Τρίποντο με Ουτσίκοφ-Κουμεντάκη και μπλοκ

Εύκολο έργο είχε ο ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη απέναντι στη Νίκη Αιγινίου καθώς με το 3-0 πανηγύρισε το τρίποντο στον εξ αναβολής αγώνα της 10ης αγωνιστικής της Volleyleague και μείωσε στους 7 βαθμούς την διαφορά του από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό…

Με το 3-0 επί της Νίκης Αιγινίου ο ΠΑΟΚ έκλεισε και τυπικά τις υποχρεώσεις του για το 2017 και με την 12η νίκη του στην Volleyleague συνέχισε τα θετικά του αποτελέσματα τη νέα χρονιά.

Οι «ασπρόμαυρο» με κορυφαίους τους Ουτσίκοφ, Κουμεντάκη και Πελεκούδα -Τακουρίδη ο ΠΑΟΚ έφθασε στο τρίποντο απέναντι στη Νίκη που ήταν ανταγωνιστική στο δεύτερο και τρίτο σετ αλλά υπέκυψε στην εμπειρία των γηπεδούχων που στα κρίσιμα σημεία πήραν τους πόντους που ήθελαν κατακτώντας τη νίκη.

Στο πρώτο σετ ΠΑΟΚ και Νίκη ήταν κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους να φθάνουν στο 8-7, οι φιλοξενούμενοι να ισοφαρίζουν σε 10-10 και να προηγούνται με 12-13 και 13-14 δημιουργώντας προϋποθέσεις έκπληξης. Οι «ασπρόμαυροι» όμως αντέδρασαν και μετά το 15-15 με ένα σερί από τους Πελεκούδα, Κουμεντάκη και το μπλοκ του Τακουρίδη έκαναν το 18-15 και λίγο αργότερα το 20-16.

Ο άσος του Κουμεντάκη έφερε το 22-17, το μπλοκ του Τακουρίδη και ο Ουτσίκοφ έκαναν το 24-17 για να γίνει το 1-0 με το 25-18.

Στο δεύτερο σετ η Νίκη Αιγινίου με τον Στρούγκαρ έκανε το 6-7, ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 9-7 για να φθάσει η ομάδα της Κατερίνης στο 9-9 με τον Λουκούμι και την άουτ επίθεση του Ουτσίκοφ.

Ο Δικέφαλος του Βορρά με τους Ουτσίκοφ-Κουμεντάκη και Τακουρίδη έκανε το 12-9, αλλά με κόντρα επιθέσεις και τους Μαυροβουνιώτη -Στρούγκαρ η Νίκη επέστρεψε στο σετ κάνοντας το 13-13 και λίγο αργότερα το 17-17.

Με το μπλοκ του Τακουρίδη και τον Γκιόν ο ΠΑΟΚ απέκτησε διαφορά ασφαλείας γράφοντας το 21-18 και με τον Ολλανδό ακραίο έκανε το 25-20 και το 2-0.

Στο τελευταίο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά και με τους Κουμεντάκη και Ουτσίκοφ έκανε το 8-6, ωστόσο η Νικη σε μια προσπάθειά της να ξαναμπεί στον αγώνα προσπέρασε με το 10-12 και με τους Στρούγκαρ και Λουκούμι έκανε το 11-14. Αυτή όμως ήταν και η τελευταία φορά που βρέθηκε μπροστά  στο σκορ καθώς οι «ασπρόμαυροι» ανέβασαν την απόδοσή τους ισοφάρισαν σε 14-14 με το μπλοκ του Πελεκούδα, ενώ με τους άσους του Ουτσίκοφ έκαναν το 18-14.

Ο Γκιόν έκανε το 19-15, οι παίκτες του Θανάση Στράτζαλη με τα λάθη του ΠΑΟΚ και τον Στρούγκαρ πλησίασαν στο 21-20, όμως ο Δικέφαλος του Βορρά με συνεχόμενα μπλοκ από Τακουρίδη και Πελεκούδα έφθασαν στο 25-22 και το 3-0 που τους χάρισε τη νίκη.

Ντανιέλε Ρίτσι (Προπονητης ΠΑΟΚ) : «Δεν είναι εύκολο για εμάς γιατί έχουμε πολλά ματς σε Ελλάδα και Ευρώπη. Προσπαθούμε να είμαστε συγκεντρωμένοι. Στο σημερινό ματς προσπαθήσαμε να κάνουμε πολλά λάθη, οι παίκτες μου διατήρησαν εύκολα το προβάδισμα, σε ένα παιχνίδι που ήμασταν αρκετά συγκεντρωμένοι. Γενικά είμαι ικανοποιημένος από την σημερινή νίκη, σίγουρα κάναμε κάποια λάθη σε αρκετά σημεία αλλά δώσαμε την ευκαιρία σε παίκτες που δεν είχαν χρόνο συμμετοχής να παίξουν και να δέσει ακόμα περισσότερα η ομάδα. Είναι δύσκολο να κάνεις μεταγραφές αυτή την περίοδο. Για εμάς τελείωσε η μεταγραφική περίοδος. Προσπαθούμε να δέσουμε όσο μπορούμε, περιμέναμε και τον κεντρικό, που αυτός θα είναι ο Στίγγας. Ίσως όλοι να περίμεναν ένα μεγαλύτερο όνομα. Πιστεύω με το σύνολο που έχουμε θα κάνουμε καλή πορεία. Η επιλογή Στίγγα δεν είχε να κάνει με οικονομικούς λόγους αλλά για συγκεκριμένα στοιχεία που έχει».

Θανάσης Στράντζαλης (Προπονητής Νίκης Αιγινίου) : «Και στα τρία σετ μέχρι τα μισά παλέψαμε αλλά μάλλον σεβαστήκαμε τον ΠΑΟΚ περισσότερο από όσο έπρεπε. Μπορούσαμε να κάνουμε κάτι παραπάνω. Ίσως να μπορούσαμε ένα σετ που θα μας κρατούσε στον αγώνα. Ο τραυματισμός του Λουκούμι μας επηρέασε. Συνεχίζουμε για το μεγάλο στόχο της παραμονής».

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 11 (9/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 57% υπ -21% άριστες), Τερζής 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ουσίκοφ 16 (13/25 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 10 (6/11 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 8 (5/9 επ, 3 μπλοκ), Γκιόν 5 (4/16 επ, 1 άσσος, 64% υπ – 28% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 58% υπ -42% άριστες), Παντακίδης, Βάλκιερς, Σαφράνοβιτς 1 (1/3 επ)

MAΣ ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 1 (0/1 επ, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 8 (8/22 επ, 40% υπ -13% άριστες), Ντίνας 6 (3/6 επ, 2 άσσος, 1 μπλοκ), Κιγιαδα 5 (4/10 επ, 1 μπλοκ), Στρούγκαρ 12 (12/31 επ), Λουκούμι 5 (5/18 επ, 50% υπ – 29%άριστες) / Ραΐκοβιτς (λ, 48% υπ -24% άριστες), Παπαλεξίου, Ρεμπούτζιας, Μηλής.

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...