Τρίποντο χαρακτήρα για Χαλκίδα

Τρίποντο που τον διατηρεί στην 11η θέση και στο +2 από την Παναχαϊκή πανηγύρισε στην Κάνηθο ο Ηρακλής Χαλκίδας κατά την 19η αγωνιστική και με το 3-1 επί του Ηρακλή συνεχίζει με χαμόγελα την πορεία παραμονής του στην Α1.

Ένα πολύτιμο τρίποντο που τον κρατά ζωντανό στην διεκδίκηση της παραμονής πανηγύρισε ο Ηρακλής Χαλκίδας.

Οι «μελανόλευκοι» της Χαλκίδας με κορυφαίο τον Τάπια (26π) και Κολτσιάκη (12)-Ντίνα (11) πήραν το τρίποντο επί του Ηρακλή δείχνοντας περισσότερο παθιασμένοι και έτοιμοι για τα καθοριστικά παιχνίδια που έρχονται στην συνέχεια.

Στο πρώτο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας με οδηγό τον Τάπια απέκτησε από νωρίς το προβάδισμα απέναντι στον «Γηραιό» και παρά την πίεση που δέχθηκε στο τέλος φρόντισε να το κρατήσει.

Οι «κυανόλευκοι» του Σπύρου Γκολίτση θέλοντας περισσότερο τον αγώνα ξεκίνησαν καλύτερα προηγούμενοι με 10-7 και 11-8. Ο συνονόματος Ηρακλής με τους Ριζόπουλο και Τζιουμάκα ισοφάρισαν σε 11-11 και ήταν μαζί με τους γηπεδούχους που όμως έφθασαν στο 16-14 στο δεύτερο τεχνικό ταϊμ-άουτ.

Οι Θεσσαλονικείς πίεσαν στο σερβίς και ισοφάρισαν εκ νέου σε 18-18 και 20-20, όμως ο Τάπια και ο Κολτσιάκης είχαν διαφορετική άποψη κάνοντας το 23-21 και στο τέλος με το 25-21 ο Ηρακλής Χαλκίδας έκανε το 1-0.

Το δεύτερο σετ ήταν ευκολότερο για τους γηπεδούχους καθώς με καλό σέρβις και με καλύτερα ποσοστά στην επίθεση δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους και με το 25-18 έκαναν το 2-0 δείχνοντας αποφασισμένοι για το τρίποντο.

Οι γηπεδούχοι έχοντας ψυχολογία από το πρώτο σετ ξεκίνησαν φουριόζοι κάνοντας το 3-0 και το 6-2 για να κάνει ο Τάπια το 8-5. Παρά την προσπάθεια του «γηραιού» ο Ηρακλής Χαλκίδας έκανε το 11-6, ενώ με τον Τάπια το 20-13.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Χριστόφα σε 23-18, ωστόσο το λάθος σερβίς του Ηλία και ο άσος του Κολτσιάκη έγραψαν το 25-18 και το 2-0.

Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής αντέδρασε καθώς βελτίωσε την απόδοσή του στην επίθεση και το μπλοκ και με τα λάθη των γηπεδούχων με το 22-25 μείωσε σε 1-2 ξαναμπαίνοντας στο παιχνίδι.

Οι «κυανόλευκοι» του Γιάννη Ορφανού ήταν καλύτεροι στο τρίτο σετ προηγούμενοι με 6-8 και 14-16. Ο Ηρακλής Χαλκίδας δεν μπόρεσε να προσπεράσει καθώς ο Ηρακλής με τους Ριζόπουλο-Τζιουμάκα έφθασε στο 19-21 και στο 22-25 που τον κράτησε ζωντανό στην διεκδίκηση της νίκης.

Ωστόσο η εξέλιξη του αγώνα ήταν διαφορετική στο τέταρτο σετ καθώς οι «μελανόλευκοι» της Χαλκίδας παρουσιάστηκαν καλύτεροι και περισσότερο αποφασισμένοι για τη νίκη που τελικά ήρθε με το 2

Ένα σετ όπου ο Ηρακλής Χαλκίδας ήταν από την αρχή μπροστά στο σκορ και με τον Τάπια να έχει βοήθειες από τους Κολτσιάκη-Κανέλλο οι γηπεδούχοι του Σπύρου Γκολίτση έφθασαν στο 19-14 και στο τέλος στο 25-16 που έκανε το 3-1 που τους έφερε το τρίποντο.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 26 (24/55 επ, 2 μπλοκ), Κανέλλος 7 (6/10 επ, 1 μπλοκ), Ντίνας 11 (7/13 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κολτσιάκης 12 (8/25 επ, 4 άσσοι, 62% υπ – 35% άριστες), Ρενάν 1 (1/2 επ), Κλότσκο 5 (4/15 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ – 29% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 50% υπ – 40% άριστες), Μάρκου, Σπυριούνης 3 (3/11 επ, 22% υπ – 22% άριστες), Αδαμόπουλος, Γαλιώτος 2 (2 άσσοι).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ορφανός): Τζιουμάκας 10 (5/23 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 52% υπ – 30% άριστες), Στεφανίδης 7 (4/20 επ, 3 μπλοκ), Κιόσης 8 (3/6 επ, 5 μπλοκ), Αναστασιάδης 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 13 (12/25 επ, 1 άσσος, 70% υπ – 43% άριστες), Γάτσης 8 (7/12 επ, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 53% υπ – 28% άριστες), Ηλίας 1 (άσσος), Χριστόφας 9 (8/22 επ, 1 μπλοκ).

Σπύρος Γκολίτσης (Προπονητής Ηρακλή Χαλκίδας) : «Είναι μία καλή νίκη σε μία κρίσιμη περίοδο. Μπαίνουμε σιγά, σιγά στην τελική ευθεία που θα κριθεί η παραμονή μας και αυτή η νίκη μας δίνει δύναμη και κουράγιο. Παράλληλα αποδεικνύει και την πρόοδο μας σε όλους τους τομείς. Βαθμολογικά μετά και τη νίκη της Παναχαϊκής δεν λέει πολλά αυτή η νίκη. Η 9η θέση είναι ακόμα ανοικτή και θα κριθεί στους τρεις τελευταίους αγώνες. Πάνω και από το τρίποντο το μεγάλο μας κέρδος είναι που δώσαμε χαρά στον φίλαθλο κόσμο της Χαλκίδας που αγώνα με αγώνα μας στηρίζει όλο και πιο περισσότερο».

Γιάννης Ορφανός (Προπονητής Ηρακλή) : «Όπως αποδείχτηκε ο Ηρακλής Χαλκίδας ήθελε πιο πολύ τη νίκη. Η αλήθεια είναι πως μετά την είσοδο μας στην 8αδα έχουμε εφησυχάσει. Κάναμε την προσπάθεια μας αλλά στο 4ο σετ δεν είχαμε συνέχεια. Δεν πτοούμαστε. Θέλουμε να ανέβουμε πιο ψηλά από την 8η θέση και όλα θα κριθούν τις τρεις τελευταίες αγωνιστικές».

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...