Τρίποντο με υπογραφή Μερκάντο

Σπουδαία νίκη που έδωσε τη δυνατότητα να επιστρέψει στις νίκες και να σκαρφαλώσει και πάλι στην πέμπτη θέση πέτυχε το Μαρκόπουλο που λύγισε 3-1 την μαχητική Ηλιούπολη για την 9η αγωνιστική. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι  με τις φιλοξενούμενες να βαζουν δύσκολα στην ομάδα του Γιάννη Νικολάκη για τρία σετ αλλά την ομάδα των Μεσογείων με μορφή τη διαγώνια Μερκάντο, που επέστρεψε μετά την απουσία της στο ματς με τον ΠΑΟ, να βαζει φαρδιά-πλατιά την υπογραφή της στην κατάκτηση του πολύτιμου τριπόντου.

Συναρπαστικό ήτα το πρώτο σετ όπου το γηπεδούχο Μαρκόπουλο προηγήθηκε με 18-11 αλλά με αντεπίθεση διαρκείας που είχε αιχμές τις Σπανού-Κις, η Ηλιούπολη ισοφάρισε σε 20-20. Μετά από τρεις διαδοχικές ισοπαλίες οι παίκτριες της Λυκογιάννη έχασαν δύο σετ μπόλ στο 23-24 και 24-25, το Μαρκόπουλο με την Μερκάντο να τελειώνει κρίσιμη επίθεση ισοφάρισε σε 25-25, η Κλάιν  έδωσε προβάδισμα με 26-25 αλλά οι φιλοξενούμενες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με ατομικό μπλοκ της Μαλουσάρη και φοβερό καρφί της Κις έκαναν την ανατροπή, κατέκτησαν το σετ-θρίλερ με 25-27 και έκαναν το 0-1.

Μάχη είχαμε και στο δεύτερο σετ όπου οι δύο ομάδες κοντραρίστηκαν δυνατά. Το αρχικό 15-9 του Μαρκόπουλου και πάλι η Ηλιούπολη βρήκε τη δύναμη και τις λύσεις να μειώσει σε 18-16, 19-17. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Νικολάκη ξέφυγε με 23-18 από άσο της Σοουζα και με διπλό μπλοκ πάνω στην Κις κατέκτησε το σετ με 25-21 και έφερε το ματς στα ίσια με 1-1.

Πολύ ανώτερο το Μαρκόπουλο στο τρίτο, εκμεταλλεύτηκε την τραγική υποδοχή των φιλοξενούμενων πήρε μεγάλο προβάδισμα με 17-8, 24-10 και με 25-10 από τη Φακοπουλίδου προηγήθηκε με 2-1.

Δραματικό ήταν το τέταρτο σετ. Το Μαρκόπουλο πήρε αρχικά προβάδισμα με 16-10 αλλά η Ηλιούπολη έδειξε χαρακτήρα και με εκπληκτικό σερί 3-11 πέρασε μπροστά με 19-21. Μάλιστα με πλασε της Γκλιγκόροβιτς προηγήθηκε με 20-22 ενω στην επόμενη κρίσιμη φάση, μπερδεύτηκαν Σπανού-Κις. Έτσι οι παίκτριες του Νικολάκη βρήκαν ευκαιρία με μπροστάρισες τις Κλάιν και Μερκάντο να προσπεράσουν με 24-23.

Η Κλάιν πέταξε το πρώτο ματς μπολ στο φιλέ αλλά στη συνέχεια η Μερκαντο με δύο καθοριστικές επιθέσεις «καθάρισε» το σετ με 26-24 και έδωσε το πολυπόθητο τρίποντο στην ομάδα των Μεσογείων.

Γιάννης Νικολάκης:(προπονητής Μαρκόπουλου): «Ήταν ενα κακό παιχνίδι ποιοτικά, υπήρχε άγχος και από τις δυο ομάδες γιατί και οι δυο θέλανε να πάρουνε τους βαθμους. Πιέσαμε πολύ στο σερβίς και μας βγήκε με αποτελεσμα να πάρουμε κάποιους εύκολους πόντους.

Είμαι ευχαριστημένος από τις αθλήτριές μου, ταλαιπωρηθήκαμε αυτη την εβδομάδα, η Έρικα (σ.σ Μερκάντο) προπονήθηκε μόνο μιάμιση μέρα και προερχόμασταν από μια κακή εμφάνιση κόντρα στον Παναθηναϊκό. Θέλουμε να παίξουμε ακόμα καλύτερα στα επόμενα παιχνίδια, να απελευρωθούμε ακόμα περισσότερο και να πάρουμε τους βαθμούς που έχουμε θέσει ως στόχο από την αρχή της χρονιάς».

Δήμητρα Λυκογιάννη: (προπονήτρια Ηλιούπολη)«Ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα, από τη στιγμή που υπάρχει καθαρό σκορ. Δεν ήταν ένα ποιοτικό παιχνίδι και κρίθηκε στην υποδοχή, τουλάχιστον απο την πλευρά μας».

Τα  σετ: 25-27, 25-21, 25-10, 26-24

Α.Ο Μαρκοπούλου (Νικολάκης): Δικαιούλια, Σόουζα, Μερκάντο, Κλάιν, Διάλλα, Λιάγκη, Ιακωβίδου λ./Νικολογιάννη,Πατεράκη, Φακοπουλιδου, Καρακαση

Γ.Σ Ηλιούπολης (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς, Σπανού, Κις, Γιοβάνη, Τσουμήτα, Μαλουσάρη, Κοκίου –λ / Γκρέκα, Λάβδα, Μαθιουδάκη