Volleyleague: Σκούπισε ΠΑΟΚ και στέφθηκε ξανά Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός καθάρισε τη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος και με 3-0 νίκες επί του ΠΑΟΚ κατέκτησε τον 29 πρωτάταθλημα στην ιστορία του. Οι ερυθρόλευκοι στο τρίτο και τελευταίο ματς στο κατάμεστο κλειστό του Ρέντη επικράτησαν με 3-0 σετ του Δικεφάλου που παρουσιάστηκε καλύτερος αλλά δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο απέναντι στους γηπεδούχους που απέδειξαν -ότι παρά τους τραυματισμούς και την απώλεια του Κυπέλλου- όχι μόνο δεν πτοήθηκαν αλλά έβγαλαν μέταλλο πρωταθλητή σε όλη τη σειρά.

Ανατροπή, ενέργεια και 1-0

Αναγνωριστικοί οι πρώτοι πόντοι του σετ για τις δυο ομάδες με τον ΠΑΟΚ παίρνουν εύθραυστο προβάδισμα 16-19, μετά από λάθος τους Σμιτ στο σερβίς. Ο εξαιρετικός για ακόμα ένα παιχνίδι Γερούν Ράουβερντινκ μείωσε σε 18-20 και με άσο ο Πετρέας έφερε τη διαφορά στον πόνρο(20-21).  Παρόλα αυτά ο Δικέφαλο διατηρούσε το +2 (20-22) μέχρι το μπλοκ του Σμιτ και το κερδισμένο μπλοκ άουτ του Αλεξίεφ για το 22-22. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε εκ νέου με τον Σαφράνοβιτς αλλά έχασε το σερβίς γις το  23-23. Ο θηριώδης Σμιτ σε ένα ακόμα μπλοκ έδωσε το σετ μπολ (24-23) στους γηπεδούχους, ακολουθησε ισοφάριση σε 24-24, και ο Τόντορ Αλεξίεφ πήρε επάνω του το… φινάλε του πρώτου σετ για το 26-24!

Με σουπερ Ράουβερντινκ το 2-0

Πόντο πόντο το ξεκίνημα και του δευτέρου σετ με το Δικέφαλο να ξεφεύγει 4-7 και τον Ολυμπιακό να ροκανίζει γρήγορα 6-7 με μπλοκ του Ανδρεάδη. Ίδιο μοτίβο στο σετ με τον ΠΑΟΚ  πάλι στο +3 (7-10)  και τη διαφορά στη μέγιστη τιμή του +5 (12-17). Οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν το προβάδισμα 15-20 αλλά ο Ολυμπιακός δεν παράταγε καμία φάση Με ένα 3-0 σερί και επίθεση του Αλεξίεφ μείωσς σε 18-20. Ακολούθησε το 18-21 και το 19-21 ξανά από τον Αλεξίεφ. Ο Πετρέας μπλόκαρε τον Τακουρίδη (20-21) και ο Ράουβερντινκ με κερδισμένο μπλοκ άουτ ισοφάρισε σε 21-21. Το γήπεδο ήταν… στο πόδι και με την ενέργεια και την ώθηση των φιλάθλων τους, οι γηπεδούχοι με πρωταωνιστή τον Ράουβερντινκ έκαναν το 2-0 στα σετ με 25-23.

Τυπική διαδικασία και κούπα

Στο τρίτο σετ, οι δυο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 10-10 και το 13-13. Από εκείνο το σημείο και μετά οι Πειραιώτες με σερί 5-0 έφτασαν στο 18-13 με τον Ράουβερντινκ. Ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα με τον ΠΑΟΚ να μην τα παρατάει και να ροκανίζει στο 24-23 μετά από τα σερβίς του Σαφράνοβιτς. Την… σφραγίδα του στο σετ έβαλε ο Σμιτ διαμορφώνοντας το 25-23και τα πανηγύρια ξεκίνησαν…

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Κουτσούλας.

1ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 26-24

2ο σετ: 6-8, 12-16, 18-21, 25-23

3ο σετ: 5-8, 16-13, 21-18, 25-23

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 45 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 44 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (26-24, 25-23, 25-23) σε 89′

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Πετρέας 7 (2/6 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Σμιτ 20 (15/30 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1/2 επ.), Αλεξίεφ 13 (11/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 36% άριστες), Ραούβερντινκ 13 (13/18 επ., 62% υπ. – 50% άριστες) / Στεφάνου (λ, 44% υπ. – 17% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιούρι Φιλίποφ): Όκολιτς 7 (5/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μουαγκουτουτία 10 (10/14 επ., 61% υπ. – 48% άριστες), Φιλίποφ 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ), Κλάπβαϊκ 20 (15/28 επ., 5 άσσοι), Σαφράνοβιτς 10 (8/14 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 19% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 57% υπ. – 29% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Γάτσης, Μπούτος.