Τρίποντο στη Σύρο για τον ανεβασμένο ΠΑΟΚ

Στη Σύρο, ο ΠΑΟΚ επικράτησε καθαρά με 3-0 του Φοίνικας και κατέκτησε το τρίποντο, το οποίο τον διατηρεί στη δεύτερη θέση την 7η αγωνιστική.

Αγωνιστικά, ο Δικέφαλος παρουσιάστηκε σοβαρός και με καθαρό μυαλό στα τελειώματα των φάσεων στο φινάλε των σετ. Ο Γκόμεζ με 14π ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ενώ ακολούθησαν Πελεκούδας-Γκιόν με 10π ενώ ο Σαφράνοβιτς έκανε… τη δουλειά στα δύσκολα σημειώνοντας με 9π.

Από την άλλη, ο Φοίνικας είχε πρώτο σκόρερ τον Γιορντάνοφ με 19π. ενώ τον ακολούθησε ο Λινζ με 14π. Οι Συριανοί θα μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση και σίγουρα στην πορεία του πρωταθλήματος θα φανούν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί με τα φαβορί.

Στο πρώτο σετ, ο Φοίνικας είχε τον έλεγχο με +5 (16-11) στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ αλλά ο ΠΑΟΚ ροκάνισε τη διαφορά και με ένα δικό του σερί προσπέρασε 20-21. Ο Πελεκούδας πήρε το μπλοκ άουτ για το 21-25 (0-1 σετ).

Στο δεύτερο σετ, η εικόνα ήταν κάπως διαφορετική με τον ΠΑΟΚ να φτάνει εύκολα στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 12-16 ενώ έφτασε πρώτος στο σετ μπολ (21-24). Ωστόσο, ο Φοίνικας που σε κανενα σημείο δεν παρατούσε το ματς, κατάφερε να ισοφαρίσει (24-24) με μπλοκ του Μαρούλη. Ο Σαφρανοβιτς πήρε το μπλοκ άουτ 24-25. Ο Γιορντάνοφ ισοφάρισε σε 25-25. Ο Σαφράνοβιτς με δύο συνεχής πόντους έκανε το 25-27 και το 0-2 στα σετ ο ΠΑΟΚ.

Με καλή ψυχολογία, λίγα λάθη και καλή τακτική ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά (9-16) με τους Γκόμεζ και Πελεκούδα. Και πάλι οι Συριανοί μείωσαν σε 20-22 με Πεντίδη και Γιορντάνοφ, όμως ο ανεβασμένος Γκόμεζ ήταν εκεί για τον Δικέφαλο που πανηγύρισε τη νίκη με 0-3 σετ (22-25).

Ο προπονητής του Φοίνικα Πολωνός Όσκαρ Κάσμαρτσικ που έκανε ντεμπούτο σε εντός έδρας αγώνα δήλωσε: «Ήταν ένα πολύ ωραία παιχνίδι, κόντρα σε δύο ισχυρές ομάδες. Από την πλευρά μας προσπαθήσαμε να πάρουμε τη νίκη, όμως ο ΠΑΟΚ ήταν πιο καλός σε κρίσιμα σημεία του ματς. Ιδιαίτερα στο πρώτο σετ στο οποίο ήμαστε μπροστά στο σκορ θα μπορούσαμε να το είχαμε κατακτήσει όμως για κάποιες λεπτομέρειες βρεθήκαμε πίσω στο σκορ. Από εκεί και πέρα στο δεύτερο και το τρίτο αν και ήμαστε πίσω στο σκορ, όμως πιέσαμε τον ΠΑΟΚ και δείξαμε πως αν συνεχίσουμε με τον ίδιο τρόπο, τότε θα μπορούμε να πετύχουμε πολλά πράγματα. Δεν μπορώ να πω ότι πάμε για το πρωτάθλημα, όμως αν δουλέψουμε όπως δουλέψαμε την εβδομάδα που μας πέρασε τότε σίγουρα θα έχουμε καλύτερα αποτελέσματα και θα μπορέσουμε να κοιτάξουμε στα… μάτια τόσο τον ΠΑΟΚ όσο και τον Ολυμπιακό. Ακολουθεί ένα δύσκολο παιχνίδι στην Χαλκίδα, το οποίο πρέπει να κερδίσουμε για ανέβουμε ψυχολογικά και βαθμολογικά».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Ντάνειλ Ρίτσι μετά το ματς είπε: «Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι το οποίο κερδίσαμε δύσκολα. Ο Φοίνικας και η Χαλκίδα είναι δύο ομάδες οι οποίες θα παίξουν πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρωτάθλημα. Από την πλευρά μας είχαμε ένα δύσκολο πρόγραμμα καθώς είχαμε δυνατά παιχνίδι τόσο στην Ελλάδα όσο και για το Champions League. Παίξαμε με την Χαλκίδα στην έδρα μας πέντε σετ, αλλά και στο Ευρωπαϊκό ματς και ο Φοίνικας μας δυσκόλεψε αρκετά». Για την συνέχεια μετά και τη νίκη επί του Φοίνικα ο τεχνικός του ΠΑΟΚ είπε: «Πλέον είμαστε κοντά στην βαθμολογία με τον Ολυμπιακό και θα πρέπει να δουλέψουμε ώστε να διεκδικήσουμε και πάλι το πρωτάθλημα. Βέβαια ακόμη είναι πολύ νωρίς, όμως πιστεύω τόσο εμείς όσο και ο Ολυμπιακός είμαστε ένα επίπεδο παραπάνω από τις άλλες ομάδες».

1ο σετ: 6-8, 16-11, 20-21, 22-25
2ο σετ: 5-8, 12-16, 18-21, 25-27
3ο σετ: 4-8, 9-16, 18-21, 22-25

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 4 άσσους, 42 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 25-27, 22-25) σε 89′

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάσμαρτσικ): Χήρας 3 (1/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαρούλης 3 (3 μπλοκ), Λινζ 14 (13/22 επ., 1 άσσος, 23% υπ. – 15% άριστες), Γιορντάνοφ 19 (18/31 επ., 1 μπλοκ), Πέτερλιν 9 (7/16 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ. – 33% άριστες), Γάτσης 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 45% υπ. – 18% άριστες), Σούρδι (45% υπ. – 18% άριστες), Ηλίας, Πεντίδης 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Σταυρακάκης.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Γκόμεζ 14 (11/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (9/12 επ., 1 μπλοκ), Βάλκιερς 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 9 (8/23 επ., 1 μπλοκ, 37% υπ. – 26% άριστες), Γκιόν 10 (6/19 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 77% υπ. – 38% άριστες), Παντακίδης 2 (2 άσσοι), Τερζής 1 (άσσος), Σωτηρίου 2 (2/4 επ., 33% υπ. – 33% άριστες).

Φωτό: Αντώνης Σολάρης