«Τρίτωσε το καλό» για «Πάμβο»

Στο κλειστό γυμναστήριο «Γ. Τριαντάφυλλος» ο Παμβοχαϊκός με όπλο του το μπλοκ και εξαιρετικούς τους Γκράχαμ, Πέτι κατάφερε, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 από το Φοίνικα Σύρου να κερδίσει τελικά με 3-2 (22-25, 25-19, 27-25, 22-25, 15-12) τους «Πειρατές». Έτσι μετά και τον αποκλεισμό του Κυπέλλου, η ομάδα του Δεληκώστα, που εξελίσσεται πλέον σε “κακό δαίμονα” των Συριανών  με την τρίτη νίκη σε ισάριθμα φετινά ματς, έκανε ένα ακόμη βήμα για την 4άδα.

Ο Παμβοχαϊκός με αποτελεσματικές επιθέσεις από τους ακραίους του και καλοστημένο μπλοκ κατάφερε να προηγηθεί με 8-6 και 16-15, όμως στη συνέχεια ο Φοίνικας Σύρου με καλό σερβίς δυσκόλεψε το παιχνίδι των γηπεδούχων και με πρωταγωνιστή τον Εφραιμίδη πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 18-17. Το καλό σερβίς του Πέτι και το διπλό μπλοκ σε Μρντακ, από Γκράχαμ-Μπατζίμ έφερε σε απόσταση αναπνοής την ομάδα της Βόχας, 21-20 υποχρεώνοντας τον Νίκολιτς σε τάιμ άουτ. Το σερβίς του Μρντακ χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων και μετά τους πόντους των Ρεινάλντο, Χήρα οι Συριανοί έφτασαν από λάθος άμυνα του Παμβοχαϊκού στην κατάκτηση του α’ σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ ο Παμβοχαϊκός εκμεταλλευόμενος την άσχημη υποδοχή και την ανάπτυξη του Φοίνικα προηγήθηκε με 8-4 και 16-11. Οι κεντρικοί των γηπεδούχων φάνηκαν να «διαβάζουν» καλά το μοίρασμα του Πάρις με αποτέλεσμα να δυσκολεύονται πολύ οι επιθετικοί των «Πειρατών» που βρέθηκαν πίσω με 20-14. Κάπου εκεί η κερκίδα αποθέωσε τον Κώστα Δεληκώστα φωνάζοντας ρυθμικά το όνομα του τεχνικού του Παμβοχαϊκού, που χωρίς να δυσκολευθεί ιδιαίτερα με το καλό παιχνίδι του Σμιθ ισοφάρισε με το 25-19 του Πελεκούδα σε 1-1 τα σετ.

Στο γ’ σετ το πιεστικό σερβίς του Πέτι και τα λάθη του Φοίνικα έδωσαν ευκαιρία για επιτυχημένες κόντρα επιθέσεις στους γηπεδούχους που πήραν προβάδισμα με 6-3 και με το μπλοκ του Πελεκούδα, έπειτα από φάση διαρκείας έφτασαν με διαφορά 3 πόντων στο α’ τεχνικό ταίμ άουτ, 8-5. Το φλοτ σέρβις του Πάρις δυσκόλεψε την αντίπαλη υποδοχή και ο Ρεινάλντο έδωσε για πρώτη φορά στο σετ προβάδισμα στο Φοίνικα με 12-11, υποχρεώνοντας σε τάιμ άουτ τον Δεληκώστα. Μετά από μάχη πόντο-πόντο ο Παμβοχαϊκός με δύο συνεχόμενους άσους του Πέτι πέρασε μπροστά 17-15.

Ο Μρντακ “απάντησε” στο σερβίς των γηπεδούχων και έτσι μετά την ισοφάριση του Ρεινάλντο ο άσος του διαγώνιου των «Πειρατών» έδωσε προβάδισμα στους Συριανούς με 18-19, όμως από την άουτ επίθεση του Εφραιμίδη στη συνέχεια ο «Πάμβο» ανέκτησε με 21-20 το προβάδισμα. Με επίθεση του Πέτι οι γηπεδούχοι έφτασαν πρώτοι σε σετ μπολ 24-22 ο Ρεινάλντο με δυο επιθέσεις του ισοφάρισε σε 24-24  και με τριπλό μπλοκ ο Φοίνικας Σύρου προσπέρασε με 25-24. Πέτι και λάθος του Ρεινάλντο έκαναν το σκορ 26-25 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με το μεγαλοπρεπές μπλοκ  του Γκράχαμ στο Χήρα, ζευγάρωσαν μέσα σε επευφημίες της κερκίδας με 27-25 τα κερδισμένα τους σετ.

Στο δ’ σετ ο Φοίνικας έδειξε επηρεασμένος στην αρχή με αποτέλεσμα από τα λάθη των φιλοξενούμενων και αποτελεσματικό μπλοκ-άμυνα, ο Παμβοχαϊκός να προηγηθεί με 8-4. Με πιεστικό σερβίς αλλά και ευστοχία στο τελείωμα των φάσεων ο Μρντακ πήρε στις πλάτες του τους “Πειρατές” που κατάφεραν με ανεβασμένο μπλοκ, να σπάσουν μπάλες και με κόντρα επιθέσεις να ξεφύγουν στη συνέχεια με 14-10 για να φτάσουν με μία “φωτοβολίδα’ του Μρντακ στο 16-14.

Η είσοδος του Αγγελόπουλου αντί του Τζελάτη στο ματς, ψήλωσε το μπλοκ των γηπεδούχων που σε συνδυασμό με τα λάθη των Συριανών και το “φονικό” ένστικτο του Πέτι, μείωσαν σε 19-17. Τελικά όμως οι φιλοξενούμενοι στο 22-19 από 3 συνεχόμενα λάθη των γηπεδούχων ισοφάρισαν σε 2-2 σετ με 25-20 στέλνοντας το ματς στη… ρουλέτα του 5ου σετ.

Εκεί η ομάδα του Δεληκώστα καλύτερη σε σερβίς και μπλοκ κατάφερε να πάρει μία διαφορά ασφαλείας 10-6 και παρά την αντίδραση των φιλοξενούμενων, που μείωσαν σε 12-9 να πανηγυρίσουν με 15-12 το σπουδαίο δίποντο και τη νίκη.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 25-19, 27-25, 20-25, 15-12) σε 128′

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Σμιθ 1 (μπλοκ) Γκράχαμ 17 (11/19 επ, 6 μπλοκ), Πέτι 21 (17/40 επ, 4 άσσοι, 52% υπ – 33% άριστες), Πελεκούδας 11 (5/8 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Τζελάτι 10 (8/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπατατζίμ 18 (16/27 επ, 2 μπλοκ, 83% υπ – 50% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 65% υπ – 30% άριστες), Αγγελόπουλος, Παπάζογλου, Σκαρλατίδης.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χήρας 9 (7/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μρντακ 24 (20/35 επ, 4 άσσοι), Πάρις 1 (1 άσσος), Ρεϊνάλντο 23 (21/44 επ, 2 μπλοκ, 59% υπ – 35% άριστες), Εφραιμίδης 11 (10/25 επ, 1 μπλοκ, 47% υπ – 37% άριστες), Τουράνιανιν 6 (6/16 επ) / Ζήσης (λ, 70% υπ – 45% άριστες), Δημητριάδης, Σζάρεκ, Παπαδόπουλος.

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...