Μπήκε ξανά σε νικηφόρα… τροχιά ο Άρης

Σε «απόρθητο φρούριο» εξελίσσεται φέτος το ΔΑΚ Πυλαίας για τις αήττητες «κίτρινες» που το Σάββατο 25 Νοεμβρίου στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής Volleyleague γυνιακών με τη νίκη τους 3-0 3-0 (25-18, 25-21, 25-20) με  το Μαρκόπουλου πανηγύρισαν την 4η εντός έδρας νίκη τους σε ισάριθμα ματς και επέστρεψαν ξανά στα επιτυχημένα αποτελέσματα, στερώντας την ευκαιρία στον τεχνικό του ΑΟΜ,  Κώστα Σωτηρόπουλου να συνδυάσει το ντεμπούτο του στον πάγκο των φιλοξενούμενων με θετικό απότέλεσμα.

Στην επιστροφή τους από την Σαντορίνη οι γηπεδούχες ήθελαν πάση θυσία να διατηρήσουν το αήττητό της έδρας τους και ο αντίπαλος από τα Μεσόγεια, με το νέο τεχνικό στον πάγκο του, Σωτηρόπουλο να χει μόλις λίγες ώρες δουλειάς στα Μεσόγεια, φάνταζε ως η ιδανική περίπτωση για να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις της ήττας από τον ΑΟ Θήρας.

Το παιχνίδι στο κλειστό της Πυλαίας,  όπου τηρήθηκε ενός ενός λεπτού σιγής στη μνήμη του Α’ αντιπροέδρου της ΕΟΠΕ Γιώργου Κασιμάτη, ξεκίνησε με τη βράβευση της Κουβανής του Άρη Σιμόν Καστανιέντα, από τη θρυλική  Μαρία Καρδαμανίδου, για την ανάδειξη της ως MVP της 5ης αγωνιστικής, όμως η Αλεξάκου φάνηκε από την αρχή να έχει τα.. κέφια της.

Με σχεδόν αλάνθαστη τη νεαρή διεθνή ακραία η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε 8-5 με το Μαρκόπουλο, στηρίζόμενο κυρίως στην καλή του υποδοχή και μπλοκ να παραμένει σε απόσταση τριών πόντων μέχρι το 12-9. Στη συνέχεια ο Άρης με τη Χούντιμα να ανεβάζει στροφές ξέφυγε με 16-10, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενες με Δικαιούλια και Διάλλα αποτελεσματικές στην επίθεση μείωσαν σε 20-18. Οι «κίτρινες» όμως της Θεσσαλονίκης άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων τους και έτσι με ένα επιμέρους σερί 5-0 κατέκτησαν από το χέρι της πασαδσόρου τους, Γκλιγκόροβιτς το 1Ο σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ εκμεταλλευόμενο κάποια λάθη του Μαρκόπουλου η ομάδα του Δημήτρη Σολκίδη μετά το αρχικό προβάδισμα με 8-4, με καλό σερβίς και την Σιμόν να αρχίζει να ζεσταίνεται για τα καλά, άνοιξε τη διαφορά σε 16-9 και έχοντας τον έλεγχο του σετ μετά το 21-15 ζευγάρωσε με 25-21 τα κερδισμένα της σετ, 2-0.

Το τρίτο σετ είχε τον πιο ανταγωνιστικό χαρακτήρα απ’ όλα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι το 6-6, καθώς στη συνέχεια η ομάδα του Σωτηρόπουλου προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με 7-6. Η Τσιτσιγιάνη, αν και έπαιζε ως αλλαγή με ωραία τελειώματα αύξησε τη διαφορά για τις φιλοξενούμενες σε 11-7, αλλά ο Άρης με συνεχόμενους πόντους της Σιμόν πήρε τα ηνία του σκορ με 12-11 και ξέφυγε με την Χούντιμα 16-13.

Έτσι οι «κίτρινες» διατηρώντας σταθερά μια διαφορά 3 πόντων (18-15, 21-18) πανηγύρισαν τελικά με 25-20 ένα ακόμη πολύτιμο τρίποντο που μαζί με την την 4η νίκη του σε ισάριθμα ματς στο “Ανέστης Πεταλίδης” ,  «σφράγισε» και την επιστροφή του Άρη στα θετικά αποτελέσματα.

Αντίθετα η ομάδα των Μεσογείων, αν και για μια ακόμη αγωνιστική παρέμεινε χωρίς νίκη, παρόλο που δεν είχε παίκτρια με διψήφιο αριθμό πόντων, είχε καλύτερα ποσοστά στην επίθεση από την «οικοδέσποινα» και αν δεν χάριζε πάνω από ένα σετ από δικά του λάθη, θα μπορούσε ίσως να διεκδικήσει, ιδιαίτερα στο γ’ σετ, κάτι περισσότερο στο παιχνίδι.

Το σκόρερ του αγώνα με 13 πόντους η Αλεξάκου, έναν λιγότερο είχε η Σιμόν, που καθυστέρησε λίγο να «μπει» στο ματς, ενώ 9 πόντους είχε η Χούντιμα, όσους και η κορυφαία σκόρερ των φιλοξενούμενων, Δικαιούλια.

*Η 7η αγωνιστική είναι αφιερωμένη στη Διεθνή Ημέρα για την εξάλειψη της βίας κατά των γυναικών. Οι αθλήτριες όλων των ομάδων της Volleyleague το διήμερο 25-26/11 θα κρατήσουν πανό με μήνυμα «STOP Violence against women, Σπάσε τη σιωπή!»  το οποίο και θα συνυπογράψουν.

Δημήτρης Σολκίδης (Άρης): «Μέτριο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες. Μένουμε στο τρίποντο που πήραμε και συνεχίζουμε».

Κώστας Σωτηρόπουλος (Μαρκόπουλο): «Σε κάποια στοιχεία του αγώνα παίξαμε καλά και είχαμε ελπιδοφόρα μηνύματα. Δεν είχαμε διάρκεια βέβαια λόγω του νεαρού της ηλικίας των αθλητριών. Ο Άρης είναι μία ομάδα που διεκδικεί την είσοδο της στην τετράδα και ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Έχουμε κουράγιο για την συνέχεια».

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-21, 25-20)

ΑΡΗΣ (Σολκίδης): Γκλιγκόροβιτς 4 (1/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πήττα 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αλεξάκου 13 (10/17 επ., 3 άσσοι, 41% υπ.), Σιμόν 12 (9/22 επ., 3 άσσοι), Καραφουλίδου 6 (2/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χουντιμά 9 (6/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ.) / Κελεσίδου (λ, 60% υπ.), Χίτζιου (λ, 80% υπ.) Γουγούση 1 (1/5 επ., 13% υπ.), Καθάριου 1 (άσσος), Παπαδοπούλου, Ζωΐδου.

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ (Σωτηρόπουλος): Δικαιούλια 7 (4/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαστεργίου 2 (2/5 επ.), Διάλλα 8 (6/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Νικολογιάννη 9 (7/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ.), Τσιτσιγιάννη 7 (5/13 επ., 2 άσσοι), Γεωργαντζή 5 (2/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 41% υπ.) / Τουλγαρίδου (λ, 64% υπ.), Σούλη, Μαρινάκη 1 (1/1 επ.), Χούντα.