Ζωντανό το όνειρο για Θέτιδα

Φωτιά στην μάχη της παραμονής έβαλε η Θέτιδα Βούλας καθώς η νίκη της επί της Ελπίδας Αμπελοκήπων με 3-1 σε συνδυασμό με την ήττα του Αίαντα Ευόσμου αναζωπύρωσε της ελπίδες παραμονής της στην κατηγορία.

Με την Εσντέλ και το σερβίς της η Θέτιδα Βούλας κατάφερε να πάρει τη νίκη της αγωνιστικής στην Θεσσαλονίκη και με το 1-3 επί της Ελπίδας Αμπελοκήπων παρέμεινε ζωντανή στην διεκδίκηση της παραμονής της στην κατηγορία.

Η ομάδα του Σούλη Τουρσούγκα πέρασε νικηφόρα από το κλειστό «Ι. Λεμονίδης» εκμεταλλευόμενη και το άγχος που είχαν οι γηπεδούχες που δεν μπόρεσαν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα και να προσπεράσουν τον Αίαντα Ευόσμου.

Σημαντικό για την εξέλιξη του ματς ήταν το πρώτο σετ, όπου η Ελπίδα προηγήθηκε με 20-17, αλλά η Θέτις το γύρισε χάρη στα καλά σέρβις της Φρεντς και της Αργυροπούλου. Η ομάδα της Βούλας πήρε πιο εύκολα το δέυτερο σετ, στο οποίο η Ελπίδα έχασε 6 σέρβις (!), αλλά οι «πράσινες» αντέδρασαν στο τρίτο σετ.

Το τέταρτο σετ είχε ανάλογη εξέλιξη με το πρώτο, αφού η Ελπίδα προηγήθηκε με 22-18 και η Φρεντς με ένα τρομερό σερί στο σέρβις έφερε την ομάδα της μπροστά με 22-24. Ακολούθησε η ισοφάριση της Ελπίδας και στους τελευταίους πόντους η Θέτις έδειξε μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και πήρε τους τρεις βαθμούς.

Γιώργος Χρυσομαλλίδης (Προπονητής Ελπίδας Αμπελοκήπων) : «Πληρώσαμε την κακή προετοιμασία αυτής της εβδομάδας, λόγω ασθενειών και του φάιναλ φορ νεανίδων. Αν άρχιζε το πρωτάθλημα τώρα, η Θέτις θα είχε αλλάξει τους συσχετισμούς με την ομάδα που έχει. Ομως, ακόμη δεν τελείωσε τίποτε και συνεχίζουμε την προσπάθειά μας για την σωτηρία».

Σούλης Τουρσούγκας (Προπονητής Θέτιδας Βούλας) : «Ηταν ένα πολύ ωραίο ματς και εμείς κάναμε το καλύτερό μας φετινό παιχνίδι. Η Ελπίδα είναι ομάδα με πολύ μέλλον και ταλέντο και της εύχομαι τα καλύτερα. Στη μάχη της σωτηρίας είμαστε ακόμη πίσω και το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να δίνουμε τον καλύτερό μας εαυτό σε κάθε αγώνα».

Tα σετ: 23-25, 20-25, 25-20, 25-27

ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Κ. Μπολέτου, Μ. Μπολέτου, Παπάζογλου, Καλανταρίδου, Καλαντάτζε, Γουίλσον, Σουπιώνη (λ) – Καλαϊτζάκη, Γεροβασιλείου, Καραμούτσα.
ΘΕΤΙΣ (Τουρσούγκας): Μελετιάδη, Κιουτσιούκη, Εσντέλ, Φρεντς, Γιόβιτς, Βαρουδάκη, Ξηντάρα (λ) – Αργυροπούλου, Τοντάι.