Τρίποντο ψυχής για την ΑΕΚ!

Με ιδανικό τρόπο μπήκε στο 2017 η ΑΕΚ. Η Ένωση έπασε το ρόδι καθώς έκανε την μεγάλη έκπληξη  και μετά απο 12 σερί ήττες πέτυχε στην 13η προσπάθεια της την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α1, ένα αποτέλεσμα που πανηγυρίστηκε έξαλα απο τον προπονητή Γιώργο Σαμαρά και τις παίκτριες του.

Οι νικήτριες αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-1 δεν τα παράτησαν, εδειξαν χαρακτήρα, έκαναν κατάθεση ψυχής και με φοβερό πάθος και θέληση πήραν το τρίποντο γοήτρου που τόσο έψαχναν.

Απο την άλλη η Ελπίδα Αμπελοκήπων αν και πήρε το πρώτο σετ και έφτασε πολύ κοντά στο δεύτερο, υποτίμησε την αντίπαλο της και έπεσε θυμα μεγάλης έκπληξης που της “ψαλίδισε” σημαντικά…τις ελπίδες για παραμονή αν και έχουμε μπροστά  μας ολόκληρο δεύτερο γύρο.

Δυνατά ξεκίνησε στο πρώτο σετ με 11-2 και 12-8 αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες με σερί 5-12 πέρασαν μπροστά με 17-20, ξέφυγε με 18-24 και πήρε το σετ με 18-25 κάνοντας το 0-1.

Στο δεύτερο είχαμε μεγάλη μάχη. Η Ελπίδα είχε σταθερή πρωτοπορία στο σκορ με 7-14, 10-15 με 18-19 και 19-23. Εκεί η χαλάρωση των παικτριών της Ελπίδας, έδωσε τη δυνατότητα στις «κιτρινόμαυρες» του Γιώργου Σαμαρά με την βοήθεια των φιλάθλων τους να πιστέψουν στην ανατροπή και τα κατάφεραν. Με σερί 6-2 πήραν το σετ με 25-23 που ήταν το πρώτο στο φετινό πρωτάθλημα και έφεραν το ματς στα ίσα με 1-1

Με φόρα και ψυχολογία μπήκε η Ένωση στο τρίτο σετ και μάλιστα πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα με 15-6 και 16-12, οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 17-14 αλλά και πάλι οι παίκτριες της ΑΕΚ ξέφυγαν με 23-18 και «κλείδωσε» το σετ με 25-21 και έκαναν το 2-1.

Στο τέταρτο σετ  η Ελπίδα «ξύπνησε» πήρε προβάδισμα με 9-14 αλλά η ΑΕΚ με αντεπίθεση διαρκείας την έφτασε στον πόντο με 15-16, 17-18,  με σερί 7-3 κατάφερε να περάσει μπροστά με 24-21 και πήρε το σετ 25-21 και το πρώτο τρίποντο της χρονιάς με 3-1.  Η 13η αγωνιστική της Α1 θα ολοκληρωθεί στις 18/1.

Γιώργος Σαμαράς:(προπονητής ΑΕΚ) «Αρχίζει σιγά σιγά να βγαίνει η δουλειά που κάνουμε. Δεν ξέρουμε τι μπορεί να γίνει στη συνέχεια. Όμως σήμερα τα κορίτσια έπαιξαν πολύ καλά και ήρθε αυτό το αποτέλεσμα».

Γιώργος Χρυσομαλλίδης(προπονητής Ελπίδας): «Νομίζω ότι η ΑΕΚ μπήκε πιο έτοιμη, το ήθελε πάρα πολύ. Εμείς με τη σειρά μας δεν παρουσιαστήκαμε καλά. Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ».

Τα σετ 18-25, 25-23, 25-21, 25-21

ΑΕΚ (Γιώργος Σαμαράς): Βάθη, Ζίγκα, Βενέτη, Αργυροπούλου, Καρατερζή, Νούσια, Μπελιά λ./ Φιλιπιόνκα, Γεωργαντά, Κουτρουμπή, Καλαφατάκη

ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Παπάζογλου, Γουίλσον, Μ. Μπολέτου, Κ. Μπολέτου, Καλανταρίδου, Καλαντάτζε, Σουπιώνη (λ), Δροσοπούλου, Γεροβασιλείου, Καλαϊτζάκη, Νώτη, Ευγενίδου, Μυλωνά