Τρίποντο ψυχής για Ηρακλή

Τρίποντο ψυχής πανηγύρισε στην Μίκρα ο Ηρακλής που νίκησε προβλήματα, απουσίες και Κύζικο και με τους Χριστόφα (22π), Ριζόπουλο (21π) και Τζιουμάκα (18π) έφθασε στο 3-1 και ισοβαθμεί στην 4η θέση με τον Φοίνικα Σύρου και την Κηφισιά…

Νίκη καρδιάς και πάθους κατέκτησε κατά την 14η αγωνιστική ο Ηρακλής στην Θεσσαλονίκη. Ο «Γηραιός» κόντρα στα τεράστια προβλήματα που αντιμετωπίζει απ έναντι στην  Κύζικο Νέας Περάμου έβγαλε ψυχή και τσαμπουκά φθάνοντας στο 3-1.

Μια νίκη και ένα τρίποντο απόλυτη δικαίωση για τον Γιάννη Ορφανό και τους παίκτες του που έμειναν όρθιοι σε όλες τις αντιξοότητες και με αποκάλυψη τον Νίκο Χριστόφα που τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους  δείχνουν να κλειδώνουν την παρουσία τους στην 6άδα της βαθμολογίας.

Εξαιρετικός και ο Δημήτρης Ριζόπουλος, ο οποίος έκανε μεγάλο παιχνίδι και με 21 πόντους και 58% αποτελεσματικότητα στην επίθεση οδήγησε εκ του ασφαλούς τους «κυανόλευκους» στη νίκη.

Αντίθετα η Κύζικος έχοντας τους Σαρικεϊσογλου και Μασιέλ με 22 και 17 πόντους αντίστοιχα προσπάθησε να πάρει βαθμολογικό όφελος από τον αγώνα αλλά στο τέλος είδε τους γηπεδούχους να κάνουν την ανατροπή παίρνοντας το τρίποντο.

Οι γηπεδούχοι με ψυχολογία και δυναμική στο πρώτο σετ απέκτησαν από την αρχή τον έλεγχο και το προβάδισμα με 8-4 και παρά την ισοφάριση της Κύζικου σε 10-10, έκαναν το 16-13 και με το 25-21 προηγήθηκαν 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι στο δεύτερο σετ κάνοντας το 4-7 και το 15-17, οι «κυανόλευκοι» πήγαν το παιχνίδι στον πόντο με το 18-19 και ισοφάρισαν σε 22-22. Ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» του Γιάννη Λαϊου κατάφεραν να πάρουν το σετ με το 23-25 και να κάνουν το 1-1.

Μάλιστα με την ψυχολογία υπέρ τους φρόντισαν να έχουν συνέχεια στο παιχνίδι τους και στο 3ο σετ όταν και έφθασαν στο 11-16 και το 17-20. Με αντεπίθεση οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με το 21-20 και το 23-21 για να κάνουν το 2-1 με το 25-21.

Το τέταρτο σετ ήταν απαγορευτικό για καρδιακούς αφού ο Ηρακλής έφθασε πρώτος στο 8-7, η Κύζικος προσπέρασε με το 14-16 για να γίνει ντέρμπι η αναμέτρηση στη συνέχεια και τον Ηρακλή να ισοφαρίσει σε 21-21.

Η Κύζικος έφθασε μια ανάσα από το 2-2 όταν και είχε 3 σετ -μπλοκ στο 23-24, 24-25 και 25-26, όμως ο Ηρακλής ισάριθμες φορές να ισοφαρίσει και στο «μπράντεφερ» νίκης ήταν αυτός που χαμογέλασε κάνοντας το 30-28 και το 3-1.

Γιάννης Ορφανός (Προπονητής Ηρακλή) :  «Συγχαρητήρια στα παιδιά. Οι ατυχίες της ομάδας  και τα προβλήματα συνεχίζονται. Λόγω τραυματισμού του Στεφανίδη τελευταία στιγμή  μπήκε διαγώνιος ο  Χριστόφας και έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια με 22 πόντους σε μια θέση στην οποία δεν παίζει κιόλας. Συγχαρητήρια και στον Τζιουμάκα που είναι μικρός, δεν μιλάω για τα υπόλοιπα παιδιά που έχουν την εμπειρία. Είναι μια άκρως αμιγώς ελληνική ομάδα. Μια ομάδα που δείχνει ψυχή μέσα στο γήπεδο, που δεν τα παρατάει εύκολα. Τα παιδιά δουλεύουν στην προπόνηση με τον ίδιο ζήλο μέχρι σήμερα και γι’ αυτό αξίζουν τα συγχαρητήρια μου».

Γιάννης Λάϊος (Προπονητής Κύζικου Νέας Περάμου) : «Συγχαρητήρια στον Ηρακλή».

Δημήτρης Ριζόπουλος (Ηρακλής) : «Ήταν σημαντική νίκη που συνδυάστηκε με τους τρεις βαθμούς. Μια νίκη ψυχολογίας για την δύσκολη συνέχεια. Το τελευταίο 2ήμερο έχουμε μείνει μόνο Έλληνες παίκτες, αλλά αυτοί οι παίκτες δείχνουν ενέργεια, ψυχή και πάθος. Εμείς είμαστε εδώ. Αυτή η ομάδα έχει καταφέρει στον β’ γύρο μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα να πετύχει σε τρεις αγώνες δύο νίκες, με δύο ομάδες που έχουν στόχο την σωτηρία και καίγονται για βαθμούς και άλλες δύο ομάδες με τέσσερις ξένους είναι σημαντικό αυτό που λέμε γιατί εμείς είμαστε μόνο Έλληνες και κρατάμε τους τρεις βαθμούς για την συνέχεια. Ευχαριστούμε πολύ και τον κόσμο που είναι δίπλα μας, τους χρειαζόμαστε δίπλα μας. Έχουν μείνει οκτώ αγωνιστικές για το πρωτάθλημα και είναι σημαντικό να βλέπουμε γεμάτη την Μίκρα. Σας ευχαριστούμε πολύ».

Μιχάλης Σαρικεϊσογλου (Κύζικος Νέας Περάμου) : «Χάσαμε από δικά μας λάθη. Με εξαίρεση το 1ο σετ είχαμε προβάδισμα σε όλα τα σετ. Φτάσαμε κοντά σε βαθμό ή βαθμούς αλλά και πάλι δεν πήραμε αυτό που αξίζαμε. Συνεχίζουμε τη δουλειά και την προσπάθεια για παραμονή».

Τα σετ: 3-1 (25-21, 23-25, 25-21, 30-28)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ορφανός): Τζιουμάκας 18 (14/26 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 61% υπ 32% άριστες), Κιόσης 6 (2/5 επ, 4 μπλοκ), Αναστασιάδης 0 (0/4 επ), Χριστόφας 22 (18/36 επιθέσεις, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 21 (18/31 επ, 3 άσσοι, 48% υπ – 29% άριστες), Γάτσης 8 (5/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 92% υπ – 80% άριστες), Πρώιος, Ηλίας.

ΚΥΖΙΚΟΣ Ν.ΠΕΡΑΜΟΥ (Λάιος): Κατσανεβάκης 9 (8/9 επ, 1 άσσος), Σονάρι 9 (5/7 επ, 4 μπλοκ), Γκουλάκ 12 (9/19 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ 64% υπ – 36% άριστες), Κρέτσης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Ματσιέλ 17 (15/33 επ, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 22 (20/34 επ, 1 άσσος, 1 μπλο, 47% υπ – 32% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 50% υπ – 35%  άριστες), Πολυχρονιάδης (λ), Δρογκάρης 1 (1 μπλοκ), Σόουζα 4 (4/6 επ), Θεοδωρόπουλος, Κογκαλίδης Λυκουρέση.