«Μίλησε» το σερβίς του Μπόμπι

Πιο δύσκολα από όσο φανέρωνει το τελικό 3-1 (25-23, 25-22, 20-25, 25-19) η Κηφισιά ξεπέρασε στο κλειστό των Αγίων Θεοδώρων την αντίσταση της μαχητικής Κύζικου Ν. Περάμου και με πρωταγωνιστή τον Γιορντάνοφ στα κρισιμα προσθεσε ένα ακόμη πολύτιμο τρίποντο στο… σακούλι της, ζευγαρώνοντας τις φετινές της νίκες επί της νεοφώτιστης ομάδας του Γιάννη Λάιου, που έκανε ίσως το καλύτερό της φετινό παιχνίδι.

Οι λιγοστοί φίλαθλοι που βρέθηκαν στο κλειστό παρακολούθησαν ένα ματς με συνεχείς εναλλαγές και ανατροπές στο σκορ. Το α’ σετ, ήταν εξαιρετικά αμφίρροπο με με την Κύζικο Ν. Περάμ0υ να προηγείται με 8-7 και 16-15. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά στο 19-16, αλλά στη συνέχεια ο επιθετικός οίστρος του Γιορντάνοφ και τα λάθη των γηπεδούχων έδωσαν προβάδισμα στους γηπεδούχους με 25-23, 1-0 σετ.

Ανάλογη εικόνα είχε και το β΄ σετ με τους παίκτες του Γιάννη Λάιου με καλό μπλοκ και αποτελεσματικότητα στην επίθεση να προηγούνατι 8-6, της Κηφισιάς, που έπαιξε με Πούλκο ως κεντρικό αντί του Μουρούτη. Ο “Μπόμπι” ισοφάρισε για πρώτη φορά στο 12-12 και η άστοχη επίθεση του Μασιέλ, έδωσαν προβάδισμα για πρώτη φορά στο σετ στην Κηφισιά, 16-15. Ο Βραζιλιάνος διαγώνιος της Κυζικου ισοφάρισε σε 18-18 και ο Κατσανεβάκης με μπλοκ ανέβασε τη διαφορά στο 22-19 σκορπίζοντας χαμόγελα στην ομάδα του. Όμως στη συνέχεια το καλό σερβίς του Γιορντάνοφ, προκάλεσε σοβαρά προβλήματ στην υποδοχή των γηπεδούχων που βρέθηκαν πίσω με 23-22 και τελικά η Κηφισιά με λάθος επίθεση του Μασιέλ, ζευγάρωσε τα κερδισμένα της σετ με 25-22, 2-0.

Στο γ’ σετ η Κηφισιά έδειξε αποφασισμένη να τελειώσει το ματς, όταν προηγήθηκε με 8-6, όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη! Με βοήθειες από τον Γκούλακ, αλλά κυρίως εξαιρετικές προσωπικές ενέργειες τόσο σε επίθεση, όσο και μπλοκ του Σαρικεϊσογλου η Κύζικος ξέφυγε με 16-11. Ο πρωταγωνιστής του σετ, Σαρικείσογλου συνέχισε να “πυροβολεί και από το σερβίς με αποτέλεσμα ανεβάζοντας τη διαφορά στο 19-12 και τελικά παρά το “ανακάτεμα της τράπουλας” από τον Αρσενιάδη, που πέρασε Λάππα και Καρατζά στο ματς, η Κύζικος από άουτ σέρβις των αντιπάλων της μείωσε σε 2-1 σετ με 25-20.

Στο 4ο σετ η Κύζικος τα έδωσε όλα από την αρχή για την ισοφάριση. Με πιεστικό σερβίς και “επιθετική αιχμή” τον Γκούλακ προηγήθηκε με 5-2 των φιλοξενούμενων, όμως το καλό σερβίς του Πούλκο έφερε πρώτη την Κηφισιά με 8-6 στο τεχνικό τάιμ άουτ. Στο 10-7 των φιλοξενούμενων ο τεχνικός της Κύζικου, Λάιος έριξε για πρώτη φορά στο ματς τον Δρογκάρη αντί του πασαδόρου Κρέτση, όμως τα λάθη ανέβασαν τη διαφορά στο 12-7, με το Λάιο να ρίχνει στο ματς και τον Τόμιλιν αντί Σαρικείσογλου και την ομάδα του Αρσενιάδη να φτάνει δια χειρός Γιορντάνοφ στο 16-10. Άστοχες επιθέσεις και χαμένα σερβίς της ομάδας της Ν. Περάμου διατήρησαν σταθερή τη διαφορά, 19-13 και τελικά η αθηναϊκή ομάδα πήρε τη νίκη 3-1, 25-19 με μπλοκ του… κατά συνθήκην κεντρικού, Πουλκο.

Γιάννης Λάιος (προπονητής Κύζικου Ν. Περάμου): «Κάναμε καλή εμφάνιση αλλά χωρίς αντίκρυσμα. Με ικανοποιεί που έχουμε βελτίωση σε σημαντικούς τομείς αλλά όταν πρέπει να τελειώσουμε τα σετ για να κλειδώσουμε τον αγώνα δεν κάνουμε αυτό που πρέπει. Προηγηθήκαμε και χάσαμε από λάθη μας τα δύο πρώτα σετ. Η Κηφισιά έχει πιο έμπειρη ομάδα και αυτό φάνηκε. Μπορεί να μην πήραμε βαθμούς αλλά κερδίσαμε πολλά απόψε».

Κώστας Αρσενιάδης (προπονητής Α.Ο.Π. Κηφισιάς): «Ήταν πολύ καλή νίκη. Μας εδραιώνει στην 8αδα και κοιτάμε και πιο ψηλά στην κανονική περίοδο. Η μεταγραφολογία των τελευταίων ημερών μας έκανε πολύ κακό. Οι παίκτες μου έδειξαν ωριμότητα και η ομάδα σωστή αντίδραση. Νικήσαμε μία μαχητική ομάδα στην έδρα της. Η Κύζικος είναι πολύ βελτιωμένη σε σχέση με τον Α΄γύρο και κινδυνεύσαμε στα δύο πρώτα σετ».

Τα σετ: 1-3 (23-25, 22-25, 25-20, 18-25) σε 100′

ΚΥΖΙΚΟΣ Ν. Περάμου (Λάιος): Κατσανεβάκης 11 (7/12 επ, 4 μπλοκ), Σονάρι 8 (7/15 επ, 1 άσσος), Γκούλακ 18 (16/25 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 66% υπ – 38% άριστες), Κρέτσης, Ματσιέλ 19 (14/27 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 16 (11/17 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 41% υπ – 14% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 58% υπ – 42% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ), Μπεκιάρης, Δρογκάρης, Τομίλιν 1 (1/4 επ), Θεοδωρόπουλος, Κογκαλίδηγς, Λυκούρεσης

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 13 (11/20 επ, 2 μπλοκ, 61% υπ – 32% άριστες), Μουρούτης, Παπαγγελόπουλος 8 (7/11 επ, 1 άσσος), Γιορντάνοφ 23 (20/36 επ, 3 άσσοι), Εφραιμίδης 7 (5/12 επ, 2 μπλοκ, 45% υπ – 27% άριστες) / Ταμπουρατζής (λ, 61% υπ – 6% άριστες), Γιωτάκης (λ), Καρατζάς 1 (1/1 επ), Πούλκο 7 (4/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λάππας 2 (2/2 επ).

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...