Τρίποντο ζωής για Ορεστιάδα

Τρίποντο που την κρατά ζωντανή στην διεκδίκηση της παραμονής της πανηγύρισε η Ορεστιάδα στον Έβρο καθώς με το 3-1 επί της Παναχαϊκής μείωσε την διαφορά της στους 3 από τους Αχαϊούς και την Κύζικο Nέας Περάμου.

Η αγωνιστική αντεπίθεση του Αθλητικού Ομίλου Ορεστιάδας συνεχίζεται στην Α1 καθώς οι ακρίτες με το 3-1 επί της Παναχαϊκής ζευγάρωσαν τις νίκες τους στην κατηγορία και παράλληλα ξαναμπήκαν δυναμικά στην διεκδίκηση της παραμονής τους.

Στο αγώνα –τελικό απέναντι στην Παναχαϊκή οι «πράσινοι» του Μπάμπη Σταματόπουλου με τους Λουκούμι- Μορέλο –Νας και Πεντίδη κατέκτησαν το πολύτιμο τρίποντο απέναντι στους Αχαιούς που πλήρωσαν τα πολλά λάθη τους σε καθοριστικά σημεία.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ μέχρι το πρώτο τεχνικό ταϊμ-άουτ (8-7), ωστόσο ο Πεντίδης με μπλοκ και καλό σερβίς έφερε τους γηπεδούχους στο 16-12. Με το μπλοκ να πολύ καλό για την Ορεστιάδα και τους Νας –Λουκούμι αποτελεσματικοί στην επίθεση οι Εβρίτες έκαναν το 21-14 και παρά το ότι η Παναχαϊκή μείωσε, το 25-19 έδωσε το προβάδισμα στους  «πράσινους».

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο από την αρχή μέχρι το 16-15, ωστόσο με μπλοκ του Ρεκ και λάθη των γηπεδούχων η Παναχαϊκή έκανε το 17-19. Η Ορεστιάδα όμως με τον Μορέλο και τον Λουκούμι έτρεξε ένα σερί προσπερνώντας με 21-20.

Η απάντηση των Αχαιών ήταν άμεση καθώς με ένα 3-0 έκαναν το 21-23  και στο τέλος με πόντο του Νίκου Ρουμελιώτη ισοφάρισαν σε 1-1 με το 23-25.

Με την ψυχολογία υπέρ της η Παναχαϊκή μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ κάνοντας το 9-13 και 10-14, όμως οι «πράσινοι» κατάφεραν με το μπλοκ και τον Νας και την άουτ επίθεση του Ρουμελιώτη να κάνουν το 14-14. Ο Ρουμελιώτης έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Παναχαϊκή με 14-15 ωστόσο τα λάθη του έλληνα διαγώνιου έφεραν την Ορεστιάδα στο 17-16.

Ο Κωστόπουλος έκανε το 18-19 για τους Πατρινούς, όμως ο Αντιφάκος και η νέα άστοχη επίθεση του Ρουμελιώτη έκαναν το 20-19. Ο Μαυραγάνης ισοφάρισε εκ νέου για την Παναχαϊκή, ωστόσο ο Λουκούμι με δύο συνεχόμενους πόντους του έγραψε το 22-20 και το 23-21, ενώ με μπλοκ του Πεντίδη στον Ρουμελιώτη έγινε το 25-22 και το 2-1.

Στο τέταρτο και καθοριστικό σετ η Παναχαϊκή είχαν μικρό προβάδισμα με 4-6 και 8-9, και 11-13, ωστόσο οι «πράσινοι» προσπέρασαν με 14-13 φθάνοντας πρώτοι στο δεύτερο τεχνικό ταϊμ-άουτ (16-15).

Ο Πεντίδης έπειτα από καλό σερβίς του Λέσκοφ έγραψε το 17-15, ο Λουκούμι το 18-15 και η άστοχη επίθεση του Ρουμελιώτη το 19-15.

Μια διαφορά που η Ορεστιάδα κράτησε παρά το ότι η Παναχαϊκή πλησίασε στο 21-19 με το λάθος του Λέσκοφ και στο τέλος με το 25-21 έκανε το 3-1 πανηγυρίζοντας το πολύτιμο τρίποντο.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 23-25, 25-22, 25-21)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Σταματόπουλος): Νας 15 (14/26 επ, 1 άσσος), Λέσκοφ 4 (1/2 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μορέλος 14 (13/24 επ, 1 μπλοκ, 76% υπ – 62% άριστες), Λουκούμι 17 (15/39 επ, 2 μπλοκ, 86% υπ – 50% άριστες), Πεντίδης 10 (6/8 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Αντιφάκος 9 (3/6 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 70% υπ – 43% άριστες), Ιωαννίδης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 14 (9/15 επ, 5 μπλοκ), Κοτσιλιάνο 11 (8/18 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ – 25% άριστες), Λιβαθηνός 1 (1/1 επ), Ρουμελιώτης Ν. 26 (24/51 επ, 2 άσσοι), Μαυραγάνης 6 (3/8 επ, 3 μπλοκ), Κωστόπουλος 9 (8/22 επ, 1 μπλοκ, 62% υπ – 41% άριστες) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 82% υπ – 52% άριστες), Ιτάλο.