ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

“Ζωντανές” οι κορασίδες 3-1 την Αυστρία

Μεγάλη νίκη που διατηρεί ολοζώντανες τις ελπίδες πρόκρισης πέτυχε η εθνική κορασίδων με 3-1 κόντρα στην Αυστρία στην πόλη Μπαρ του Μαυροβουνίου.

Η νίκη της ομάδας του Καμπερίδη ήταν θρίλερ στην αρχή του καθώς πήρε τα δύο πρώτα σετ στις λεπτομέρειες με 26-24, 25-23. Οι τυπικά φιλοξενούμενες μείωσαν σε 18-25 αλλά οι διεθνείς με μεγάλη αποφασιστικότητα και πάθος στο τέταρτο σετ επικράτησαν με 25-16.

Τα κορίτσια του Κυριάκου Καμπερίδη χρειάστηκε να κάνουν ανατροπή στο πρώτο σετ όταν βρέθηκαν να χάνουν με 16-13, ενώ στο δεύτερο σετ έκαναν τα εύκολα δύσκολα καθώς αν και προηγήθηκαν με 16-12 πήρα και αυτό το σετ στις λεπτομέρειες.

Οι Αυστριακές δεν παράτησαν το παιχνίδι και πήραν το τρίτο σετ ωστόσο στο δ’ σετ η Ελληνική ομάδα περιόρισε την Αυστρία στο 20% στην επίθεση και έφτασε εύκολα στη νίκη.

Πλέον όλα θα ξεκαθαρίσουν την τελευταία αγωνιστική που το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αντιμετωπίσει τη διοργανώτρια Μαυροβούνιο

Κυριακος Καμπερίδης (Προπονητής Ελλάδας) : «Χωρίς να παίξουμε και πάλι καλά, καταφέραμε να κερδίσουμε το παιχνίδι. Ουσιαστικά παίζαμε κόντρα στον εαυτό μας, αλλά το σημαντικό είναι ότι έχουμε την τύχη στα χέρια μας και με μία καθαρή νίκη κόντρα στο Μαυροβούνιο θα πάρουμε την πρόκριση. Υπάρχει πολύ μεγαλύτερος άγχος απ’ ότι θα έπρεπε, ενώ και σήμερα είχαμε μεγάλο πρόβλημα στην υποδοχή που είναι καλό μας στοιχείο και δεν μπορέσαμε και πάλι να έχουμε καλή ανάπτυξη».

Τα σετ: 26-24, 25-23, 18-25, 25-16

Ελλάδα (Καμπερίδης): Παπάζογλου 6 (5/18 επ., 1 μπλοκ, 17% υπ. – 08% άριστες), Βλάχου 6 (3/4 επ., 3 άσοι), Φακοπουλίδου 20 (17/44 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 26% υπ. – 19% άριστες), Πήττα 5 (3/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Διάλλα 12 (7/14 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Καστάνου 8 (5/18 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ξανθοπούλου –λ (43% υπ. – 43% άριστες) / Αλεξάκου 4 (3/13 επ., 1 άσο, 40% υπ. – 33% άριστες), Καραφουλίδου 9 (4/11 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ)

Αυστρία (Λι): Επουρέ, 10 (8/17 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χόρβατιτς 4 (1/4 επ., 3 άσοι), Χόλτζερ 10 (7/20 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 32% υπ. – 12% άριστες), Φρέινσχλάγκ 16 (14/47 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 30% υπ. – 30% άριστες), Κρέπερ 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Σάριτς 8 (3/12 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Χέφερ –λ (29% υπ. – 21% άριστες) / Γένερ – Μπράουνσμιντ-λ, Σχάμπερλ, Τόρκερ, Γιάχν, Πλένινγκερ,