Ανατρεπτικό τρίποντο της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο

H Κηφισιά νίκησε με 3-1 σετ το Μίλωνα, κατακτώντας δεύτερο και συνεχόμενο τρίποντο στο πρωτάθλημα της Volley League μετά την επανέναρξη. Mε την ολοκλήρωση της 4ης αγωνιστικής η Κηφισιά έφτασε τους 6 βαθμούς, διατηρήθηκε στην 5η θέση και… καραδοκεί από τις ομάδες της πρώτης τετράδας, ενώ ο Μίλων βρίσκεται στην 6η θέση με 1 βαθμό.

Η αναμέτρηση ήταν πραγματικά αμφίρροπη και η γεύση που άφησε στο Μίλωνα δικαίως ήταν πικρόγλυκη, καθώς στο 1ο και στο 3ο σετ δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που είχε και η Κηφισιά δύο φορές του πήρε τα σετ μέσα από τα χέρια του. Στο 1ο σετ ο Μίλων προηγήθηκε 24-19 αλλά έχασε το σετ, πήρε το 2ο σετ ενώ βρέθηκε να χάνει 20-18 και έχασε το 3ο ενώ προηγήθηκε 14-11. Στο 4ο σετ η Κηφισιά καλύτερη, με σωστή υποδοχή και το Νικολάκη να κάνει τη διαφορά πήρε τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ της Κηφισιάς ήταν ο Νίκος Ζουπάνης με 22 πόντους και μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κυριάκος Σπυριούνης ο οποίος έκανε εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στην παλιά του ομάδα. Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Τσάμπερλεϊν.

O διαγώνιος του Μίλωνα και πρώην της Κηφισιάς Τέιλορ Χαντ είπε: «Σίγουρα το πρώτο σετ ήταν το «κλειδί» του παιχνιδιού. Είχαμε την ευκαιρία να το κατακτήσουμε και να φύγουμε από το Ζηρίνειο με τουλάχιστον ένα βαθμό. Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Η Κηφισιά δεν το έβαλε κάτω και το κατέκτησε. Αξίζει συγχαρητήρια ο Νίκος Ζουπάνης και η Κηφισιά για αυτή την ανατροπή. Σίγουρα κάναμε και κάποια λάθη τα οποία μας στοίχησαν σε εκείνο το σημείο του αγώνα. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και θα μπορούσαμε να το κατακτήσουμε και εμείς. Κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Όσον αφορά την επιστροφή μου στο Ζηρίνειο ως αντίπαλος της Κηφισιάς σίγουρα μου δημιούργησε συναισθήματα. Έχω φίλους και πρώην συμπαίκτες στην ομάδα της Κηφισιάς και σίγουρα χάρηκα που τους είδα. Διασκέδασα το παιχνίδι, έδωσα τον καλύτερο εαυτό μου για τη νίκη, αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε».

Ο προπονητής της Κηφισιάς Νίκος Νίκος Ζαλμάς είπε: «Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη νίκη και την εμφάνιση. Η ανατροπή του πρώτου σετ και ο τρόπος με τον οποίο το γυρίσαμε ήταν σημαντική. Είχαμε μία κακή εβδομάδα στην προπόνηση με αρκετούς τραυματισμούς. Σε πολλά σημεία του αγώνα τηρήσαμε αυτά που είχαμε πει. Είμασταν αποτελεσματικοί στο side out, είχαμε υπομονή στα ράλι και δεν κάναμε πολλά λάθη στο σερβίς. Είναι σημαντικό ότι κατακτήσαμε τους τρεις βαθμούς καθώς μπροστά μας έχουμε μία τετράδα παιχνιδιών που είναι ιδιαίτερα δύσκολα».

Ο κεντρικός της Κηφισιάς Αχιλλέας Μπάσης δήλωσε: «Ήταν ένα δύσκολο απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο. Το παιχνίδι θεωρώ ότι κρίθηκε στο πρώτο σετ στο οποίο δείξαμε ψυχή και κάναμε μία μεγάλη ανατροπή. Για εμάς είναι σημαντικό που καταφέραμε και κατακτήσαμε τους τρεις πόντους. Μπροστά μας έχουμε ένα δύσκολο πρόγραμμα και πρέπει να μείνουμε συγκεντρωμένοι για να πετύχουμε τους στόχους μας».

Ο προπονητής του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλωνα Σάκης Ψάρρας είπε: «Ήταν ένα αμφίρροπο παιχνίδι ειδικά για τρία σετ. Οι δύο ομάδες ήταν ισοδύναμες και οι παίκτες πάλεψαν σε κάθε πόντο. Ήταν ένα καταπληκτικό παιχνίδι και είμαστε ευχαριστημένοι για την προσπάθεια μας. Όπως πήγε το παιχνίδι ήταν λογικό που κατέληξε στην πλευρά των γηπεδούχων, καθώς κάποιες φορές υπερισχύει η έδρα. Το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα και εμείς θα συνεχίσουμε την προσπάθεια. Όλοι μας είμαστε χαρούμενοι που γυρίσαμε στα γήπεδα».

Διαιτητές: Φραγκάκης, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Παπαγιαννόπουλος, Κατερλή, Γραμματεία: Μπίτσικα.

1ο σετ: 8-6, 13-16, 18-21, 30-28

2ο σετ: 8-4, 16-15, 21-20, 24-26

3ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 25-23

4ο σετ: 7-8, 16-12, 21-15, 25-19

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 7 άσσους, 57 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα προήλθαν από 1 άσσο, 57 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (30-28, 24-26, 25-23, 25-19) σε 117′

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Ζουπάνι 22 (20/43 επ., 2 άσσοι), Κωτσάκης 1 (1/1 επ., 53% υπ. – 33% άριστες), Μπάσης 9 (5/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τσάμπερλεϊν 15 (8/11 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Σπυριούνης 20 (18/38 επ., 2 μπλοκ, 79% υπ. – 28% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 75% υπ. – 42% άριστες), Σωνάκης (λ), Παπαδόπουλος Γ., Παπαδόπουλος Π. 6 (4/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 73% υπ. – 36% άριστες), Μελλές.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπ. 12 (12/25 επ., 43% υπ. – 7% άριστες), Μάζιαρζ 9 (4/10 επ., 5 μπλοκ), Χαντ 28 (27/50 επ., 1 μπλοκ), Δρογκάρης 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ), Λάππας 9 (7/17 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. – 7% άριστες) / Δαρίδης (λ, 67% υπ. – 15% άριστες), Χανδρινός Αρ. (λ), Μαντέκας (56% υπ. – 22% άριστες).

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...