Τρίποντο με Τζούριτς ο Αίας Ευόσμου

Συνεχίζοντας τις εντυπωσιακές του εμφανίσεις ο Εύας Ευόσμου επικράτησε 3-0 (25-14, 26-24, 21-25, 25-13) της Ηλιούπολης κατά την 6η αγωνιστική και με την 2η νίκη του στο πρωτάθλημα βρέθηκε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Με κεκτημένη ταχύτητα από τη νίκη της Τετάρτης, ο Αίας Ευόσμου φρόντισε να πανηγυρίσει μια ακόμη επιτυχία. Οι «ερυθρόλευκες» του Ηλία Ζωλασταθιάδη πραγματοποιώντας μια ακόμη πολύ καλή εμφάνιση επικράτησαν 3-0 της Ηλιούπολης στον Εύοσμο δείχνοντας δυνατές στην «μάχη» της παραμονής.

Με την Σάνια Τζούριτς να είναι η ηγέτιδα της ομάδας με 24 πόντους και τις Κλέπκου –Ανδρονικίδου με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα, ο Αίας Ευόσμου με το 25-14 πήρε εύκολα το προβάδισμα με 1-0 και έμεινε όρθιος στις λεπτομέρειες του δευτέρου όπου με το 26-24 έκανε το 2-0.

Η Ηλιούπολη με τις Τοτσίδου και Λιάγκη μείωσε σε 2-1 κατακτώντας το τρίτο σετ με 25-21 αλλά η συνέχεια ανήκε στις γηπεδούχες.

Στο τέταρτο σετ ο Αίας Ευόσμου έδειξε αποφασισμένος για το τρίποντο και εκμεταλλευόμενος τα λάθη της Ηλιούπολης με το 25-13 πανηγύρισε τη νίκη κερδίζοντας το χειροκρότημα του κόσμου του…

Δεύτερη νίκη για την ομάδα της Θεσσαλονίκης που πάει στην Κόρινθο το επόμενο Σάββατο με ανεβασμένη ψυχολογία, ενώ από την άλλη πλευρά οι «κυανέρυθρες» της Πηνελόπης Μπλάμη γνώρισαν την 3η συνεχόμενη ήττα τους στην κατηγορία…

Το… «ταμείο»

ΑΠΣ ΑΙΑΣ (Ζωλασταθιάδης): Ανδρονικίδου 12 (10/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 31% υπ.), Τζούριτς 24 (19/47 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 9 (6/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ηλιοπούλου 3 (3 άσσοι), Κούση 10 (7/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κλέπκου 14 (11/32 επ., 3 μπλοκ, 49% υπ.) / Γεωργιάδου (λ, 63% υπ.), Μάτιου 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Βλάχου 2 (2/3 επ.), Αργυρίου 1 (άσσος), Τζιαρλή 1 (μπλοκ),

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Μπλάμη): Μελετιάδη 5 (3/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τοτσίδου 18 (13/48 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 50% υπ.), Λιάγκη 15 (12/37 επ., 3 μπλοκ), Σαρακατσάνη 6 (2/19 επ., 4 μπλοκ, 24% υπ.), Λάβδα 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Αργυρίου 3 (1/7 επ., 2 μπλοκ) / Σκυθιώτη (λ, 27% υπ.), Χατζηγρηγορίου, Πανταζή, Γιαννακοπούλου (25% υπ.).

Ηλίας Ζωλασταθιάδης (ΑΠΣ Αίας): «Είναι ακριβώς αυτό που είχα πει και τις προηγούμενες φορές. Είμαστε σε μία σειρά αγώνων που μπορούμε να πάρουμε καθαρά αποτελέσματα. Μπήκαμε σε μια περίοδο που οποία έφυγαν τα δύσκολα παιχνίδια για εμάς και από εδώ και στο εξής ευελπιστούμε μόνο σε νίκες. Είμαστε μία ομάδα που μάχεται και κατά διαστήματα παίζει εξαιρετικά».

Πηνελόπη Μπλάμη (ΓΣ Ηλιούπολης): «Δεν πήγαμε καλά στην υποδοχή και στην άμυνα. Ήταν ευκαιρία για εμάς να πάρουμε το παιχνίδι και στα σημεία δεν καταφέραμε να ισοφαρίσουμε στα σετ 1-1. Κεφάλι ψηλά και συνεχίζουμε».