Ξέσπασε στην Κηφισιά

Ό,τι δεν κατάφερε κόντρα Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ, με τις ήττες σε Volleyleague και Κύπελλο, ο Εθνικός Αλέξανδρούπολης το πέτυχε στο Ζηρίνειο, όπου δίνοντας συνέχεια στις καλές του εμφανίσεις, έστω και στα… σημεία επικράτησε με 3-0 σετ της Κηφισιάς.

Οι δύο ομάδες πρόσφεραν όμορφο θέαμα στους θεατές που βρέθηκαν στο κλειστό της Κηφισιάς, καθώς όλα τα σετ είχαν έντονο σασπένς και κρίθηκαν στον.. πόντο για τους Εβρίτες. Καθοδηγούμενο αριστοτεχνικά από τον πασαδόρο τους Χαριτωνίδη οι φιλοξενούμενοι, που είχαν σε μεγάλη ημέρα τους ξένους τους, αλλά και τον συνήθη σκόρερ τους Παλέντζα ήταν άκρως αποτελεσματικοί σε επίθεση (62%) και μπλοκ.

Στο 1ο σετ μετά από συνεχείς εναλλαγές στο σκορ η Κηφισιά με τον άσσο του Παπαγγελλόπουλου ξέφυγε για πρώτη φορά με +2 (19-17). Με δύο μπλοκ από τους Στίγγα και Παλέντζα ο Εθνικός προηγήθηκε 20-19, αλλά η Κηφισιά με ωραίες άμυνες και επίθεση του Πούλκο έφτασε στο σετ μπολ 25-24. Ο Στίγγας ισοφάρισε, ο Λεάλ έκανε το 26-25 και ο Χαριτωνίδης με άσσο έκανε το 27-25.

Στο 2ο σετ ο Εθνικός ξέφυγε από 11-8 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 22-0. Η Κηφισιά με τον Πούλκο στο σερβίς και δυνατό μπλοκ έτρεξε ένα σερί 3-0 και πέρασε μπροστά με 23-22. Η Κηφισιά έφτασε σε σετ μπολ με επίθεση του Γιορντανοφ (24-23), όμως οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 24-25 μετά από μπλοκ του Γκόμεζ πάνω στον Βούλγαρο διαγώνιο. Στην επόμενη φάση ο Μουρούτης σε προσπάθεια για επίθεση, την οποία δεν πήρε, έπεσε πάνω στο φιλέ και έτσι ο Εθνικός πήρε το σετ με 26-24.

Στο 3ο σετ η Κηφισιά ξέφυγε με 11-7 και 15-12. Ο Εθνικός ισοφάρισε 16-16, αλλά δύο λάθη των φιλοξενούμενων έδωσαν το προβάδισμα στην Κηφισιά 19-17. Ο Εθνικός πέρασε μπροστά με 22-21 μετά από λάθος του Λάππα (μετά από επίθεση πέρασε στο τερέν των αντιπάλων). Ο Εθνικός με επίθεση του Παλέντζα έφτασε σε ματς μπολ και το ματς τελείωσεμε φιλέ του Παπαγγελόπουλου.

Κώστας Αρσενιάδης (προπονητής ΑΟΠ Κηφισιάς) είπε: «Όπως κερδίζεις έτσι χάνεις. Το πρωτάθλημα είναι μεγάλο και υπάρχουν καλές και κακές στιγμές. Χάσαμε τρία σετ στις λεπτομέρειες. Μας επηρέασε ο τρόπος με τον οποίο χάσαμε το πρώτο σετ. Θεωρώ ότι αυτό ήταν καθοριστικό σημείο του αγώνα. Έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στους παίκτες μου οι οποίοι κάνουν μεγάλη προσπάθεια.
Το πρωτάθλημα έχει δρόμο ακόμα. Δεν παίζει μεγάλο ρόλο η θέση που θα πάρει μία ομάδα στην κανονική περίοδο, αλλά η κατάσταση που θα βρεθεί στα πλέι οφ».

Σάκης Μουστακίδης (προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης): «Είμαστε χαρούμενοι για τη νίκη μας απέναντι σε ένας δύσκολο αντίπαλο. Πιθανότατα κάναμε το καλύτερο φετινό μας παιχνίδι. Το τελευταίο διάστημα δείχνουμε μία σταθερότητα στην απόδοσή μας. Οι παίκτες μου έχουν απελευθερωθεί και παίζουν σύμφωνα με τις πραγματικές τους δυνατότητες . Πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου».

Τα σετ: 0-3 (25-27, 24-26, 23-25) σε 85′

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Χριστοφιδέλης 10 (9/19 επ, 1 μπλοκ, 62% υπ – 46% άριστες), Μουρούτης 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 5 (4/4 επ, 1 μπλοκ), Πούλκο 14 (13/19 επ, 1 άσσος, 63% υπ – 19% άριστες), Γιορντάνοφ 19 (19/37 επ) / Ταμπουρατζής (λ, 55% υπ – 32% άριστες), Καρατζάς, Λάππας 1 (1/2 επ, 100% υπ – 67% άριστες), Εφραιμίδης.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 19 (16/28 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 52% υπ – 31% άριστες), Βανέγκας 15 (13/17 επ, 2 μπλοκ, 40% υπ – 20% άριστες), Χαριτωνίδης 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Στίγγας 5 (3/7 επ, 2 μπλοκ), Παλέντζας 18 (16/25 επ, 2 μπλοκ), Τσέλιος 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 70% υπ – 30% άριστες), Καβαρατζής, Βλαχόπουλος.