Τρίποντο 4άδας για ΠΑΟΚ

Με το τρίποντο στις αποσκευές επιστρέφει από την Πάτρα ο ΠΑΟΚ καθώς επικράτησε 3-0 (19-25, 19-25, 27-29) της Παναχαϊκής κατά την 10η αγωνιστική και έπιασε 4άδα προσπερνώντας τον Ηρακλή…

Στην Πάτρα οι «ασπρόμαυροι» του Γιάννη Καλμαζίδης πανηγύρισαν την 7η νίκη τους στο πρωτάθλημα και πέρασαν εκ νέου στην 4άδα.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-0 την Παναχαϊκή έχοντας συναντήσει ουσιαστική αντίσταση μόνο στο τρίτο και τελευταίο σετ πήρε το ζητούμενο αποτέλεσμα έχοντας κορυφαίο τον Χάρη Σακόγλου που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους και 63% στην επίθεση.

Από εκεί και μετά πολύ καλή παρουσία είχαν και οι Σωτηρίου-Παπαδόπουλος που ήταν και το δίδυμο των ακραίων του ΠΑΟΚ παίρνοντας 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Αντίθετα οι γηπεδούχοι έχοντας εκτός τον Νίκο Ρουμελιώτη είχαν πρόβλημα στην επίθεση και την υποδοχή και με διαγώνιο τον Σορμάζ ξεκίνησαν νωθρά τον αγώνα με αποτέλεσμα να χάσουν εύκολα τα δύο πρώτα σετ και να αντιδράσουν στο τρίτο χωρίς όμως και πάλι να πάρουν κάτι. Καλύτερος των Πατρινών ο Σορμάζ με 12 πόντους και ο Κωστόπουλος με 11.

Οι Θεσσαλονικείς εκμεταλλευόμενοι την αλλαγή ρόλων στους Αχαϊούς μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και με τον Σακόγλου να είναι αποτελεσματικός στην επίθεση με το 19-25 και 19-25 έκαναν το 0-2.

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι «ρόλαραν» καλύτερα κάνοντας το 9-7 και παρά το ότι ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 14-16 αντέδρασαν κάνοντας το 19-17. Οι «ασπρόμαυροι» προσπέρασαν με το 19-20, οι Αχαιοί έφθασαν στο 23-21, όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 24-24 και παρά το ότι βρέθηκαν δύο φορές πίσω με σετ –μπολ (25-24 και 27-26) έκαναν το 27-29 και πανηγύρισαν το τρίποντο.

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Παναγιώτης Παπαδόπουλος είπε: «Μέσα σε δύσκολες συνθήκες κάναμε μεγάλη προσπάθεια. Χωρίς τον αρχηγό και βασικό διαγώνιο μας έπρεπε να κάνουμε πολλές αλλαγές με λύσεις ανάγκης. Με δεδομένο το όνομα του αντιπάλου δεν πήγαμε άσχημα. Αν ήμασταν και λίγο πιο προσεκτικοί θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει το 3ο σετ. Συνεχίζουμε και εύχομαι οι παίκτες μου να είναι υγιείς. Ολα τα υπόλοιπα έρχονται σε δεύτερη μοίρα».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Η Παναχαϊκή χωρίς τον Ρουμελιώτη διαγώνιο έχασε ένα μεγάλο μέρος της δύναμης της και αυτό παρέσυρε όλο το ρυθμό του αγώνα. Σε ένα γήπεδο με ακατάλληλο αγωνιστικό χώρο κρατάω τη νίκη και είμαι ευχαριστημένος για την αντίδραση και την προσπάθεια όλων των παικτών που είναι στο ρόστερ της ομάδας. Το μυαλό μας είναι στον αγώνα με τον Παμβοχαϊκό ώστε να κλείσουμε με επιτυχία το 2016. Μας περιμένει δύσκολος Ιανουάριος με 8 αγώνες σε 22 ημέρες και πρέπει να προετοιμαστούμε καλά».

Τα σετ: 19-25, 19-25, 27-29

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Σορμάζ 12 (11/26 επ, 1 μπλοκ), Μπαράχας 8 (8/13 επ, 56% υπ -38% άριστες), Λιβαθηνός 1 (μπλοκ), Κωστόπουλος 11 (11/24 επ, 41% υπ 21% άριστες), Βλαχοστάθης 6 (3/7 επ 3 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ (λ, 29% υπ – 24% άριστες), Γεωργάτος, Μαυραγάνης 6 (4/4 επ, 2 μπλοκ).

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 0 (0/1 επ), Παντακίδης 6 (3/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σακόγλου 22 (20/32 επ, 2 μπλοκ), Σωτηρίου 13 (7/13 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ, 53% υπ -32% άριστες), Τακουρίδης 7 (5/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 12 (7/20 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κωνσταντινίδης  (λ, 57% υπ – 50% άριστες), Γκαράς (λ), Τερζής.