Τρίποντο με Αμπράο για Παμβοχαϊκό

Με κορυφαίους τους Ροντρίγκο Αμπράο και τον Ολιβέϊρα ο Παμβοχαϊκός επικράτησε σε 70 λεπτά του Ηρακλή 3-0 και με το τρίποντο που κατέκτησε πέρασε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Την 2η συνεχόμενη και 4η συνολικά νίκη του στην Volleyleague πανηγύρισε στο Βραχάτι ο Παμβοχαϊκός. Οι «κυανοκίτρινοι» του Κώστα Δεληκώστα μετά την νίκη τους επί της Κομοτηνής, φρόντισαν να ζευγαρώσουν τις επιτυχίες τους και με το 3-0 να προσθέσουν ένα πολύτιμο τρίποντο στην φετινή τους πορεία και να ικανοποιήσουν στο απόλυτο τους φίλους τους.

Η ομάδα της Κορίνθου για μια ακόμη φορά είχε κορυφαίο τον Ροντρίγκο Αμπράο ο οποίος σταμάτησε στους 21 πόντους έχοντας 19 στις 31 επιθέσεις και 76% υποδοχή, την ώρα που ο Ηρακλής προδώθηκε από τα πολλά του λάθη και υποδοχή…

Στο 1ο σετ ο Ηρακλής είχε προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 19-17 αλλά ο Παμβοχαϊκός με χρυσή αλλαγή του Κώστα Δεληκώστα που έβαλε τον νεαρό Κωτσάκη για το σερβίς γύρισε τον αγώνα. Η υποδοχή του Ηρακλή χάλασε, ο Γκλάντστόουν κυρίαρχησε στο μπλοκ και ο Αμπράο με τον Ολιβέιρα τελείωσαν κόντρα επιθέσεις. Με συνολικό σερί 5-0 ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 22-17 και πήρε προβάδισμα και τον έλεγχο του αγώνα.

Από το 2ο σετ ο Παμβοχαϊκός κυρίαρχησε πλήρως. Με τον Αμπράο έκανε σερί 3-0 για το 6-3 ενώ με άλλο ένα σερί του Βραζιλιάνου η ομάδα του Βραχατίου ξέφυγε 15-10. Στο 17-13 ήταν η σειρά του Δημητριάδη να πιέσει από τα 9μ., η υποδοχή του Ηρακλή είχε χάσει πλήρως την ισορροπία της και ο Παμβοχαϊκός έκλεισε άνετα το σετ 25-15 με επίθεση του Ολιβέιρα.

Ιδια εικόνα και στο 3ο σετ με τον Παμβοχαϊκό να κάνει το 8-5 και από εκεί και πέρα διατήρησε αλλά και αύξησε την διαφορά με 18-12. Ο Ηρακλής μείωσε σε 22-20 και εκεί έκλεισε ο αγώνας καθώς ο Γκλάντστοουν έκανε το 23-20 και ο Αμπράο με δύο δύσκολες κόντρα επιθέσεις έκλεισε το σετ 25-20 και με 3-0 πήρε τη νίκη.

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κώστας Δεληκώστας): Δημητριάδης 1π. (1/3), Κριστιάνο Ολιβέιρα 12 (12/23, 37%υπ., 26%αρ.), Γκλάντστόουν 9 (7/11, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ρουμελιώτης 5 (4/6, 1 άσσος), Ροντρίγκο Αμπράο 21 (19/31, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 76%υπ., 67%αρ.), Τουρνάκης 2 (2/4) / Παπαδημητρίου (λ. – 100%υπ., 67%αρ.), Κωτσάκης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Γιάννης Ορφανός): Ντίνας 7π. (2/4, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Προύσαλης 1 (1/2), Φέργκιουσον 6 (4/6, 2 μπλοκ), Αρμενάκης 7 (7/21), Κλίντι Ρίου 7 (5/16, 2 μπλοκ, 62%υπ., 38%αρ.), Σωτηρίου 9 (8/22, 1 άσσος, 61%αρ., 33%αρ.) / Μπαμπαλιούτας (λ. – 75%αρ., 38%αρ.), Μπουράκης, Κουκουμάκας, Τζιουμάκας 1 (1/4), Β.Μούχλιας 4 (4/4).