Τρίποντο ψυχής και παραμονής

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Παναθηναϊκός απέναντι στην Παναχαϊκή καθώς με το 3-0 (25-17, 25-18, 25-2) κατά την 5η αγωνιστική οι «πράσινοι» πανηγύρισαν κάτι παραπάνω από ένα τρίποντο στο Μετς γνωρίζοντας την αποθέωση από τους φιλάθλους τους που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Σε έναν αγώνα τελικό ο Παναθηναϊκός φρόντισε να παρουσιάσει το καλύτερο αγωνιστικό του πρόσωπο και με το 3-0 επί της Παναχαϊκής να κατακτήσει ένα τρίποντο -χρυσάφι απέναντι σε μια ομάδα που έχει τους ίδιους στόχους.

Με καταπληκτικό μπλοκ και σερβίς, αλλά και με τεράστιο πάθος και δυναμική στο παιχνίδι του ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη απέναντι σε μια «νευρική» Παναχαϊκή που πλήρωσε την αποβολή του Νίκου Ρουμελιώτη στο δεύτερο σετ και έκανε εύκολα λάθη στην υποδοχή της.

Μπλοκ-αρε και ξέφυγε

Ένας εντυπωσιακός και γεμάτος πάθος και δυναμική Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος στην αναμέτρηση και από τους πρώτους πόντους έδειξε τις προθέσεις που είχε απέναντι στην Παναχαϊκή.

Με πολύ καλό σερβίς-μπλοκ και τους Πανταλέων-Μπολζάνι να είναι σε καλή μέρα οι «πράσινοι» με το 25-17 πήραν εύκολα το προβάδισμα απέναντι στους «ροσονέρι» που είχαν πρόβλημα στην υποδοχή και έχασαν την επαφή με το σκορ μετά τα μισά του σετ.

Μια Παναχαϊκή που αν και βρέθηκε να χάνει με 3-0 με ένα σερί έκανε το 3-4, ωστόσο ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα δικό του σερί φθάνοντας στο 8-5 και το 13-9.

Οι Αχαϊοί του Παναγιώτη Παπαδόπουλου με μπλοκ του Οράμας μείωσαν στο 14-12, αλλά οι «πράσινοι» με τα λάθη των «κοκκινόμαυρων» αλλά και με τους άσος του Μπολζάνι (2) και το μπλοκ έφθασαν στο 21-12 βάζοντας ουσιαστικά τίτλους τέλους στο σετ.

Ένα σετ που κατέκτησε ο Παναθηναϊκός με τον Σιλμπερνάγκερ που έγραψε το 25-17 και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Νεύρα, αποβολές και 2-0

Το δεύτερο σετ είχε ένταση, πάθος και… αποβολές καθώς στο 10-10 αποβλήθηκε για διαμαρτυρία ο Νίκος Ρουμελιώτης και στο 13-11 ο τιμ μάνατζερ και Γενικός Γραμματέας της ΕΣΑΠ Κωνσταντίνος Παπασταθόπουλος για διαμαρτυρίες προς την Γραμματεία.

Ένα σετ που με διαγώνιο τον νεαρό Ντόντη δεν κατάφερε να σταθεί κόντρα στον Παναθηναϊκό που έφθασε στο 25-18 και το 2-0 εν μέσω αποθέωσης από τον κόσμο του που βρέθηκε στο Μετς.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά στο πρώτο σετ κάνοντας το 3-1 και 5-3 και λίγο αργότερα το 10-7. Η Παναχαϊκή ισοφάρισε σε 10-10 ωστόσο η επίθεση του Μπέλου έκανε το 11-10 προκαλώντας την αντίδραση του Νίκου Ρουμελιώτη που διαμαρτυρήθηκε στον Γιώργο Γεωργουλέα. Διαμαρτυρία που έφερε και την αποβολή του από τον Καλαματιανό διεθνή διαιτητή και τον Ντόντη στο γήπεδο.

Το 10-10 έγινε γρήγορα 12-10, ενώ το λάθος του Πόλχλοπεκ έκανε το 13-10 προκαλώντας νέα αντίδραση από τον τιμ μάνατζερ των Αχαϊών Κωνσταντίνο Παπασταθόπουλο προς την Γραμματεία και την αποβολή του στο 13-11.

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευόμενος τον εκνευρισμό των φιλοξενούμενων και το μπλοκ του Πανταλέων στον Οράμας έκανε το 17-11.

Ο Ντόντης μείωσε σε 18-14 για την Παναχαϊκή ωστόσο οι «πράσινοι» έφθασαν στο 22-16, ο άσος του Δρογκάρη έγραψε το 24-17, ενώ στο τέλος το λάθος σερβίς του Νιέβας έκανε το 25-18 και το 2-0.

Αυτοσυγκέντρωση και τρίποντο

Όπως και στα προηγούμενα δύο σετ έτσι και στο τρίτο ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά, ωστόσο η Παναχαϊκή κατάφερε να απειλή το μέχρι τα μισά. Ωστόσο η συνέχεια ήταν για τους γηπεδούχους που πήραν διαφορά και την κράτησαν μέχρι τέλους για να πανηγυρίσουν 3-0.

Ο Παναθηναϊκός με αποτελεσματικές επιθέσεις έφθασε στο 8-5, όμως η Παναχαϊκή με τον Κοτσιλιάνο και Ρουμελιώτη ισοφάρισε σε 10-10 πηγαίνοντας πόντο πόντο μέχρι το 15-15. Εκεί οι «πράσινοι» έκαναν το 17-15, ο Ένσινγκ αλλά και ο άσος του Δρογκάρη έκαναν το 20-16 δείχνοντας έτοιμοι για το τρίποντο.

Οι «ροσονέροι» λίγο αργότερα με τον Ρουμελιώτη και τον Κωστόπουλο μείωσαν σε 23-21 ξαναμπαίνοντας στον αγώνα αλλά το λάθο σερβίς του τελευταίου έκανε το 24-21.

Το μπλοκ του Οράμας στον Μπέλο έφερε την Παναχαϊκή στο 24-22 αλλά η επίθεση πρώτου χρόνου του Σιλμπερνάγκερ έγραψε το 25-22 και το 3-0.

*Πριν την έναρξη του αγώνα ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος παρέλαβε το βραβείο του MVP της 3ης αγωνιστικής. Βράβευση που πραγματοποίησε ο Λεωνίδας Πολέμης, με τον “μικρό” του Παναθηναϊκού να κερδίζει το χειροκρότημα των φιλάθλων.

*Στον αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του πρώην αντιπροέδρου της ΕΟΠΕ Γιώργου Κασιμάτη.

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...