Βλέπει 4άδα ο Πανναξιακός

Mε τη νίκη στις αποσκευές επιστρέφει στην βάση του ο Πανναξιακός καθώς με το 3-0 πέρασε νικηφόρα από την Ηλιούπολη και με το τρίποντο βλέπει 4άδα μειώνοντας πλέον την διαφορά του από την Σαντορίνη στους 3 πόντους.

Με καλό σερβίς –μπλοκ ο Πανναξιακός δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Ηλιούπολη και με το 3-0 κατέκτησε την 11η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα που του δίνει το δικαίωμα να στοχεύει την είσοδό του στην 4άδα.

Αντίθετα με την ήττα της η Ηλιούπολη έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει τον Αίαντα Ευόσμου και να βρεθεί στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Πανναξιακός με κορυφαίες τις Διώτη και Μπράουν ξεκίνησε αποφασισμένος για το τρίποντο και με αποτελεσματικότητα σε επίθεση και με πίεση από το σερβίς απέκτησε από νωρίς το προβάδισμα στα δύο πρώτα σετ και με το 25-19 και 25-15 έκανε το 2-0.

Η Ηλιούπολη στο τρίτο σετ ανεβάζοντας τα ποσοστά της στην επίθεση και με τις Τοτσίδου και Λιάγκη παρουσιάστηκε καλύτερος και είχε τον έλεγχο του σετ μέχρι το δεύτερο τεχνικό ταϊμ-άουτ.

Ο Πανναξιακός όμως παρά την βελτίωση των γηπεδούχων κατάφερε να πάρει τις κρίσιμες επιθέσεις και στο τέλος με το 26-24 να φθάσει στο «καθαρό» τρίποντο και να ολοκληρώσει με χαμόγελα τις υποχρεώσεις του στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 19ης αγωνιστικής.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, η πρώην διεθνής αθλήτρια Ελένη Φραγκιαδάκη, βράβευσε την Μανωλίνα Κωνσταντίνου για την ανάδειξή της ως MVP της 17ης αγωνιστικής.

Πηνελόπη Μπλάμη (ΓΣ Ηλιούπολης): «Ήμασταν πολύ κακοί στην επίθεση χωρίς η Νάξος να κάνει την καλύτερη της εμφάνιση. Είχαμε άσχημα ποσοστά στην επίθεση και δεν είχαμε μπλοκ».

Κώστας Παπαδόπουλος (Πανναξιακός): «Είμαστε ικανοποιημένοι που πήραμε ένα καθαρό τρίποντο. Έχουμε μία σειρά αγώνων που θέλουμε να πάρουμε βαθμούς. Θα κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας για να μπούμε στη τετράδα. Το πιο σημαντικό είναι ότι επιβεβαιώνεται η αγωνιστική μας άνοδος και αυτό είναι το σημαντικότερο».

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Μπλάμη): Αργυρίου 3 (3/8 επ.), Κωνσταντίνου 8 (8/22 επ., 58% υπ.), Λάβδα 1 (1/4 επ.), Λιάγκη 10 (9/23 επ., 1 άσσος), Μελετιάδη 1 (1/2 επ.), Τοτσίδου 19 (18/44 επ., 1 άσσος, 59% υπ.) / Σκυθιώτη (λ, 48% υπ.), Μπόκη, Πανταζή, Χατζηγρηγορίου.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Παπαδόπουλος): Διώτη 11 (8/20 επ., 3 άσσοι, 38% υπ.), Καλαντάτζε 6 (3/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κάλτερ 8 (7/19 επ., 1 μπλοκ, 23% υπ.), Κουνάδη 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Μπράουν 11 (6/10 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ντάλτον 8 (6/23 επ., 2 μπλοκ) / Ιακωβίδου (λ, 29% υπ.), Μπολέτου, Νούσια.