Ύψωσε σημαία το Πειρατικό στο ΟΑΚΑ, ο Φοίνικας 1-0 τον Ολυμπιακό

Ανατρεπτική η πρεμιέρα επανεκκίνησης της Volleyleague με τον Φοίνικα Σύρου να κάνει πρώτο βήμα για την τελική φάση του πρωταθλήματος, επικρατώντας με 3-2 του Ολυμπιακού.

Οι ελλείψεις των Γκονζάλες-Στοϊλοβιτς όχι μόνο δεν επηρέασαν τους συριανούς αλλά τους… πείσμωσαν και απέναντι στον φαβορί και υπερπλήρη Ολυμπιακό, οι νησιώτες έκαναν την έκπληξη και παράλληλα το 1-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια. Το παιχνίδια δεν χρήζει δάφνες ποιότητας, οι ομάδες είναι ανέτοιμες και επηρεασμένες από τη διακοπή, ωστόσο αγώνα με τον αγώνα το θέαμα θα βελτιώνεται ώστε να κορυφωθεί το φετινό… πρωτάθλημα ειδικών συνθηκών!

Ο Φοίνικας στο πρώτο σετ ήταν εξαιρετικός καθώς το σερβίς του Ολυμπιακού δεν του δημιούργησε προβλήματα κι ο Μπουτσούλιεβιτς έπαιζε όπως ήθελε με τον Μήλη να του δίνει την εύκολη αλλαγή (5/11) ενώ και οι Στερν, Κωστόπουλος ήταν σούπερ (6/13). Την ίδια ώρα ο Φίνγκερ είχε 1/7, ο Κουμεντάκης 2/6 και ο μόνος που έδινε λύσεις ήταν ο Βουλκίδης με τον Ολυμπιακό να κυνηγά στο σκορ (4-7, 5-9) πλησιάζοντας 11-12 (μπλοκ Βουλκίδη), αλλά γρήγορα το σκορ έγινε 11-15. Οι ερυθρόλευκοι στο 15-17 με κερδισμένο τσάλεντζ μπόρεσαν να ισοφαρίσουν 17-17 (άσος Φίνγκερ, κόντρα Χουσάι), αλλά ο Φοίνικας με τον Μήλη έφτασε πάλι στο +4 (18-22) και πήρε το σετ 22-25.

Στο β’ σετ ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο προβάδισμα στο 4-3, έφτασε στο +2 με άσο Κουμεντάκη (6-4) με τον Φοίνικα να είναι μέσα στο ματς μέχρι το 13-13 όταν και ξαναπήγε στο σερβίς  Ράφα. Ο Θρακιώτης μετά τα δύο εύκολα λάθη του Στερν βρήκε ρυθμό και άφησε τη θέση του όταν το σκορ πήγε στο 20-13. Το σετ έμοιαζε τελειωμένο, αλλά συνεχόμενα λάθη Χουσάι και Φίνγκερ έφεραν το 21-19 και με νέο άουτ του Χουσάι το σκορ πήγε στο 22-21! Κάπου εκεί όμως τα δώρα του Ολυμπιακού τελείωσαν και στο 24-23 ο Μήλης ρίσκαρε στο σερβίς χάνοντας το για το τελικό 25-23 και το 1-1.

Στο γ’ σετ το ενδιαφέρον πάλι χάθηκε νωρίς με το 6-6 να γίνει 9-6 (λάθος Μπουτσούλιεβιτς, μπλοκ Τερβαπόρτι σε Στερν) και 15-9 (μπλοκ Βουλκίδη) με τον Φοίνικα να μην έχει πλέον τόσο ποιοτική υποδοχή και τον Ολυμπιακό πέρα από την πίεση στο σερβίς να ανεβαίνει κατακόρυφα στο μπλοκ και να έχει πλέον βοήθεια από την περιφέρεια (4/7 Φίνγκερ από 3/17 στα δύο πρώτα σετ και 4-6 Χουσάι). Οι Συριανοί μείωσαν σε 21-17 πάλι με λάθη του Ολυμπιακού, ωστόσο με 26% στην επίθεση και τον αντίπαλο να παίζει πλέον στο 60% το 2-1 ήρθε εύκολα.

Ο Ολυμπιακός όμως (λογικό αφού υπήρχε κόπωση) δεν τελείωσε το ματς, επέτρεψε στον Φοίνικα να μείνει στο παιχνίδι και να προηγηθεί με 15-17 για να γίνει στο σκορ 19-17 με τον Βουλκίδη. Με δικό του άσο το σκορ πήγε στο 23-20 και ο Ολυμπιακός έφτασε σε διπλό ματς μπολ (24-22) το οποίο έγινε 24-24 με άουτ του Φίνγκερ με μονό μπλοκ! Ο Φοίνικας προηγήθηκε με 24-25 με άσο του Χριστόφα και το σετ έκλεισε στο 25-27 με νέο άουτ του Κουμεντάκη!

Ο Ολυμπιακός έμοιαζε να μην πιστεύει τι είχε συμβεί και στην εκκίνηση του τάι μπρέικ ο Φοίνικας προηγήθηκε με 1-5 και τον μοναδικό πόντο του Ολυμπιακού από χαμένη κόντρα των Συριανών! Στο 4-6 υπήρχαν διαμαρτυρίες για το αν ήταν μέσα το πλασέ του Κωστόπουλου (που ήταν για το 4-7) με τον Ανδρεάδη να αποβάλλεται και τον Ολυμπιακό να εκμεταλλεύεται τα δύο σερί χαμένα σερβίς (Μήλης, Κωστόπουλος) και να μειώνει σε 8-9 με μπλοκ Φίνγκερ στο Στερν και να κάνει το 9-9 με νέο μπλοκ του Χουσάι στον Μήλη. Ο Βουλκίδης ισοφάρισε ξανά σε 10-10 ξανά, αλλά έχασε το σερβίς (10-11) και τριπλό μπλοκ στον Χουσάι έφερε το 10-12!

Ο Μπουτσούλιεβιτς που με τα φλοτ σέρβις είχε δημιουργήσει πρόβλημα στην υποδοχή του Ολυμπιακού πήγε σε τζαμπ και το έχασε (11-12) για να ακολουθήσει ένα ράλι και το 12-12 με τεχνικό μπλοκ άουτ του Χουσάι, ο οποίος με ατομικό μπλοκ στον Μήλη έκανε το 13-12!

Ο Ορφανός πήρε τάιμ άουτ, ο Στέρν τελείωσε την επόμενη φάση (13-13) και πλέον όποιος έπαιρνε δύο σερί πόντους έπαιρνε και το ματς… Ο Σλοβένος έκανε σούπερ σερβίς, η επίθεση του Χουσάι έσπασε αλλά ο Στερν δεν τελείωσε την πάιπ στην κόντρα (14-13) με τον Κανέλλο να σπάει το πρώτο ερυθρόλευκο ματς μπολ και το μπλοκ των Χριστόφα, Κωστόπουλου στον Φίνγκερ έφερε το πρώτο ματς μπολ του Φοίνικα. Μόνο που ο Αδάμ (είχε μπει αλλαγή για το σερβίς στον προηγούμενο πόντο) έστειλε τη μπάλα στο φιλέ (15-15). Ο Ολυμπιακός είχε δύο κόντρα μπάλες για να πάρει το προβάδισμα όμως ο Μήλης με τρομερό μπλοκ στον Κουμεντάκη έκανε το 15-16 με τον Χουσάι να ισοφαρίζει σε 16-16 δίνοντας συνέχεια στο θρίλερ.

Με τρομερό χτύπημα στην ευθεία ο Κωστόπουλος έφερε νέο ματς μπολ στον Φοίνικα και με πλασέ του Στέρν διαμορφώθηκε το τελικό 16-18

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου γιατί το αξίζουν πραγματικά και δεν το λέω μόνο για τη νίκη σήμερα. Όλο αυτό το διάστημα που δουλέψαμε, έφτασαν στο σημείο να παίζουν έτσι όπως έπαιξαν σήμερα σε ένα παιχνίδι μεγάλης δυναμικής. Πολλές φορές μέσα σε αυτό το διάστημα φτάσαμε στα όριά μας και αυτοί οι καρποί σήμερα απέδωσαν. Υπήρχαν κενά διαστήματα στο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, πράγμα λογικό μετά από τόση αποχή. Μόνο με ένα μήνα προετοιμασία και 4 μήνες χωρίς αγώνες λείπει ο ρυθμός. Πετύχαμε τον μισό μας στόχο και μας μένει άλλο τόσο και έχουμε δύο ευκαιρίες για να το καταφέρουμε. Θα δούμε τα λάθη μας για να εμφανιστούμε ακόμα πιο έτοιμοι στον δεύτερο ημιτελικό, ο οποίος θα είναι πιο εύκολος για τις δύο ομάδες να διαβάσει η μία την άλλη. Είναι φανταστικό να παίζεις σε γήπεδα όπως το Ο.Α.Κ.Α. ακόμα και χωρίς κόσμο και θεωρώ τυχερό τον εαυτό μου που με τον Φοίνικα παίζουμε σε αυτό το γήπεδο».

Ο διαγώνιος του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ Νίκος Μήλης τόνισε: «Είναι πρωτόγνωρη η όλη κατάσταση και όταν επιστρέψαμε στο γήπεδο, τα δίναμε όλα σε κάθε προπόνηση. Διαβάσαμε πολύ καλά τον αντίπαλό μας. Δεν ήταν εύκολο παιχνίδι αλλά πήραμε τη νίκη και τώρα αφού ξεκουραστούμε θα προετοιμαστούμε για το επόμενο παιχνίδι. Ήταν περίεργα που έφυγε ο Πέπε, όμως είχα ξεκινήσει τη σεζόν βασικός και δεν είχα καθόλου άγχος, ήμουν έτοιμος. Ο τελικός για εμάς είναι μεθαύριο, θα δούμε τα λάθη μας τα σημερινά για να τα διορθώσουμε και να πάρουμε άλλη μία νίκη. Το Ο.Α.Κ.Α. είναι εκπληκτικό γήπεδο που σου δίνει την δυνατότητα να βγάλεις εντυπωσιακές φάσεις. Δεν είναι ωραίο που παίζουμε σε άδειες κερκίδες αλλά έτσι είναι η κατάσταση και τηρούμε το πρωτόκολλο».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνιόθ είπε: «Δεν μπορούμε να είμαστε χαρούμενοι με το αποτέλεσμα. Ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο μετά από ένα μήνα προετοιμασίας με τόση μεγάλη αποχή, αλλά το ίδιο ισχύει και για τον αντίπαλό μας. Το πρώτο σετ ήταν λογικό γιατί δεν είχαμε ρυθμό, στη συνέχεια όμως βελτιωθήκαμε στο μπλοκ-άμυνα και στο σερβίς. Είχαμε ευκαιρίες να τελειώσουμε το ματς στο 4ο σετ αλλά ξέφυγε το παιχνίδι από εμάς. Όπως είναι η κατάσταση δεν ξέρεις πόσο διαφορετικό θα είναι το επόμενο παιχνίδι. Σίγουρα θα δούμε τα λάθη μας για να ξεκινήσουμε από την αρχή καλύτερα το παιχνίδι και ειδικά στην επίθεση. Πρέπει να καταλάβουμε ότι είναι πρωτόγνωρη κατάσταση και δεν υπάρχει ο απαιτούμενος χρόνος, δεν είναι κανονικά πλέι οφ και πρέπει άμεσα να παρουσιαστούμε καλύτεροι».

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Γιώργος Πετρέας δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Είχαμε την ευκαιρία στο 4ο σετ να τελειώσουμε το παιχνίδι. Είχαμε τις κόντρα μπάλες στις οποίες δεν ήμασταν τόσο καλοί. Και στο 5ο σετ πάλι είχαμε την ευκαιρία να πάρουμε τη νίκη, που μην ξεχνάμε ότι αυτό είναι το ζητούμενο αφού δεν μετράνε τα σκορ. Τώρα ο στόχος παραμένει ο ίδιος. Να κάνουμε τις δυο νίκες που χρειαζόμαστε για να πάμε στον τελικό χωρίς να έχουμε το περιθώριο απώλειας κάποιου παιχνιδιού πλέον».

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Βουδούρης.

1ο σετ: 5-8, 12-16, 18-21, 22-25
2ο σετ: 7-8, 16-13, 21-14, 25-23
3ο σετ: 8-6, 16-10, 21-17, 25-20
4ο σετ: 8-7, 14-16, 21-19, 25-27
5ο σετ: 2-5, 5-8, 10-12, 16-18

Τα σετ: 2-3 (22-25, 25-23, 25-20, 25-27, 16-18) σε 157′

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν από 7 άσσους, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 16 (13/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 13 (9/11 επ., 4 μπλοκ), Χουσάι 13 (11/29 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. – 40% άριστες), Βουλκίδης 21 (13/18 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (2 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (9/28 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 34% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 63% υπ. – 50% άριστες), Παπαλεξίου, Στιβαχτής, Ριζόπουλος (67% υπ. – 33% άριστες).

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Κωστόπουλος 16 (15/33 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ. – 28% άριστες), Κανέλλος 12 (9/18 επ., 3 μπλοκ), Λινάρδος 1 (1 άσσος), Στερν 19 (16/40 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 36% υπ. – 14% άριστες), Μπουτσούγιεβιτς 6 (1/3 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Μήλης 16 (12/42 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χριστόφας 5 (3/3επ, 2 άσοι) / Καρασαββίδης (λ, 47% υπ. – 42% άριστες), Βελούδης (λ), Αδάμ.