«Τρίποντο» με το μυαλό στο Κύπελλο

Με το μυαλό στον ημιτελικό του Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας και χωρίς να αγωνιστεί ο Σαφράνοβιτς, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-1 της ανεβασμένης αγωνιστικά Παναχαϊκής και παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 51βαθμούς, δύο περισσότερους από τον Παναθηναϊκό που επίσης νίκησε με 3-0 τον Ηρακλή.

Ο Δικέφαλος με όπλο το σερβίς και το μπλοκ δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0 σετ απέναντι στην Παναχαϊκή με 25-18, καθώς οι φιλοξενούμενοι μέχρι το 15-14 κράτησαν την επαφή με το σκορ.

Ωστόσο, η καλή εικόνα του πρώτου σετ… άλλαξε στο δεύτερο εκεί όπου η Παναχαϊκή με “αιχμή του δόρατος” στην επίθεση το Νίκο Ρουμελιώτη έχτισε διαφορά για το +6 (13-19). Τερζής και Παπαδόπουλος πέρασαν στη θέση των Πέτκοβιτς-Σωτηρίου προκειμένου να ανακατευτεί η τράπουλα αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έφτασαν στην ισοφάριση με 16-25.

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασαν στο τρίτο σετ  με τον Στάροβιτς από σερβίς και επίθεση αλλά και τους Σωτηρίου-Ντάντε προηγήθηκε με 16-9 ενώ τα λάθη των φιλοξενούμενων ανέβασαν τη διαφορά (20-10), με τους γηπεδούχες να προηγούνται εκ νέου με 2-1 σετ και 25-13.

Στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, όμως τα λάθη των Πατρινών έδωσαν “αέρα” +4 (18-14) στον ΠΑΟΚ, τον οποίο διατήρησε μέχρι το τελικό 25-20 (3-1).

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-16, 25-18
2ο σετ: 6-8, 12-16, 14-21 16-25
3ο σετ: 8-5, 16-9, 21-11, 25-13
4ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 25-20

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 9 άσσους, 40 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 43 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν από 2 άσσους, 42 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-18, 16-25, 25-13, 25-20

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 1 (1/2 επ), Στάροβιτς 13 (9/25 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σωτηρίου 11 (5/16 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 73% υπ – 41% άριστες), Ανδρεάδης 12 (7/11 επ, 5 μπλοκ), Τακουρίδης 11 (7/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ντάντε 13 (11/23 επ, 67% υπ – 56% άριστες) / Γκαράς (λ, 80% υπ – 80% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Σακόγλου, Παπαδόπουλος.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 11 (9/14 επ, 2 μπλοκ), Κοτσιλιάνος 13 (10/22 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 72% υπ – 40% άριστες), Λιβαθηνός, Ρουμελιώτης Ν. 20 (18/52 επ, 2 μπλοκ), Μαυραγάνης 6 (5/11 επ, 1 μπλοκ), Κωστόπουλος (43% υπ – 19% άριστες) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 44% υπ – 31% άριστες), Καραμπέρης (45% υπ – 27% άριστες).