Ηχησαν… τριγωνάκια νίκης στο Μαρκόπουλο

Εορταστικό χαρακτήρα είχε στο Μαρκόπουλο το απόγευμα της 12ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών για την οικοδεσποινα ομάδα, που αποχαιρέτησε νικηφόρα το 2016. Πέρα από το χριστουγεννιάτικο… mood, τα κορίτσια του Γιάννη Νικολάκη που στο τελευταίο ματς της σεζόν έδωσε χρονο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες, έστησαν το δικό τους “πάρτι” στο φιλέ επικρατώντας με 3-0 (25-10, 25-14, 25-13) της ΑΕΚ, που χωρίς νίκη σε μια ντουζίνα φετινά ματς, ελπίζει το 2017 να φέρει μαζί με υγεία, ευτυχία σε όλους και κάνα… σετ ή βαθμούς για τις “κιτρινόμαυρες”!

Η ομάδα των Μεσογείων, ανώτερη σε όλους τους τομείς επέβαλλε από την αρχή με το καλό σερβίς μπλοκ  το ρυθμό της στο παιχνίδι και μετά το σερί 8-0, έφτασε εύκολα σε double score 16-8 με μπλοκ της Πούλι για να κατακτήσει το σετ τελικά με 25-10, 1-0, απέναντι στις φιλοξενούμενες, που είχαν εμφανή προβλήματα τόσο στην υποδοχή, όσο και στα τελειώματα των φάσεων.

Ανάλογη εικόνα και στο  δεύτερο σετ όπου η ομάδα των Μεσογείων ξέφυγε με 12-4 και παρά την προσπάθεια της “Ένωσης” να αντιδράσει, ούσα βελτιωμένη σε μπλοκ άμυνα, το Μαρκόπουλο μετά το 19-8 ζευγάρωσε με 25-14 τα κερδισμένα σετ.

Στο τρίτο σετ παρά την προβληματική της υποδοχή, που έδωσε ακόμη ένα ξεκούραστο προβάδισμα στα κορίτσια του Μαρκόπουλου με 6-2, η ΑΕΚ έδειξε ένα πιο ανταγωνιστικό πρόσωπο. Η ακραία της ομάδας του Νίκου Σαμαρά, Αργυροπούλου που σήκωσε το μεγαλύτερο επιθετικό βάρος, συνέχισε να κυνηγά στο σκορ 16-11, δίνοντας την ευκαιρία στον Νικολάκη να ξεκουράσει κι άλλες βασικές, δίνοντας περισσότερο χρονο συμμετοχής σε νεότερες παίκτριες, όπως η πασαδόρος Καρακάση. Τελικά ακόμη και με τις πολλές  Νεάνιδες στη σύνθεσή των γηπεδούχων, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να αποφύγει τα λάθη και έτσι το Μαρκόπουλο πανηγύρισε με 25-13, ίσως την ευκολότερη φετινή της νίκη.

Με την 7η φετινή του επιτυχία το Μαρκόπουλο αποχαιρέτησε με τον καλύτερο τρόπο το 2016, πιάνοντας στην 5η θέση με 20 βαθμούς τον Άρη και ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς τον 2ο γύρο του πρωταθλήματος και το 2017, σε αντίθεση με την ΑΕΚ, που για 12 αγωνιστικές παρέμεινε χωρίς πόντο και οδεύει μαθηματικά για την Α2 κατηγορία.

Τα σετ: 25-1, 25-14, 25-13

Μαρκόπουλο (Γ. Νικολάκης): Δικαιούλια, Σόουζα, Μερκάντο, Κλέιν, Λιάγκη, Διάλλα, Ιακωβίδου λ./Πατεράκη, Καρακάση, Νικολογιάννη

ΑΕΚ (Γ. Σαμαράς): Ζίγκα, Βενέτη, Κουτρουμπή, Αργυροπούλου, Καρατερζή, Φιλιπιόνκα, Μπελιά –λ/Βάθη, Γεωργαντά, Καλαφατάκη