμές του δόρατος τον βελτιωμένο επιθετικά Γκούλακ και το σταθερά καλό Μασιέλ, το μπλοκ του Βραζιλιάνου έφερε τη διαφορά στο 19-15 μέσα σε ενθουσιασμό από την κερκίδα.

Από το σερβίς του Παρις οι Πειρατές μείωσαν στον πόντο 19-18 με Μρντακ, αλλά το πείσμα και η μαχητικότητα των γηπεδούχων ανταμείφθηκε στη συνέχεια με τον Σόουζα να δίνει λύσεις στην επίθεση και τον Μασιέλ να κάνει το σκορ 22-18. Ο Φοίνικας όμως δεν είχε πει την τελευταί του λέξη καθώς με ένα σερί πόντων 4-0 ισοφάρισε 22-22 με μπλοκ του Μρντακ που την κρίσιμη ώρα δήλωσε παρών στέλνοντας σε σετ μπολ την ομάδα του με 24-23.

Ο  Βραζιλιάνος Μασιέλ έφερε το σκορ στα ίσα, 24-24, ο συμαπτριώτης του Ρεινάλντο έκανε το 25-24, ισοφάρισε και πάλι ο Τιάγκο Μασιέλ και με επίθεση του Σαρικείσογλου και φιλέ του Φοίνικα, η Κύζικος Ν. Περάμου ισοφάρισε με 27-25, 2-2 τα σετ, υπο τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων.

Στο 5ο σετ “έπεσαν κορμιά” με τις ομάδες να είναι αχώριστες στο σκορ μέχρι το 7-7 και τον Μασιέλ να “βάζει φωτιά” στην κερκίδα στο 8-7 της ομάδας του, που είχε άλλον… άερα με το μοίρασμα του Δρογκάρη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 12-9 με τον Ντε Σόουζα, αλλά ο Σούρδι με συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 12-11.

Ο Μασιέλ έκανε το 14-12 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς, ο Ρεινάλντο μέιωσε στον πόντο, όμως το μπλοκ του Σονάρι χάρισε τελικα τη νίκη με 15-13 στην ομάδα της Ν. Περάμου, στο επιτυχημένο “ποδαρικο” του Νεοφυτου, που έβαλε… φρένο στο νικηφόρο σερί των “Πειρατων”.

Νίκος Νεόφυτος (Κύζικος Νέας Περάμου): «Η αλήθεια είναι πως μου είχε λείψει η ένταση των αγώνων σε υψηλό επίπεδο. Είχαμε πάθος και θέληση για τη νίκη και τα καταφέραμε. Μπράβο στην ομάδα μου. Δεν έβλεπα μπροστά μου τον Φοίνικα.

Ημουν προπονητής στον Φοίνικα, πέρασα δύο ωραία χρόνια αλλά μέχρι εκεί. Το μυαλό μου ήταν στην ομάδα μου και το πως θα κάναμε μία ξεχωριστή νίκη που θα μας βελτιώσει βαθμολογικά. Πήραμε δύο πολύτιμους βαθμούς αλλά για την σωτηρία μας πρέπει να κάνουμε ακόμα πολλά. Δεν κάνω σχόλιο για τη διαιτησία».

Ντούσκο Νίκολιτς (Φοίνικα Σύρου) : «Μετά την απώλεια του 1ου σετ βρήκαμε τον τρόπο να γυρίσουμε τον αγώνα και να πάρουμε τη νίκη αλλά τα λάθη που έγιναν και από τους διαιτητές δε μας επέτρεψαν να πάρουμε τη νίκη. Η Κύζικος είχε ενθουσιασμό και πάθος και πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ. Συνεχίζουμε την προσπάθεια για να πάρουμε την 4η θέση».

ΠΣ ΚΥΖΙΚΟΣ (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 10 (7/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σονάρι 12 (7/14 επ, 5 μπλοκ), Γκούλακ 13 (11/15 επ, 2 μπλοκ, 19% υπ – 19% άριστες), Κρέτσης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ματσιέλ 35 (27/49 επ, 3 άσσοι, 5 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 8 (7/18 επ, 1 άσσος, 52% υπ – 21% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 62% υπ – 38% άριστες), Μπεκιάρης 1 (1/1 επ), Δρογκάρης 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 8 (8/16 επ, 56% υπ – 31% άριστες), Θεοδωρόπουλος, Λυκούρεσης.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χήρας 7 (5/7 επ, 2 μπλοκ), Μρντακ 30 (25/49 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Πάρις 9 (2/3 επ, 6 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 9 (5/11 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρεϊνάλντο 23 (20/36 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ – 36% άριστες), Εφραιμίδης 13 (13/24 επ, 51% υπ – 35% άριστες) / Ζήσης (λ, 67% υπ – 33% άριστες), Κουμιώτης (λ), Σούρδι 3 (1/4 επ, 2 άσσοι, 80% υπ – 20% άριστες).