Τρίποντο για παραμονή της Κυζίκου

Στο ματς  της 5ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Volleyleague, κόντρα στον σωσμένο πλέον Ηρακλή Χαλκίδας η Κύζικος Νέας Περάμου κλείδωσε τα… φαντάσματα των ανατροπών των προηγούμενων αγώνων με Χαλκιδαίους και Πατρινούς στα αποδυτήρια του κλειστού των Αγίων Θεοδώρων. Έτσι, αν και για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι προηγήθηκε του αντιπάλου της με 2-0, αυτή τη φορά  κατάφερε τελικά να “τελειώσει” τη δουλειά με 3-0 (25-23, 25-21, 25-23) σετ και με το πολύτιμο τρίποντο που την έφερε στην 2η θέση της βαθμολογίας, να θέλει πλέον έναν βαθμό στο πέσιμο της αυλαίας της σειράς στην Αγυιά για να πανηγυρίσει μαζί με την 0μάδα του Γκολίτση την σωτηρία της.

Παρουσία περίπου 100 οπαδών των γηπεδούχων στο κλειστό των Αγίων Θεοδώρων άρχισε με τον Τόρες σε θέση διαγώνιου, αντί Τάπια και Αδαμόπουλου αντί Κανέλλου (πρόβλημα μέσης) για τους φιλοξενούμενους αντί του Τάπια και τον Μπεκιάρη αντί του τραυματία Γκούλακ για τους γηπεδούχους, που με λιγότερα λάθη προηγήθηκαν 8-6.  Ο Ηρακλής Χαλκίδας, που ηθελε να τελειώσει αήττητος τη σειρά των πλέι άουτ, ισοφάρισε 11-11, αλλά στη συνέχεια με τα χαμένα του σερβίς και τα λάθη του, έδωσε προβάδισμα τριών πόντων 16-13 στην «οικοδέσποινα». Καλό μπλοκ και επίθεση Κλότσκο, ο Ηρακλής Χαλκίδας μείωσε στον πόντο, 18-17. Το φοβερό μονο μπλοκ του νεαρού Σπυριούνη στο Μασιέλ έφερε το σκορ στα ίσα 20-20, ενώ ο άσος του νεοσιεσελθώντα Γαλλιώτου αντί Αδαμόπουλου για το σερβίς, έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους 22-21, αναγκάζοντας τον Νεόφυτιο να ρίξει στο ματς τον Γκούλακ αντί του Μπεκιάρη. Στο 22-22 ο Δρογκάρης πήρε τη θέση του Κρέτση και το καλό σερβίς του νεοεισελθώντας επίσης Θεοδωρόπουλου αντί του Μασιέλ έφερε ξανά μπροστά την Κύζικο με 23-22 για να γράψει με έξυπνο πλασέ ο Γκούλακ, το 1-0 σετ με 25-23.

Στο β’ σετ η μάχη πόντο συνεχίστηκε για τις δύο ομάδες με την γηπεδούχο να σημαδεύει στο σερβίς τον Σπυριούνη και χαλώντας την υποδοχή του Ηρακλή Χαλκίδας να προηγείται, όπως και στο α’ σετ με 8-6. Λάθη των γηπεδούχων και οι επιθέσεις του Σαρικεϊσογλου, ανέβασαν τη διαφορά στο 12-8, όμως οι καλές ενέργειες στο φιλέ του Αδαμόπουλου έκλεισαν την ψαλίδα στο 14-12 με τον Γκολίτση να περνάει τον Κολτσιάκη στα άκρα αντί του Κλότσκο και την Κύζικο να φτάνει με λάθος σέρβις του νεοεισελθώντα στο 16-13. Στο 18-15 έφτασε η ώρα του Τάπια να πάρει τη θέση του Τόρες. Αποτελεσματίκοτητα σε σερβίς, μπλοκ και κόντρα επίθεση της ομάδας της Ν. Περάμου εκτόξευσαν την τιμή της διαφοράς στο +7, 22-15 με την ομάδα του Νίκου Νεόφυτου, παρά τα λάθη της, να φτάνει όπως και στο χαμένο τελικά ματς της Χαλκίδας, στο ζευγάρωμα των κερδισμένων της σετ, 2-0 με 25-21 «δια χειρός» Λυκουρέση.

Με Σαρικεϊσογλου και Μασιέλ αποτελεσματικούς στην επίθεση, παρά την αντίσταση των φιλοξενούμενων. η Κύζικος προηγήθηκε στο γ’ σετ με 8-7 και εκμεταλλευόμενη την προβληματική υποδοχή και κατά συνέπεια την… ανορθρόγραφη ανάπτυξη του Ρενάν 12-9.  Από συνεχόμενα λάθη των γηπεδούχων ο Ηρακλής Χαλκίδας έφερε το σκορ στα ίσα 13-13, 15-15 για να προηγηθεί με “πέναλτι” του Κολτσιάκη 16-15, ξυπνώντας άσχημες μνήμες στο κλειστό. Με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια μέχρι και το 20-19 των άνετων φιλοξενούμενων, η είσοδος του Δρογκάρη στην πάσα ανανέωσε την γηπεδούχο, που στο 23-23 από δύο αόυτ επιθέσεις  Σπυριούνη και Τάπια έφρεαν το λυτρωτικό 3-0 σετ με 25-23.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Θ. ΟΜΑΔΑ ΑΓ. Β. ΣΕΤ
1. Ηρακλής Χαλκίδας 4 7 (9-7)
2. Κύζικος Ν.Περάμου 3 5 (7-6)
3. Παναχαϊκή 3 3 (5-8)
* Ο Ηρακλής Χ. εξασφάλισε την παραμονή του δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση των πλέι άουτ
Η τελευταία ομάδα ακολουθεί την Ορεστιάδα στην Α2.

6η αγωνιστική – Σάββατο 29 Απριλίου 2017

Γυμναστήριο Αγυιάς 20.00: Παναχαϊκή Πετ. 2013 – Κύζικος Ν.Περάμου

Ο προπονητής της Κυζίκου Νίκος Νεόφυτος είπε: «Eϊναι μία αγχωτική αλλά πολύτιμη νίκη. Ο Ηρακλής Χαλκίδας έπαιξε ελεύθερα και μας δυσκόλεψε. Κερδίσαμε ένα παιχνίδι με καθαρό σκορ όπως το θέλαμε για τη βαθμολογία αλλά και την ψυχολογία της ομάδας που είχε κλονιστεί μετά τα δύο χαμένα τάι μπρέικ. Εχουν επανέλθει οι τραυματίες μας. Εχουμε μία εβδομάδα να δουλέψουμε καλά και να παίξουμε την παραμονή μας με την Παναχαϊκή στην Πάτρα. Μετά και την αποψινή εμφάνιση εύχομαι και ελπίζω πως η Κύζικος θα μείνει στην κατηγορία».

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης είπε: «Χάσαμε μία μάχη αλλά κερδίσαμε τον πόλεμο που ήταν η παραμονή μας στην κατηγορία. Θέλαμε να κλείσουμε τη σεζόν με νίκη ώστε να κλειδώσουμε την 9η θέση. Κρατάμε την παραμονή μας στην κατηγορία και μετά από ένα μικρό διάστημα ξεκούρασης θα κάνουμε τα πλάνα μας για τη νέα σεζόν».

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-21, 25-23) σε 79′

ΚΥΖΙΚΟΣ (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 4 (3/8 επ, 1 άσσος), Σονάρι 11 (7/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπεκιάρης 1 (1/4 επ, 57% υπ – 14% άριστες), Κρέτσης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Ματσιέλ 10 (10/22 επ), Σαρικεΐσογλου 17 (17/26 επ, 55% υπ – 40% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 42% υπ – 17% άριστες), Γκούλακ 7 (6/6 επ, 1 άσσος, 47% υπ – 21% άριστες), Δρογκάρης, Θεοδωρόπουλος, Λυκουρέσης 1 (1/1 επ).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Σπυριούνης 12 (10/19 επ, 2 μπλοκ, 64% υπ – 14% άριστες), Ντίνας 5 (5/7 επ), Ρενάν 1 (1/1 επ), Κλότσκο 6 (6/10 επ, 56% υπ – 33% άριστες), Αδαμόπουλος 5 (3/6 επ, 2 μπλοκ), Τόρες 5 (5/10 επ) / Τσαδήμας (λ, 82% υπ – 45% άριστες), Τάπια 10 (9/15 επ, 1 άσσος), Κολτσιάκης 6 (6/13 επ, 58% υπ – 25% άριστες), Γαλιώτος 1 (άσσος).