Δίποντο για την Θήρα απέναντι στον «κουρασμένο» Παναθηναϊκό

Όπως και στον πρώτο γύρο, έτσι και στον δεύτερο ΑΟ Θήρας και Παναθηναϊκός έλυσαν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ, με την ομάδα της Σαντορίνης να επικρατεί ξανά αυτή τη φορά στην έδρα της με 3-2 σετ απέναντι στην αθηναϊκή ομάδα.

Η Θήρα ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση και με όπλο το σερβίς πήρε το προβάδισμα 1-0 σετ. Η εικόνα αντεστράφηκε στο δεύτερο σετ, εκεί όπου πήρε σειρά ο Παναθηναϊκός να πιέσει την υποδοχή των γηπεδούχων και να ισοφαρίσει. Στο τρίτο σετ, οι “πράσινες” φάνηκε να έχουν βρει ρυθμό και να έχουν μικρο προβάδισμα μέχρι τα μέσα του σετ, όπου ο ΑΟΘ έκανε την αντεπίθεσή του για το 2-1 σετ. Η ομάδα του Καμπερίδη παρόλο που είχε σημάδια κούρασης από το φινάλε του τρίτου σετ, κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Εκεί όπου πήρε επιθετικά το όπλο της η Μεντάρο ενώ ο ΠΑΟ -που μεσοβδόμαδα έπαιξε άλλα πέντε σετ κόντρα στον Ολυμπιακό για το Κύπελλο Ελλάδας-δεν είχε ενέργεια ούτε σε υποδοχή αλλά ούτε και σε επίθεση με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα από τις γηπεδούχες.

Ο ομάδα της Σαντορίνης είχε τη δεύτερη μόλις απώλεια βαθμού στο πρωτάθλημα εντός έδρας καθώς μόνο ο Ολυμπιακός την έχει νικήσει στο “σπίτι” της στον πρώτο γύρο με τον ΑΟΘ να βρίσκεται στους 43βαθμούς και τις ερυθρόλευκες στην κορυφή με 45β. Ο Παναθηναϊκός με τον πολύτιμο βαθμό που πήρε κρατήθηκε στην 3η θέση με 34 βαθμούς έναντι του ΠΑΟΚ που βρίσκεται στην 4η θέση με 33βαθμούς.

Τα σετ: 25-20, 18-25, 25-22, 21-25, 15-6