Νίκη χωρίς αντίπαλο για ΑΕΚ

Με τρίποντο συνέχισε κατά την 8η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών η ΑΕΚ, καθώς οι «κιτρινόμαυρες» του Κώστα Αρσενιάδη επικράτησαν 3-0 (25-9, 25-20, 25-6) πανηγυρίζοντας την 4η νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον Αίαντα Ευόσμου σε ένα παιχνίδι όπου οι γηπεδούχες βρήκαν αντίσταση από τις φιλοξενούμενες μόνο στο δεύτερο σετ. Αντίθετα τόσο το πρώτο σετ, όσο και στο δεύτερο οι «ερυθρόλευκες» του Ευόσμου ήταν απογοητευτικές καθώς δεν μπόρεσαν σε κανένα σημεία του αγώνα να δημιουργήσουν πρόβλημα για τις γηπεδούχες που έφθασαν στη νίκη.

Η Αριάνα Πιρβ με 22 πόντους ήταν η κορυφαία του αγώνα για την Α.Ε.Κ., με την Μάρα Ράπτη να έχει 7 με 5 άσσους. Από τον Αίαντα η Αναστασία Γουγούση είχε 8.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ με καλό μπλοκ και επίθεση έφθασε στο 6-1 και 10-3. Ο Αίαντας Ευόσμου με πολλά προβλήματα δεν μπήκε ποτέ στον αγώνα με αποτέλεσμα οι γηπεδούχες να φθάσουν στο 18-7 και στο τέλος στο 25-9 που έφερε το 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο Αίαντας Ευόσμου έδειξε να ξυπνά από τον λήθαργο και να είναι ανταγωνιστικός απέναντι στην ΑΕΚ που προηγήθηκε με 7-4. Ωστόσο οι φιλοξενούμενες με καλή υποδοχή και αποτελεσματικές επιθέσεις έτρεξαν ένα σερί ισοφαρίζοντας σε 7-7 και λίγο αργότερα προσπέρασαν με 17-16. Εκεί όμως η ΑΕΚ με πίεση από το σερβίς και καλή υποδοχή προσπέρασε με 20-18 για να φθάσει στο 25-20 και το 2-0.

Το τρίτο σετ ήταν μια επανάληψη του πρώτου με την ΑΕΚ να ανεβάζει την απόδοσή της και να περιορίζει τον Αίαντα σε ρόλο κομπάρσου. Ένα σετ όπου το 6-2 έγινε 14-4 για να τελειώσει η ολοκληρωτική επικράτηση των «κιτρινόμαυρων» με το 25-6 να γράφει το 3-0 που χάρισε το τρίποντο στις αθλήτριες του Κώστα Αρσενιάδη.

Κώστας Αρσενιάδης (Προπονητής ΑΕΚ): «Δεν θέλαμε να μείνουμε τόσο καιρό έξω γιατί με τα παιχνίδια βρίσκεις ρυθμό. Πόσο μάλλον τώρα που μετά την επανεκκίνηση δώσαμε ένα παιχνίδι και κάτσαμε δύο εβδομάδες. Χάσαμε στην ουσία 2 αγωνιστικές. Δεν είμαστε ακόμα έτοιμοι γιατί είχαμε πολλές αλλαγές στη διακοπή. Δεν μπορώ να εκτιμήσω ακόμα την κατάσταση γιατί πάμε μέρα με τη μέρα. Δεν ξέρω αν είμαι ικανοποιημένος όσο θα ήθελα γιατί το σκορ δεν αντικατοπτρίζει πάντα την εικόνα. Η νίκη όμως είναι νίκη. Όλα τα παιχνίδια είναι καθοριστικά. Ο Αίας είναι μαχητικός, χωρίς να είναι τόσο δυνατός στο φιλέ. Πήραμε καθαρό τρίποντο και για δύο σετ παίξαμε πολύ καλά. Μέρα με τη μέρα θα βλέπουμε καλύτερα πόσο ανταγωνιστικοί θα είμαστε απέναντι σε άλλες ομάδες. Θέλουμε χρόνο που δεν ξέρω αν τον έχουμε».

Κώστας Παπαδημητρίου (Προπονητής Αίαντα Ευόσμου): «Γνωρίζαμε ότι θα ήταν μια δύσκολη αναμέτρηση και ειδικά μετά από ένα δύσκολο ταξίδι. Στο πρώτο σετ μπήκαμε κάπως μουδιασμένα, με την Α.Ε.Κ. να μην συγχωρεί τα λάθη μας. Στο δεύτερο σετ βρήκαμε αντίδραση κοιτάξαμε στα μάτια την Α.Ε.Κ. και μπορούσαμε να πάρουμε κάτι, δείχνοντας την ποιότητα μας, αλλά κάποια λάθη μας στέρησαν το σετ. Το τρίτο σετ δεν χωράει παραπάνω σχολιασμό. Κοιτάμε τις επόμενες ημέρες μέχρι την επόμενη αναμέτρηση απέναντι στον Πορφύρα στις 6 Μαρτίου, παιχνίδι που στοχεύουμε και θα κοιτάξουμε να βελτιωθούμε περισσότερο».

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Τσοχατζή 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Πέροβιτς 11 (8/30 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ράπτη 7 (2/9 επ., 5 άσσοι, 71% υπ. – 29% άριστες), Διάλλα 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Καββαδία 6 (2/3 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πιρβ 22 (15/29 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ, 43% υπ. – 29% άριστες) / Μπελιά (λ, 73% υπ. – 55% άριστες), Τουλγαρίδου (λ), Μερκούρη, Ραμντίν 1 (1/1 επ.), Μπούσια 1 (1 μπλοκ0, Αρμάου.

Α.Π.Σ. ΑΙΑΣ (Κώστας Παπαδημητρίου): Δάρδα 3 (2/10 επ., 1 άσσος), Καλαποδά 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Γουγούση 8 (7/19 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ. – 6% άριστες), Ζωίδου, Γκόλτσιου 3 (3/13 επ., 35% υπ. – 12% άριστες), Αλτίνη 3 (3/24 επ.) / Μώτσιανου (λ, 73% υπ. – 45% άριστες), Πιτσιγκώνη, Παπαδοπούλου, Χαϊτλή, Θεοδοσίου 1 (1/3 επ., 57% υπ. – 14% άριστες).