Τρίποντο στον Έσπερο για Ολυμπιακό

Στα «ερυθρόλευκα» βάφτηκε το ντέρμπι του Πειραιά που όμως φιλοξενήθηκε στην Καλλιθέα και ο Ολυμπιακός με το 3-0 επί του Εθνικού κατέκτησε το τρίποντο κατά την 3η αγωνιστική βάζοντας τέλος στο αήττητο των «κυανόλευκων».

Το πρώτο σετ δημιούργησε προσδοκίες για ένα πραγματικό ντέρμπι στο κλειστό του Εσπέρου καθώς ο Εθνικός βγάζοντας πάθος και ενθουσιασμό στο παιχνίδι του έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό που «ίδρωσε» για να φθάσει στο 22-25.

Ωστόσο η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στους «ερυθρολεύκους» που με εξαιρετικό σερβίς «έσπασαν» την υποδοχή των γηπεδούχων, έκαναν ευκολότερο το έργο του μπλοκ και με κορυφαίους τους Αλεξίεφ, Ντρζγκα και Πετρέα έφθασαν στο τρίποντο και τη νίκη που τους κρατά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Από την άλλη ο Εθνικός μετά το καλό ξεκίνημα «προδόθηκε» από την υποδοχή και τα λάθη με αποτέλεσμα η ομάδα του Σάκη Ψάρρα να γνωρίσει την πρώτη της φετινή ήττα.

Προβάδισμα με Αλεξίεφ

Με όπλο του το σερβίς και τον Αλεξίεφ να βγάζει τα κάστανα από την φωτιά ο Ολυμπιακός φρόντισε να πάρει δύσκολα το προβάδισμα επί του αξιόμαχου Εθνικού στο κλειστό του Εσπέρου.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν εντυπωσιακά από την γραμμή του σερβίς, με τον Ντρζγκα να σημαδεύει τον Βολουδάκη παίρνοντας δύο άσους έδωσε διαφορά στην ομάδα του με 1-4. Ο Εθνικός πλησίασε στο 4-6 με τον Δελιπρίμη, όμως Αλεξίεφ και Οϊβάνεν οδήγησαν τους Πειραιώτες στο 9-14 και το 12-17, για να κάνει το 12-18 με νέο άσο ο Πετρέας.

Παρά την διαφορά οι «κυανόλευκοι» του Σάκη Ψάρρα ανέβασαν τα ποσοστά τους σε υποδοχή και επίθεση και με τους Ναϊτ και Μαντέκα μείωσαν σε 17-20 κάνοντας ντέρμπι το παιχνίδι.

Με ενθουσιασμό και αποτελεσματικές επιθέσεις ο Εθνικός με τον Δελιπρίμη πλησίασε στο 20-22, όμως ο Αλεξίεφ και ο Πετρέας έκαναν το 21-24. Ο Μαντέκας προσπάθησε να ξαναβάλει τον Εθνικό στο παιχνίδι μειώνοντας σε 22-24, ωστόσο ο Ραουνβέρντινκ είχε διαφορετική άποψη και με κόντρα επίθεση νίκησε τον Ναϊτ στον φιλέ γράφοντας το 22-25 και το 0-1 για τους «ερυθρόλευκους».

Σερβίς για… Όσκαρ

Πολύ πιο εύκολο ήταν το έργο του Ολυμπιακού στο δεύτερο σετ καθώς το καλό σερβίς δημιούργησε πρόβλημα στην υποδοχή των τυπικά γηπεδούχων που έκαναν εύκολα λάθη χάνοντας την επαφή με το σκορ από τα μισά του σετ.

Ο Ολυμπιακός με αποτελεσματικές επιθέσεις έφθασε στο 68 και με τα λάθη των «κυανόλευκων», το μπλοκ, αλλά και τους Οϊβάνεν, Ραουβέρντνινκ έκαναν το 7-15.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό οι «ερυθρόλευκοι» του Μουνιόθ με τον Οϊβάνεν να είναι κέρβερος από την γραμμή η διαφορά ανέβηκε στο +8 (12-20).

Μια διαφορά που δεν δυσκολεύθηκε να κρατήσουν οι παίκτες του Ολυμπιακού που με τον άσο του Πετρέα, τον Ζουπάνη αλλά και το νέο λάθος του Αμπανόζ έφθασαν εύκολα στο 14-25 και το 0-2.

Τρίποντο στο…χαλαρό

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο σετ της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό να παίρνει από την αρχή το προβάδισμα και να μην αφήνει τους γηπεδούχους να αντιδράσουν.

Οι «ερυθρόλευκοι» με το 8-5 έφθασαν χωρίς προβλήματα στο πρώτο τεχνικό ταϊμ-άουτ, ο Οϊβάνεν χωρίς αντίπαλο στον φιλέ έκανε το 7-10, για να μειώσει σε 9-11 ο Ναϊτ.

Ο Ολυμπιακός με τον Πετρέα έφθασε στο 11-14, ενώ λίγο αργότερα ο Ανδρεάδης που είχε περάσει ως αλλαγή έκανε το 14-18.

Ο Εθνικός προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι με τον Ναϊτ που έκανε το 17-21 και το 19-22 με τον Δελιπρίμη, όμως ο Ολυμπιακός με τον Ζουπάνι έκανε τ 19-23 για να τελειώσει τον αγώνα στο 21-25 και το 0-3.

Φερνάντο Μουνιόθ (Προπονητής Ολυμπιακού) : «Στο πρώτο σετ είχαμε καταφέρει αν προηγηθούμε με 13-18 αλλά σε εκείνο το μέρος φαίνεται ότι χαλαρώσαμε λιγάκι, η προσοχή μας στο τεχνικό κομμάτι του παιχνιδιού έπεσε αρκετά με αποτέλεσμα να δώσουμε το δικαίωμα στον αντίπαλο μας να πιστέψει ότι μπορεί να μας πλησιάσει και να ξαναμπεί στον αγώνα. Θα πρέπει στο μέλλον να προσέχουμε περισσότερο σε τέτοιου είδους καταστάσεις.

Σίγουρα το γήπεδο που αγωνιστήκαμε σήμερα δεν προσφέρεται για να παίξει κανείς βόλεϊ υψηλού επιπέδου, αλλά έπρεπε να προσαρμοστούμε σε αυτό, να κερδίσουμε τον αγώνα και να φύγουμε. Κρατάω ότι θα πρέπει να βελτιώσουμε το κομμάτι που χάνουμε την αυτοσυγκέντρωση μας, αλλά και την αντίδραση και άμεση προσαρμογή της ομάδας μου στις συνθήκες του σημερινού αγώνα και της νίκης που κατέκτησε».

Σάκης Ψάρρας (Προπονητής Εθνικού) : «Γνωρίζαμε τις δυσκολίες του παιχνιδιού. Θέλαμε να παρουσιάσουμε ένα καλό πρόσωπο όπως και πιστεύω πως το είχαμε… Ήμασταν ανταγωνιστικοί στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και για μας ήταν κέρδος. Κάθε πόντος που πήραμε από τον Ολυμπιακό για εμάς είναι κέρδος που θα το βρούμε μπροστά μας. Η διαφορά ήταν στο πρώτο σετ, όπου είχαμε υψηλά ποσοστά στην επίθεση, στο σερβίς υποδοχή. Δεχθήκαμε κάποιους άσους και χάσαμε το σετ με 25-22. Αυτό ήταν και το καθοριστικό σημείο του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε περισσότερο απελευθερωμένος, παίζει καλύτερα, είναι καλύτερη ομάδα το περιμέναμε. Στο τρίτο σετ επίσης ήμασταν ανταγωνιστικοί  και καταφέραμε να αγχώσουμε τον Ολυμπιακό. Αυτό είναι κέρδος για εμάς που βλέπαμε το παιχνίδι ως προετοιμασία για τα επόμενα που θα έρθουν».

Ράουβερντικ (Ολυμπιακός) : «Δεν ήταν ένα από αυτά που λέμε εύκολα παιχνίδια, ο αντίπαλος μας είναι αρκετά δύσκολος και παρά το γεγονός ότι δεν πιάσαμε υψηλά στάνταρ απόδοσης είμαι χαρούμενος ότι καταφέραμε να πάρουμε την νίκη. Από αύριο θα πρέπει να επικεντρωθούμε στον επόμενο αγώνα για το πρωτάθλημα, έχουμε μια εβδομάδα καιρό να προετοιμαστούμε κατάλληλα και να διορθώσουμε τις ατέλειες που έχουμε στο παιχνίδι μας».

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...